Reklama

Niedziela Rzeszowska

Dzwony czy zajączek? Tradycje wielkanocne we Francji

Niedziela rzeszowska 13/2013, str. 7

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Bożena Sztajner/Niedziela

Chrystus zmartwychwstał - prawdziwie zmartwychwstał! W tym szczególnym dniu nasze codzienne dzień dobry zastępuje zawołanie „Chrystus zmartwychwstał”, aby pokazać światu, że jesteśmy jednością Kościoła Chrystusowego.

Istnieje wiele zwyczajów związanych z atmosferą i duchowością okresu Wielkiejnocy. Zależnie od szerokości i długości geograficznej Święta są obchodzone inaczej, łączy je jednak Msza św. rezurekcyjna. W polskich parafiach we Francji celebrowana jest ona o godz. 6 rano w Niedzielę Wielkanocną. W parafiach francuskich Rezurekcja jest sprawowana wraz z obrzędami Wielkiej Soboty około godz. 20.30. Najpierw na placu przed kościołem kapłan dokonuje poświęcenia ognia i wody, po czym wierni przechodzą w procesji do kościoła, gdzie rozpoczyna się liturgia, podczas radosnego „Chwała na wysokości Bogu...” rozbrzmiewają milczące od Środy Popielcowej dzwony. Właśnie z tym elementem milczących dzwonów związany jest zwyczaj znany w Polsce jako zajączek wielkanocny. Jest to tradycja wywodząca się z rejonów południowo-zachodniej Francji. Na 40 dni Wielkiego Postu milkną dzwony we wszystkich kościołach, mówi się wtedy, że „dzwony wyjechały do Rzymu”, a „powracając z Wiecznego Miasta” zbierają pisanki, które „rozrzucają wokół świątyni” rozbrzmiewając podczas Rezurekcji. Pisanek tych szukają w szczególności dzieci.

Reklama

Zwyczajem ważnym we Francji jest obrzęd chrztu świętego dorosłych mający miejsce podczas każdej wielkosobotniej liturgii. Osoby po rocznym przygotowaniu dostępują łaski nazywania się dziećmi Bożymi. Typowym przykładem polskiej tradycji wielkanocnej jest święcenie pokarmów. Zwyczaj ten nie był znany we Francji, ze względu jednak na kontakty środowisk polsko-francuskich został on przyjęty przez część Francuzów. Zwyczaj malowania pisanek nie jest tu zbyt popularny, a pisanki, które znajdują się na stole wielkanocnym, są najczęściej jajkami z czekolady. Naturalnie wygląd tego stołu zależny jest od regionu. W północno-wschodniej części Francji, w centralnym miejscu na stole znajduje się baranek upieczony przez gospodarzy. W innych częściach kraju jest to miseczka z wodą poświęconą podczas liturgii Wielkiej Soboty. Element, który łączy wszystkie regiony Francji stanowi podstawowa potrawa serwowana podczas posiłku - danie z jagnięciny, np. pieczona jagnięcina podawana z fasolą w sosie lub innymi dodatkami. Tak w Polsce, jak i we Francji, Święta te mają rodzinny charakter. Faktem odróżniającym Święta jest czas ich trwania. W departamentach: Alzacja, Moselle czy zamorskich departamentach francuskich: na Martynice, Guadelupie (Ameryka Środkowa), Reunion (Afryka) czy w Gujanie Francuskiej (Południowa Ameryka), świętowanie rozpoczyna się już w Wielki Piątek, nazywany Saint Vendredi - Święty Piątek, który jest pierwszym dniem wolnym, a kończą się w Wielkanocny Poniedziałek, który jest ostatnim dniem wolnym od pracy.

Wszystkim Czytelnikom „Niedzieli” składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowych, radosnych i przede wszystkim Chrystusowych Świąt Wielkanocnych.

2013-03-28 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczyste ogłoszenie daty Wielkanocy 2020

Według antycznego zwyczaju, biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten trwa w Kościele od siedemnastu stuleci aż do dnia dzisiejszego.

Podczas I soboru powszechnego w Nicei w 325 r. ojcowie soborowi wezwali, aby wszyscy celebrowali Paschę jednym sercem i w tym samym dniu, którym powinna być niedziela. Miała to być pierwsza niedziela po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, czyli następującej po przesileniu wiosennym. Ustalanie daty Paschy ojcowie soborowi zlecili patriarsze Aleksandrii, ponieważ miasto to słynęło z wysokiego poziomu nauki w dziedzinie astronomii.

Od lat w uroczystej formie data Wielkanocy ogłaszana jest w szczecińskiej katedrze 6 stycznia.

„Drodzy Bracia i Siostry, chwała Pana objawiła się wśród nas i będzie się objawiała zawsze, aż do Jego powtórnego przyjścia. W zmiennych kolejach naszego życia wspominamy wciąż na nowo i przeżywamy tajemnice naszego zbawienia. Centrum całego roku liturgicznego jest Święte Triduum Paschalne męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa, które w tym roku swój szczyt osiągnie w Niedzielę Wielkanocną, 12 kwietnia. W każdą niedzielę, która jest cotygodniowym przeżywaniem Wielkanocy, Kościół uobecnia to wielkie wydarzenie, przez które Chrystus zwyciężył grzech i śmierć. Z wydarzenia Wielkanocy biorą swój początek wszystkie dni świąteczne. Środa Popielcowa, a więc początek Wielkiego Postu, wypadnie w tym roku 26 lutego. Wniebowstąpienie Pana Jezusa – 24 maja. Pięćdziesiątnica, a więc Zesłanie Ducha Świętego, 31 maja. Niedziela Chrystusa Króla – 22 listopada. Pierwsza niedziela Adwentu – 29 listopada. Również w święta Matki Bożej, Apostołów i świętych, a także we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Kościół pielgrzymujący na ziemi ogłasza paschalne zwycięstwo Pana Jezusa. Chrystusowi, «Który jest, Który był i Który przychodzi», Panu czasu i historii, cześć i chwała na wieki wieków. Amen!”.

CZYTAJ DALEJ

O. Szustak o kompromisie aborcyjnym

2020-02-28 09:24

[ TEMATY ]

aborcja

o. Adam Szustak

youtube.com/langustanapalmie

W internecie bardzo szeroko komentowany jest jeden z ostatnich felietonów o. Szustaka pt. "Czy katolik może popierać kompromis aborcyjny?". Ojciec Adam opierając się na cytacie z encykliki Evangelium Vitae stawia tezę, że katolik może popierać kompromis aborcyjny.Szeroki komentarz na ten temat opublikowała Weronika Kostrzewa

Wypowiedź o. Adama oburzyła vlogera Łukasza Chechyrę, który na kanale "Słucham Pana" opublikował swój komentarz na ten temat.

CZYTAJ DALEJ

Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

2020-02-28 20:39

[ TEMATY ]

plakat

koronawirus

Główny Inspektorat Sanitarny

Główny Inspektorat Sanitarny

W piątek 28. lutego Główny Inspektorat Saniterny zamieścił na swojej stronie internetowej materiały o koronawirusie SARS-CoV-2.

Są tam różne materiały do pobrania i wydrukowania, między innymi plakat, ulotka i film.

Zobacz także: Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

Są też zamieszczone rekomendacje Ministra Edukacji Narodowej dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję