Reklama

Jasna Góra

80. Poznańska Piesza Pielgrzymka dotarła do Czarnej Madonny

Na Jasną Górę dotarła 80. Poznańska Piesza Pielgrzymka. W tym roku pielgrzymowało w niej 2024 pątników. Na Jasnej Górze przybywające kolejno 18 grup poznańskiej pielgrzymki witali bp Grzegorz Balcerek, pomocniczy biskup poznański, i kapelan pielgrzymki, ks. Tomasz Kulka. W Częstochowie do pątników dołączyli również pielgrzymi duchowi z Poznania, Grodziska Wlkp., Leszna i Środy Wlkp., którzy towarzyszyli im na co dzień swoją modlitwą.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

BOŻENA SZTAJNER

Jak powiedział w rozmowie z KAI ks. Tomasz Kulka, najstarsza pątniczka ma 87 lat, a najmłodszy – 4 miesiące. Największe pielgrzymkowe doświadczenie ma Kazimierz Matuszewski z Grupy 1, który wędrował na Jasną Górę już po raz 49. W pielgrzymce wzięli też udział pojedynczy zagraniczni goście z Ghany, Danii, Niemiec i Francji.

W tym roku - kanonizacji św. Jana Pawła II i św. Jana XXIII - obu papieży wybrano na patronów poznańskiej pielgrzymki. Jej hasło to natomiast słowa „Wierzę w Syna Bożego”, które są jednocześnie hasłem pracy duszpasterskiej w bieżącym roku liturgicznym.

Reklama

Uroczystą Mszę św. polową dla pielgrzymów odprawi dziś na wałach jasnogórskich bp Grzegorz Balcerek. Jutro natomiast wezmą oni udział w odpuście ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Niektórzy z pątników powędrują z Częstochowy jeszcze dalej – do Łagiewnik z XII Wielkopolską Pieszą Pielgrzymką „Od Miłosierdzia do Miłosierdzia”. Wyruszyła ona 10 lipca z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wlkp. i przez Częstochowę dojdzie do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

W skład 80. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wchodzi 18 grup pielgrzymkowych. Większość z nich wyruszyła na szlak 6 lipca, jednak pierwsza z nich – Grupa 12 z Czarnkowa, która ma do pokonania najdłuższą, bo liczącą prawie 400 km drogę do celu - wyszła już 3 lipca.

Pieszym pątnikom przez całą drogę towarzyszyli także pielgrzymi duchowi. Podstawą pielgrzymki duchowej był codzienny udział we Mszy św. w kolejnych poznańskich kościołach stacyjnych, w czasie których konferencje głosił ks. dr Jan Glapiak, oraz modlitwa i osobista refleksja nad tematami i intencjami kolejnych dni pielgrzymki.

Reklama

Po raz pierwszy poznańska pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę w 1921 r. jako dziękczynienie Bogu za odzyskaną przez Polskę niepodległość. II wojna światowa i prześladowania Kościoła w PRL spowodowały przerwy w pielgrzymowaniu w latach 1940-1947 i 1950-1956.

Później, aż do 1981 r., pielgrzymowanie było oficjalnie zakazane. Jednak pątnicy wciąż wyruszali na szlak – po kryjomu, w małych grupkach, bez sprzętu nagłaśniającego, transparentów, a nawet bez kapłanów.

W latach 80. XX w. w Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce uczestniczyło nawet do 10 tys. osób, wśród których wiele chciało wyrazić w ten sposób swój sprzeciw wobec komunizmu i poparcie dla „Solidarności”.

2014-07-15 17:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończenie sezonu motocyklowego 2013

Niedziela toruńska 44/2013, str. 6

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Jarosław Szczeblewski

Dnia 12 października toruńscy motocykliści uczestniczyli w uroczystym zakończeniu sezonu motocyklowego. Fani motocykli zgromadzili się na toruńskich Wrzosach i Stawkach, po czym udali się do Ciechocinka, gdzie dołączyła jeszcze jedna grupa. Szykiem paradnym zajechali pod mały drewniany kościół w miejscowości Przypust k. Nieszawy. Przywitał ich proboszcz parafii nieszawskiej ks. Grzegorz Molewski, opowiedział historię tego miejsca i drewnianego kościoła, z zabytkowym wyposażeniem i dobrym klimatem do modlitwy, który wymaga jednak szybkich prac konserwatorskich. Jesienny pejzaż i przepływająca obok Wisła były zachętą do przejażdżki dla ponad 50 motocyklistów, którzy przyjechali na 43 motocyklach. Mszę św. dziękczynną za udany sezon odprawił ks. Paweł Dąbrowski - wikariusz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu na Stawkach, który także jest motocyklistą.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję