Reklama

Maturzyści u Jasnogórskiej Matki

2013-03-28 12:00

Ks. Adam Stachowicz
Edycja sandomierska 13/2013, str. 6-7

Dk. Łukasz Popiak
Bazylika jasnogórska wypełniła się po brzegi młodzieża maturalną z diecezji sandomierskiej. Modlitwie przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz

Już od poranka 15 marca z całej diecezji podążali ku Jasnogórskiej Matce młodzi pielgrzymi. Maturzyści, mimo trudnych warunków atmosferycznych spowodowanych przez gwałtowny powrót zimy i obfite opady śniegu, zjawili się w Częstochowie w blisko trzytysięcznej grupie. W tym roku, jak informuje duszpasterstwo dzieci i młodzieży, które zorganizowało spotkanie, była to już 22. taka pielgrzymka diecezjalna. - Przyjechali na Jasną Górę prawie wszyscy z naszej klasy. Niektórzy maturzyści z innych klas, mimo że się zapisali, nie dotarli na miejsce zbiórki z powodu zamieci śnieżnej. - mówiła maturzystka z Sandomierza, dodając: Już dosłownie tygodnie dzielą nas od egzaminów maturalnych, ale ważniejsze jest to, że po maturze czekają nas jeszcze trudniejsze wybory - chociażby drogi życiowej. U Maryi szukamy pomocy i wsparcia. Chcemy Jej zawierzyć naszą przyszłość i czekające nas egzaminy. Osobiści dopiero pierwszy raz jestem w tym miejscu i jest to dla mnie dodatkowe przeżycie.

Wszystkie grupy pielgrzymkowe po zarejestrowaniu się i nabyciu „pakietu pielgrzyma” zawierającego modlitewnik, znaczek identyfikacyjny i okolicznościowy długopis udały się do auli Ojca Kordeckiego, gdzie odbyło się spotkanie z „ciekawym człowiekiem”. W tym roku z maturzystami spotkał się znany z serialu „Plebania” aktor Dariusz Kowalski. Po spotkaniu młodzież wraz z nauczycielami, wychowawcami, dyrektorami szkół oraz katechetami i kapłanami uczestniczyła w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Niesprzyjająca aura nie pozwoliła na modlitwę na Wałach Jasnogórskich, ale organizatorzy zaprosili wszystkich do jasnogórskiej bazyliki. Rozważania poprowadzili uczniowie z Połańca.

Centralnym momentem pielgrzymki była Msza św. sprawowana w bazylice przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza w koncelebrze z liczną grupą kapłanów katechetów. Homilię wygłosił ks. Piotr Cecuła. Nawiązując do miejsca celebry mówił: - Stajemy w Sanktuarium Narodowym na Jasnej Górze. Sanktuarium jednak każdego człowieka to jego serce. Takim naszym osobistym sanktuarium jest również parafia, dom rodzinny czy szkoła, a nawet wspólnota, do której przynależymy. Sanktuarium jest tam, gdzie Bóg przemawia do nas najlepiej. W tym miejscu jednak pomaga nam lepiej zrozumieć Jego dzieła.

Reklama

Na zakończenie Kaznodzieja podkreślał: - Wielkich dzieł Boga nigdy nie zapominajmy. I dalej parafrazował mówiąc: - Wielkie dzieła Boga, z Bogiem współpracując, pomnażajmy.

Na zakończenie Eucharystii bp Krzysztof Nitkiewicz powiedział: - Chociaż od chwili wyboru nowego Papieża upłynęło niewiele czasu, mówi się już o rewolucji małych znaków. Zwyczajne „dobry wieczór”, prośba o modlitwę, rezygnacja z oznak władzy, pozostanie jednym z wielu, otworzyły dla Ojca Świętego Franciszka serca milionów ludzi. Jednocześnie stały się przełomem, prawdziwą wyrwą w murze dotychczasowych stereotypów. Jeden z moich przyjaciół dziennikarzy z Rzymu powiedział, że to człowiek z „nowego świata”, który zaczął budować nowy świat bardziej ewangeliczny. To znaczy, że również każdy i każda z was jest zdolny do przemiany samego siebie i rzeczywistości w której żyjecie. Ważne, abyście zawsze kierowali się miłością, aby zawsze emanowało z was dobro i życzliwość. Maryja jest dla nas wzorem takiej miłości. Niech dzisiejsza pielgrzymka pomoże nam nauczyć się kochać w ten sposób - mówił do młodych bp Krzysztof Nitkiewicz.

Zwieńczeniem wspólnej modlitwy był akt zawierzenia Maryi siebie oraz egzaminów maturalnych i wyboru drogi życiowej. Dokonali tego w imieniu wszystkich maturzystów z diecezji uczniowie z Niska. W liturgię w sposób czynny włączyła się również młodzież z Opatowa, Janowa Lubelskiego, Ostrowca Świętokrzyskiego, Stalowej Woli, Staszowa oraz Tarnobrzega.

Biskup Krzysztof pobłogosławił wszystkich zgromadzonych i życzył bezpiecznego powrotu do domu. Wyjeżdzający podkreślali, że pobyt na Jasnej Górze był owocnym spotkaniem, które zaowocuje większą odwagą i pewnością na egzaminach.

- Wierzę, że Maryja mnie wspomoże, a Bóg udzieli swoich Darów o które w modlitwie prosiłem - podkreślał licealista z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Tagi:
maturzyści

Maturzyści na Jasnej Górze

2019-04-24 09:01

Ks. Adam Stachowicz
Edycja sandomierska 17/2019, str. 6-7

Tradycyjnie już maturzyści z całej diecezji w dwóch turach zawierzali się Bogu przez Maryję w Jasnogórskim Sanktuarium. Łącznie do Częstochowy, w zorganizowanych grupach, przybyło ponad 2 tys. maturzystów. Pielgrzymom w pierwszym dniu towarzyszył bp Edward Frankowski, a w drugim bp Krzysztof Nitkiewicz

Archiwum autora
Maturzyści na modlitwę zebrali się w Jasnogórskiej bazylice

W ramach 28. Diecezjalnej Pielgrzymki Maturzystów na Jasną Górę wraz z młodzieżą przybyli księża katecheci, siostry zakonne, rodzice, opiekunowie i nauczyciele. – Każdego dnia do tronu Czarnej Madonny przybywali młodzi z poszczególnych rejonów diecezji. Maturzyści powierzali Maryi czas przygotowań do egzaminu dojrzałości oraz prosili o siły i dary Ducha Świętego na czas matur. Każdego dnia pobyt młodych na Jasnej Górze rozpoczynał się od spotkania maturzystów z ciekawym człowiekiem. W tym roku swoje świadectwo przedstawił Przemysław Janiszewski, prowadzący kanał „Moc w słabości” na Youtube. Następnie w Kaplicy Cudownego Obrazu młodzi modlili się wspólnie modlitwą różańcową – podkreśla ks. Tomasz Lis, rzecznik Kurii.

Przemysław Janiszewski zaznacza: – To, co mnie tak bardzo ujmuje w młodych ludziach, to ich chęć słuchania oraz to, że pozwalają się prowadzić. Przez dwa dni mogłem tego doświadczyć z młodymi z diecezji sandomierskiej. Pracując jako katecheta, doświadczam tego, że młodzież potrzebuje kierownictwa duchowego, ale także tego, by im zaufać i ich wysłuchać. Przez te dwa dni byli wsłuchani i to jest znakiem dla Kościoła. Wiosna Kościoła, którą są młodzi, już się zaczęła, dlatego musimy im zaufać i prowadzić ich do sakramentów świętych.

Centralnym momentem pielgrzymki była Eucharystia w Jasnogórskiej Bazylice. Bp Edward Frankowski w pierwszym dniu, zwracając się do młodzieży podczas homilii, mówił o więzi, jaka powinna łączyć nas nieustannie z Maryją.

Pasterskie słowo do młodych

Drugiego dnia bp Krzysztof Nitkiewicz zauważył w homilii, że głównym motywem pielgrzymki do Jasnogórskiego Sanktuarium Matki Bożej jest egzamin maturalny oraz modlitwa o to, aby można było do niego przystąpić bez żadnych problemów i jak najlepiej zdać. Biskup podkreślił, że pielgrzymka jest wyrazem wiary, pozwalającej wejść w bezpośrednią relację z Bogiem i właściwie patrzeć na świat. Z kolei bez wiary człowiek nie jest w stanie dostrzec i zrozumieć wielu rzeczy, podobnie jak przeciwnicy Pana Jezusa z odczytanej podczas Mszy św. Ewangelii. Odrzucenie przez nich Chrystusa wynikało ze słabości ich wiary.

– Z nami bywa podobnie. Chociaż zostaliśmy hojnie obdarowani przez Boga, również za pośrednictwem Kościoła, nie zawsze potrafimy dostrzec w Nim Zbawiciela czy dobrego Ojca. Odczuwamy samotność, a przecież On nas nigdy nie opuścił. Z Kościołem jest podobnie. Dlaczego modlimy się dzisiaj razem z wami drodzy maturzyści w tym sanktuarium: katecheci, krewni, duchowni, przedstawiciele szkół? Bo was kochamy. Ale, jak dobrze wiecie, szczególnie w ostatnich latach Kościół może się niektórym kojarzyć ze skandalami. Dużo zależy od osobistych doświadczeń, od środowiska rodzinnego, sposobu myślenia, stylu życia, od przyzwyczajeń i oczywiście od naszych grzechów – mówił Biskup.

– Każdy powinien więc zainteresować się kondycją swojej wiary, choć trudno ją zmierzyć i wyliczyć w jednostkach numerycznych. Możemy natomiast, a nawet powinniśmy, stale się o nią troszczyć. Ojciec Święty Benedykt XVI mówi, że w pierwszej kolejności należy uwierzyć, przyjąć, że Bóg istnieje, że On po prostu jest, a następnie żyć z tą świadomością, tak, aby Bóg był fundamentem mojego życia, myślenia, mówienia i działania: „Świat bez Boga jest bowiem światem bez kryterium, w którym zaciera się granica pomiędzy dobrem i złem” – podkreśla papież. Trzeba jednak uważać, żeby nie stworzyć sobie obrazu Boga, którego nie ma, tzn. Boga mającego np. nasze rysy albo stworzonego chociażby przez mass media. Sposobem na uniknięcie pomyłki jest trzymanie się Pisma Świętego, tradycji oraz nauczania Kościoła – wskazywał bp Nitkiewicz.

– Niech dzisiejsza pielgrzymka umocni i ożywi waszą wiarę, gdyż ona jest najcenniejszym skarbem, jaki posiadacie. Niech obce wam będzie myślenie, że wiara lub jej brak niczego nie zmienia, że w życiu można się obejść bez Boga i Kościoła. Jest dokładnie odwrotnie. Choćbyście uciekli na koniec świata, nie uciekniecie od siebie, a Bóg będzie do was mówił w głębi waszej duszy. Wsłuchujcie się w Jego głos. „Wszystkie wasze troski przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was” (1 P 5,7) – podkreślał Ordynariusz Sandomierski.

Głos młodych

Pielgrzymujący na Jasną Górę młodzi podkreślali, jak ważny to dla nich moment w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości. – Poprzez uczestnictwo w pielgrzymce chciałem podziękować Matce Bożej za wszystkie lata mojej edukacji szkolnej oraz prosić o błogosławieństwo na czas egzaminu maturalnego. Mszę św. i Komunię św. ofiarowałem również w intencji dobrego rozeznania powołania oraz o Boże błogosławieństwo dla mnie i całej mojej rodziny – zaznacza Paweł Żurawski.

Natomiast Iwona Janiec dodaje: – Podczas pielgrzymki my maturzyści oraz nasi opiekunowie zanosiliśmy prośby oraz dziękczynienia do Matki Bożej o jej wstawiennictwo, pozytywne zdanie egzaminu maturalnego, a także, aby nasz egzamin odbył się bez żadnych przeszkód. Wraz z nami do modlitwy włączył się także bp Krzysztof Nitkiewicz, który przewodniczył Mszy św. Poza oficjalnym programem pielgrzymki mieliśmy możliwość zobaczenia skarbca, Arsenału, muzeum 600-lecia oraz wielu innych ciekawych atrakcji. Taka pielgrzymka jest przeżyciem jedynym w swoim rodzaju. Sama obecność na Jasnej Górze przy Obrazie Matki Bożej daje nam poczucie bliskości z Panem Bogiem, który motywuje nas do dalszego działania, daje nam siłę oraz pogłębia naszą wiarę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Orzech mówi tak!

2019-10-14 14:33

Agnieszka Bugała

Grzegorz Niemyjski/Agnieszka Bugała

Ks. Stanisław Orzechowski widział projekt krasnala „Księdza Orzecha” – mamy jego zgodę na wykonanie odlewu.

Rozmowa z Księdzem na temat planowanego prezentu, czyli wykonania odlewu z brązu figurki krasnala „Księdza Orzecha” i tym samym wpisania go na mapę i szlak wrocławskich krasnali odbyła się w ubiegłym tygodniu. Ksiądz nie znał inicjatywy, ale wysłuchał i spytał jakie krasnale są już we Wrocławiu. Zobaczył fotografie realizacji niektórych z nich. Szczególnie podobał mu się krasnal prof. Jana Miodka, który z okazji 70. urodzin wybitnego językoznawcy stanął przed budynkiem Instytutu Filologii na pl. Nankiera. Wizualizacja „Księdza Orzecha” bardzo mu przypadła do gustu:

- To ja! – mówił patrząc na zdjęcia figurki – To rzeczywiście ja! Artysta dobrze to uchwycił, chciałbym go poznać – dodał. Zaakceptował też miejsce, w którym zaplanowano instalację, czyli górny stopień schodów prowadzących do DA Wawrzyny przy ul. Bujwida. Odmówił, zdecydowanie, zakładania figurce na głowę czapki.

– Sklepienie mojej łysiny bardzo mi się podoba – stwierdził. Przystał na to, aby krasnalską czapkę umieścić w ręce postaci. Dodał, że „będzie trochę śmiechu, a tego nigdy dość”.

Zachęcamy zatem do wpłat na konto, abyśmy zdążyli z realizacją prezentu, zwłaszcza, że Szanowny Jubilat jest już o nim poinformowany.

Dane konta do wpłat:

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ DUSZPASTERSTWA AKADEMICKIEGO WAWRZYNY

05 1090 2590 0000 0001 4260 2420

Z dopiskiem w tytule wpłaty: Darowizna Orzech

O inicjatywie pisaliśmy tutaj: https://www.niedziela.pl/artykul/45697/Prezent-dla-Orzecha-na-80-urodziny


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielone światło dla Brexitu

2019-10-17 19:21

wPolityce.pl / ems/PAP

Pixabay.com
Klamka zapadła! Unijna „27” dała zielone światło dla umowy ws. brexitu. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę UE do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku. Rada Europejska w formacie 27 zakończona. Konkluzje przyjęte - napisał na Twitterze Preben Aamann, rzecznik prasowy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem