Reklama

Jasna Góra

80. Poznańska Piesza Pielgrzymka dotarła do Czarnej Madonny

Na Jasną Górę dotarła 80. Poznańska Piesza Pielgrzymka. W tym roku pielgrzymowało w niej 2024 pątników. Na Jasnej Górze przybywające kolejno 18 grup poznańskiej pielgrzymki witali bp Grzegorz Balcerek, pomocniczy biskup poznański, i kapelan pielgrzymki, ks. Tomasz Kulka. W Częstochowie do pątników dołączyli również pielgrzymi duchowi z Poznania, Grodziska Wlkp., Leszna i Środy Wlkp., którzy towarzyszyli im na co dzień swoją modlitwą.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

BOŻENA SZTAJNER

Jak powiedział w rozmowie z KAI ks. Tomasz Kulka, najstarsza pątniczka ma 87 lat, a najmłodszy – 4 miesiące. Największe pielgrzymkowe doświadczenie ma Kazimierz Matuszewski z Grupy 1, który wędrował na Jasną Górę już po raz 49. W pielgrzymce wzięli też udział pojedynczy zagraniczni goście z Ghany, Danii, Niemiec i Francji.

W tym roku - kanonizacji św. Jana Pawła II i św. Jana XXIII - obu papieży wybrano na patronów poznańskiej pielgrzymki. Jej hasło to natomiast słowa „Wierzę w Syna Bożego”, które są jednocześnie hasłem pracy duszpasterskiej w bieżącym roku liturgicznym.

Reklama

Uroczystą Mszę św. polową dla pielgrzymów odprawi dziś na wałach jasnogórskich bp Grzegorz Balcerek. Jutro natomiast wezmą oni udział w odpuście ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Niektórzy z pątników powędrują z Częstochowy jeszcze dalej – do Łagiewnik z XII Wielkopolską Pieszą Pielgrzymką „Od Miłosierdzia do Miłosierdzia”. Wyruszyła ona 10 lipca z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wlkp. i przez Częstochowę dojdzie do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

W skład 80. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wchodzi 18 grup pielgrzymkowych. Większość z nich wyruszyła na szlak 6 lipca, jednak pierwsza z nich – Grupa 12 z Czarnkowa, która ma do pokonania najdłuższą, bo liczącą prawie 400 km drogę do celu - wyszła już 3 lipca.

Pieszym pątnikom przez całą drogę towarzyszyli także pielgrzymi duchowi. Podstawą pielgrzymki duchowej był codzienny udział we Mszy św. w kolejnych poznańskich kościołach stacyjnych, w czasie których konferencje głosił ks. dr Jan Glapiak, oraz modlitwa i osobista refleksja nad tematami i intencjami kolejnych dni pielgrzymki.

Reklama

Po raz pierwszy poznańska pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę w 1921 r. jako dziękczynienie Bogu za odzyskaną przez Polskę niepodległość. II wojna światowa i prześladowania Kościoła w PRL spowodowały przerwy w pielgrzymowaniu w latach 1940-1947 i 1950-1956.

Później, aż do 1981 r., pielgrzymowanie było oficjalnie zakazane. Jednak pątnicy wciąż wyruszali na szlak – po kryjomu, w małych grupkach, bez sprzętu nagłaśniającego, transparentów, a nawet bez kapłanów.

W latach 80. XX w. w Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce uczestniczyło nawet do 10 tys. osób, wśród których wiele chciało wyrazić w ten sposób swój sprzeciw wobec komunizmu i poparcie dla „Solidarności”.

2014-07-15 17:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka pojednania do Rosji

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Polacy

wikipedia.org / foter.com / CC BY-SA 3.0

Od 9 do 16 września kilkudziesięciu Polaków uda się z pielgrzymką do Rosji. - Będzie to spotkanie chrześcijan Zachodu i Wschodu, podczas którego modlić się będziemy o pokój w Europie - mówi jej główny organizator ks. Manfred Deselaers, niemiecki kapłan, który osiadł na stałe w Oświęcimiu, by pracować w ramach Centrum Dialogu i Modlitwy na rzecz pojednania.

Trasa pielgrzymki rozpocznie się w Kazaniu na południu Rosji, skąd pochodzi słynna Ikona Matki Bożej. Po rewolucji październikowej Ikona Matki Bożej Kazańskiej zniknęła, a po latach udało się ją kupić Amerykanom. Przekazali ją do Fatimy, skąd trafiła do Jana Pawła II. W 2004 r. papież oddał ją, by wróciła do Rosji. W Kazaniu pielgrzymi modlić się będą wspólnie z tamtejszymi prawosławnymi i katolikami, spotkają się też ze społecznością muzułmańską.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do sióstr nazaretanek: tylko miłość wszystko wyjaśnia

2021-07-31 17:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

nazaretanki

profesja zakonna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Jak to jest, że trzy młode, ładne, zdrowe, sprytne i mające przed sobą masę perspektyw dziewczyny nagle to wszystko rzucają i idą w rzeczywistość, która zupełnie nie przystaje do pędu tego świata? Tylko miłość to wszystko wyjaśnia – mówił w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 31 lipca uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Klara Krawczyk, s. Karmela Baryła i s. Izabela Ciuk.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Pamięć o Powstaniu Warszawskim wpisana w modlitwę i wota

2021-08-01 19:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra jest dziś miejscem szczególnej pamięci i modlitwy za Ojczyznę. W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego paulini i pielgrzymi modlą się w intencji Ojczyzny, za poległych w jej obronie.

O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry prosił w modlitwie o życie wieczne dla wszystkich poległych polskich patriotów. - Dzisiaj pierwsza niedziela sierpnia, miesiąca, który obfituje w uroczystości maryjne i wydarzenia, które znacząco mówią o historii naszej Ojczyzny. Dlatego chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy oddali życie, tak jak Powstańcy Warszawscy przed 77. laty. Chcemy prosić o dar życia wiecznego dla wszystkich polskich patriotów, dla których ten miesiąc był czasem ich heroizmu, ich bohaterstwa, oddawania życia i przelewania krwi dla dobra Ojczyzny i Kościoła – modlił się jasnogórski przeor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję