Reklama

O papieżu Franciszku w legnickiej kurii biskupiej

2013-03-28 12:00

Oprac. ks. Waldemar Wesołowski
Edycja legnicka 13/2013, str. 6-7

Grzegorz Gałązka

„Habemus papam” - 13 marca 2013 r. wieczorem takie słowa usłyszał cały świat. Nikt jednak nie spodziewał się, że nowym papieżem będzie kardynał z Argentyny Jorge Mario Bergoglio. Po raz pierwszy następcą św. Piotra został jezuita i po raz pierwszy przyjął imię Franciszek. O tym, jak ta wiadomość została przyjęta mówią: biskup legnicki Stefan Cichy, biskup pomocniczy Marek Mendyk oraz ks. Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej

Biskup legnicki Stefan Cichy:

- Podobnie jak większość z nas, również i ja jestem zaskoczony tym wyborem i tak szybkim wyborem papieża. Tym bardziej, że podczas przygotowań do konklawe typowano 10 nazwisk kardynałów, kard. Bergoglio nie figurował na tej liście. Mówiono nawet, że jest kardynał, który ma już 50 głosów, więc niemal połowę, potrzebuje zatem jeszcze zaledwie 27. Prawdziwe tym razem okazało się powiedzenie: „Kto wchodzi na konklawe jako papież, wychodzi z niego jako kardynał”. Okazuje się jednak, że 8 lat temu kard. Bergoglio był brany pod uwagę, ale ja nie znałem zupełnie tej postaci. Zaraz po wyborze zacząłem szukać informacji o nim i powoli poznawać jego sylwetkę, jego zawołanie biskupie, herb. Media także szybko zaczęły informować o tym, skąd pochodzi, jak kształtowało się jego powołanie. Jest to zatem postać bardzo ciekawa, piękna. Myślę, że to wszystko, co czynił jako biskup, jako kardynał, będzie wskazywało na to, jaki będzie ten pontyfikat, co będzie czynił w przyszłości. Przed konklawe mówiono o tym, że Kościół potrzebuje człowieka modlitwy, wiary, otwartego na ludzi i świat, który będzie pamiętał o ubogich. I okazuje się, że to stało się rzeczywistością już w pierwszych minutach pontyfikatu, kiedy po pozdrowieniu wiernych Papież wezwał do modlitwy za swojego poprzednika i razem z pielgrzymami modlił się. Potem pochylił głowę i prosił o modlitwę w swojej intencji. To były chwile bardzo wzruszające. Można też było wyczuć otwarcie na innych. Papież jeszcze przed inauguracją spotkał się z dziennikarzami.

Papież Franciszek to człowiek bezpośredni, otwarty, żyjący pośród zwykłych ludzi. Postać realizująca w życiu opcję na rzecz ubogich. Rzeczywiście przypomina mi osobę św. Franciszka z Asyżu, którego wybrał na swojego patrona. Teraz stoi przed nim wiele wyzwań, które zostały podjęte już przez jego poprzedników. Pierwsze to nowa ewangelizacja, z nową mocą, nowymi środkami. Dalej, pogłębianie i umacnianie wiary, ożywianie ducha modlitwy, praktyk religijnych. Z pewnością będzie wzywał do tego, by dać odpowiedź na potrzebę wiary przez realizację przykazania miłości Boga i bliźniego.

Biskup pomocniczy Marek Mendyk:

- Po pojawieniu się białego dymu nad Kaplicą Sykstyńską, pierwsze pytanie, jakie się pojawiło, to kto został wybrany? Potem prawie godzinne oczekiwanie i informacja - kard. Jorge Mario Bergoglio. Kim jest kardynał z Argentyny? Pomyślałem sobie, że podobne pytania stawiali sobie ludzie na Placu św. Piotra podczas wyboru kard. Karola Wojtyły.

Reklama

Kiedy zostało podane imię, jakie przyjął, Franciszek, kiedy stanął przed ludźmi, pojawiła się myśl, wspomnienie o św. Franciszku. Kiedy w San Damiano usłyszał głos Jezusa: „Franciszku, idź, odbuduj mój Kościół”. Pomyślałem sobie, że to jest głos Pana Boga do Kościoła dzisiaj, do nowego papieża. Przy wyborze nowego papieża zawsze stawiamy pytanie: kim jest, skąd pochodzi, jakie ma doświadczenia, przeżycia, dlaczego takie akurat imię wybrał? Już w pierwszym kontakcie, po pierwszych wypowiedzianych słowach widać było, że jest nadzieja, że ten Papież będzie emanacją pokory, otwartości, dialogu, szacunku dla człowieka, czyli budowania na tym, co proste, trwałe i w oparciu o Ewangelię. Myślę, że siłą pontyfikatu będzie Słowo Boże, modlitwa i sakramenty święte. Dla mnie niezwykłym gestem pokory był moment, kiedy Ojciec Święty stanął przed ludźmi i poprosił o modlitwę w swojej intencji, nie zapominając przy tym o poprzedniku. Ten gest pokazał światu, czego dzisiejszy człowiek najbardziej potrzebuje. Myślę, że pontyfikat będzie okazją do przeniesienia ducha radości, entuzjazmu, dynamizmu, jakimi cechuje się Kościół południowoamerykański do Europy. Jestem przekonany, że Duch Święty posyła każdorazowo papieża na nasze czasy, takiego, który będzie w stanie odpowiedzieć na największe potrzeby danej chwili.

Ks. Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej:

- Uczestniczymy w ważnych wydarzeniach. Z jednej strony była rezygnacja papieża Benedykta XVI, okres sede vacante, oczekiwanie na wybór i mamy nowego Papieża. Jak każdy papież, również i Franciszek przychodzi po to, aby umacniać braci w wierze, miłości i nadziei. Oczywiście, było zaskoczenie, kiedy padło nazwisko kard. Bergoglio z Argentyny. Przy tej okazji warto sobie uświadomić, że to nie człowiek, nie media decydują o wyborze, nie ludzkie kalkulacje, ale Duch Święty, który kieruje kardynałami, aż w końcu wybierają tego, który ma być pierwszym w wierze. Ja to odczytuję jako Boży znak Opatrzności. Ten wybór pokazuje również, że Pan Bóg buduje swój Kościół na takich skromnych pracownikach Winnicy Pańskiej. I to jest piękny znak dla dzisiejszego świata. Mnie urzekł również powrót do tej starożytnej formuły, że nowy biskup Rzymu, papież Franciszek zwraca się do wiernych z prośbą o modlitwę. Później udziela błogosławieństwa. Dla mnie znaczące były dwa fakty. Papież Benedykt, kiedy odchodził, powiedział: „Idę na górę, aby się modlić”. Nowy papież Franciszek rozpoczyna swój pontyfikat modlitwą i prośbą o modlitwę. Wybór imienia oznacza, że będzie on takim „naszym” papieżem. Jestem przekonany, że papież Franciszek pokaże nam, że za Chrystusa nie tylko warto umierać, jak to czyniło wielu męczenników, ale warto dla niego żyć.

Tagi:
Franciszek

Reklama

Franciszek: prawdziwym obliczem miłości jest miłosierdzie

2019-07-14 13:17

st, pb (KAI) / Watykan

Prawdziwym obliczem miłości jest miłosierdzie wobec potrzebującego - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.

Grzegorz Gałązka

Komentując „słynną przypowieść o «miłosiernym Samarytaninie», która była odpowiedzią Jezusa na zadane mu pytanie: „Kto jest moim bliźnim?”, papież wyjaśnił, że Jezus wybrał Samarytanina na pozytywną postać przypowieści, aby „przezwyciężyć uprzedzenia” i ukazać, że „nawet cudzoziemiec, nawet ten, kto nie zna prawdziwego Boga i nie uczęszcza do Jego świątyni, może zachowywać się zgodnie z Jego wolą, odczuwając współczucie dla potrzebującego brata i pomagając mu na wszelkie sposoby, jakimi dysponował”.

- Jezus proponuje jako wzór Samarytanina, który miłując brata jak siebie samego okazuje, że kocha Boga całym swoim sercem, całą swoją mocą, a jednocześnie wyraża prawdziwą religijność i pełne człowieczeństwo - wskazał Franciszek.

Wyjaśnił, że „to nie my, według naszych kryteriów, określamy, kto jest bliźnim, a kto nim nie jest, lecz to osoba potrzebująca musi móc rozpoznać, kto jest jej bliźnim, czyli kto jej «okazał miłosierdzie»”. - Wniosek ten wskazuje, że prawdziwym obliczem miłości jest miłosierdzie wobec potrzebującego życia ludzkiego. W ten sposób stajemy się prawdziwymi uczniami Jezusa i objawia się oblicze Ojca: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”. W ten sposób przykazanie miłości Boga i bliźniego staje się jedyną i konsekwentną zasadą życia - podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Amerykańscy katolicy i żydzi: polityka Trumpa wobec imigrantów jest moralnie naganna

2019-07-16 16:02

tom (KAI) / Waszyngton

Czołowi amerykańscy katolicy i żydzi zdecydowanie sprzeciwiają się praktyce deportacyjnej rządu amerykańskiego wobec imigrantów. Falę aresztowań imigrantów w minioną niedzielę potępiła przewodnicząca katolickich organizacji charytatywnych "Catholic Charities", siostra Donna Markham i nazwała jako „okrutną”. "Zdecydowanie odrzucam takie obławy" - powiedziała katolickiej agencji prasowej CNS. "Katolickie organizacje charytatywne są zobowiązane do zapewnienia imigrantom pomocy prawnej i humanitarnej" - zaznaczyła s. Markham. Również wspólnoty żydowskie zaoferowały migrantom bez dokumentów ochronę przed aresztowaniem przez policję imigracyjną.

Wikipedia

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w minioną niedzielę ogólnokrajową akcję deportacyjną nielegalnych imigrantów. W rzeczywistości, według doniesień medialnych, początkowo było tylko kilka obław. Najnowsza inicjatywa synagog jest częścią ogólnokrajowego ruchu „Sanctuary Cities”, którego celem jest ochrona imigrantów. Wspierają go działacze na rzecz praw obywatelskich oraz chrześcijańskie, żydowskie i muzułmańskie wspólnoty religijne.

Biskup graniczącej z Meksykiem diecezji Teksasu w Brownsville, Daniel Flores, powiedział, że masowe deportacje i praktyka oddzielania rodziców od dzieci są „po prostu naganne”. "Prawo musi traktować rodziny i dzieci inaczej niż baronów narkotykowych” - stwierdził biskup.

Również arcybiskup Nowego Jorku kard. Timothy Dolan potępił planowane masowe deportacje. Z kolei współprzewodnicząca Międzyreligijnej Koalicji Imigracyjnej, Katie Adams, nazwała planowane obławy jako kolejny dowód moralnego bankructwa administracji Trumpa. Podobnie Krajowa Rada Kościołów nazwała deportacje jako akcje „pozbawione skrupułów”.

Żydowska organizacja praw człowieka "T'ruah" zorganizowała ośrodki pomocy dla osób bez ważnych dokumentów w 70 synagogach w całym kraju. Organizacja zrzeszająca ponad 2 tys. rabinów i działaczy religijnych odrzuca akcje obław nazywając je "okrutnymi, ponieważ rozdzierają rodziny i wzbudzają strach". Wielu amerykańskich Żydów zorganizowało w całym kraju akcję protestów przeciwko bezwzględnemu traktowaniu nielegalnych imigrantów.

Amerykańskie media, powołując się na urzędy imigracyjne, poinformowały w ostatnią niedzielę, że pierwsze 2 tys. imigrantów bez ważnych dokumentów powinno zostać aresztowanych i deportowanych. W rzeczywistości obławy zostały zakończone. Burmistrzowie w wielu miastach ogłosili, że nie pozwolą organom ścigania na współpracę z policją imigracyjną.

W wywiadzie telewizyjnym szef policji imigracyjnej Matt Albence powiedział, że planowane działania były skierowane na osoby, których wnioski o azyl zostały już odrzucone przez sędziego imigracyjnego. Zaznaczył, że urzędnicy wykonują „tylko wydane zgodnie z prawem nakazy sędziego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ruszyły zapisy na modlitewne wydarzenie „Polska pod Krzyżem”

2019-07-17 14:24

Magdalena Kowalewska-Wojtak

Organizatorzy Wielkiej Pokuty i Różańca do Granic 14 września zapraszają na górę Świętego Krzyża w diecezji sandomierskiej wszystkich, którzy chcą postawić krzyż w centrum swojego życia i Polski.

materiały prasowe

- Pragniemy zaprosić Polaków w kraju i za granicą do tego, aby wyznali wiarę w Jezusa Chrystusa, nawrócili się i postawili krzyż w centrum swojego życia. Zapraszamy do budowania społeczeństwa miłości w Polsce i Europie - mówi jeden z współorganizatorów modlitewnego czuwania Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta. Tłumaczy, że celem wydarzenia jest zatrzymanie tego wszystkiego, co nas frustruje i męczy, co staje się tematami pierwszych stron gazet. - Do odnowy w naszym społeczeństwie potrzeba Jezusa Chrystusa i Jego Krzyża. Chcemy przypomnieć, że początkiem naszej współczesnej cywilizacji i państwa polskiego jest Chrystus, który umarł za nas krzyżu - dodaje Maciej Bodasiński.

- Mimo osób żyjących głęboką wiarę, wśród większości katolików prawdziwy krzyż jest odrzucany. Na całym świecie atak na Kościół nabiera na sile, tracimy młodzież, coraz częściej rozpadają się związki małżeńskie, a na ulicach naszych miast dokonują się publicznie grzechy - mówi „Niedzieli” Lech Dokowicz z Fundacji Solo Dias Basta.  Organizatorzy wskazują, że duchowe zwycięstwo może przyjść tylko przez Chrystusowy krzyż. 

- Celem tego wydarzenia jest to, aby rany, które pojawiają się w Kościele leczyć przez modlitwę. Chcemy, aby jak najwięcej świeckich i kapłanów stanęło razem pod krzyżem. Przez modlitwę chcemy ożywiać życie sakramentalne w Polsce i przywracać szacunek do stanu kapłańskiego - podkreśla Maciej Bodasiński.

Wydarzenie odbędzie się w najstarszym polskim sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Nowej Słupi. Gospodarzami modlitewnego spotkania „Polska pod Krzyżem” będą Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Organizatorzy modlitewnego czuwania chcą, aby w sanktuarium, w którym modlił się przed wyruszeniem pod Grunwald król Władysław Jagiełło, przybyło jak najwięcej Polaków .

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w sanktuarium na stronie internetowej www.polskapodkrzyzem.pl rozpoczęły się zapisy. Każda z zarejestrowanych osób otrzyma bezpłatną wejściówkę i indywidualny kod QR. - Jeśli okaże się, że frekwencja dopisuje, będziemy otwierać kolejne punkty modlitewne wokół Góry Świętego Krzyża - tłumaczy Maciej Bodasiński. Zaznacza, że wydarzenie ma być zachętą dla innych, aby w różnych miejscach Polski tego dnia organizowali się na modlitwie i adoracji krzyża.

Na stronie internetowej wydarzenia znajduje się mapa, gdzie poszczególne grupy, zakony czy parafie mogą zgłaszać swoją duchową łączność.- To wydarzenie ma prowadzić nas ku pokojowi i jedności oraz otwierać na działanie łaski Bożej - dodaje Bodasiński.

Teren wokół sanktuarium należy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. - Chcemy z wielkim jego poszanowaniem i we współpracy z władzami parku przeprowadzić to spotkanie - mówi Maciej Bodasiński. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie nie zagrozi przyrodzie. Posługujący wolontariusze zobowiązali się, że posprzątają teren na Łysej Górze, najpóźniej do następnego dnia. Ponadto planowana jest kampania informacyjna na temat ekologicznego charakteru świętokrzyskiego wydarzenia.

Modlitwa rozpocznie się w południe w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września. Zaplanowano liczne konferencje i świadectwa, a także procesyjne przejście pod Krzyż. W sanktuarium będzie można wyspowiadać się. Centralnym punktem będzie Msza św., której będzie przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. Spotkanie zakończy się nocnym czuwaniem modlitewnym, które potrwa do następnego dnia, kiedy to przypada  wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej.

Wydarzenie organizuje Fundacja Solo Dias i Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Patronat medialny nad modlitewnym spotkaniem „Polska pod Krzyżem” objął Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

W 2016 roku Wielka Pokuta na Jasnej Górze zgromadziło ok. 150 tys. wiernych. Z kolei w organizowanym w "Różańcu do Granic" w ponad 20 przygranicznych diecezjach, gdzie znajdowało się kilkaset punktów modlitwy uczestniczyło, około miliona osób.

Magdalena Kowalewka-Wojtak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem