Reklama

Ze świata

Francja

Paryski marsz w obronie praw dziecka

Ponownie Francja protestuje na ulicach w obronie praw dziecka. Byli ludzie i z Tuluzy (ponad 800 km od Paryża), i z terytoriów zamorskich. Szczególnie bulwersujące były wypowiedzi osób adoptowanych przez Francuzów. Jedna z nich, 47-letnia dziś pani, z Korei, jako 5-letnie dziecko została adoptowana. Przyleciała właśnie do Francji. Przeżyła szok kulturowy, bała się ludzi mających duże nosy. Bała się wszystkiego.

Ale na szczęście trafiła do rodziny pełnej - miała w niej ojca i matkę. Przez trzy miesiące nauczyła się języka. Ze wzruszeniem błagała, aby nie robić krzywdy dzieciom i nie dodawać im bólu przez wprowadzenie prawa adopcji „dla wszystkich”, na zasadzie, że każdy ma „prawo” do dziecka. Kiedy po manifestacji przechodziła przez tłum, wiele osób ze wzruszeniem i uznaniem ściskało jej drobne dłonie.

Były trzy trasy. Tylko ostatnie zdjęcie jest z najdłuższej trasy. Trudno było mi zrobić ujęcie, aby pokazać kolumnę, która szła najliczniej, od La Defense do Łuku Triumfalnego na placu Charles’a de Gaulle’a - Etoile.

Według organizatorów było 1400000 uczestników, według - policji... czterokrotnie mniej.

Nie uzyskano pozwolenia na wejście na Champs Elysees ani pod Łuk.

Elżbieta Nienałtowska

Syria

Ucieczki chrześcijan z Aleppo

Chaldejski ordynariusz Aleppo bp Antoine Audo przybył do Rzymu jako przewodniczący syryjskiej Caritas na spotkanie katolickich organizacji niosących pomoc w tamtym regionie. Nie mógł jednak powrócić do swej diecezji ze względu na zamknięcie lotniska w Aleppo i niebezpieczeństwa na drogach.

- Jestem w kontakcie z moim wikariuszem generalnym, z księżmi, przyjaciółmi i krewnymi. Odradzono mi powrót, mimo że bardzo chciałbym być z moimi diecezjanami - powiedział bp Audo agencji AFP. Jest on też zaniepokojony o los dwóch księży uprowadzonych półtora miesiąca temu. Porywacze zażądali okupu w wysokości 150 tys. dolarów.

Pytany o przyszłość chrześcijan w Syrii, biskup Aleppo wyznał, że nie czują się oni bezpiecznie. Obawiają się, by i w ich kraju nie doszło do takich prześladowań, jak w Iraku. Dotąd Aleppo opuściło od 20 do 30 tys. chrześcijan. Na początku konfliktu syryjskiego społeczność chrześcijańska w tym mieście liczyła 160 tys. osób.

Reklama

Cypr

O wyjściu ze strefy euro

Zwierzchnik Kościoła grecko-prawosławnego na Cyprze abp Chryzostom II powiedział: - To poprzedni prezydent Dimitris Christofias doprowadził nas do katastrofy. Niektórzy z wówczas rządzących powinni trafić do więzienia. Abp Chryzostom II potwierdził jednocześnie możliwość udzielenia państwu pożyczki ze środków Kościoła. Obecny cypryjski prezydent przystał na tę propozycję, do rozwiązania pozostały tylko kwestie prawne.

Abp Chryzostom II opowiedział się też za regulowanym wyjściem kraju ze strefy euro, bo, jego zdaniem, tylko to może uchronić Cypr przed upadkiem.

Ludzie

Abp Gerhard Ludwig Müller

Zdaniem prefekta Kongregacji Nauki Wiary, wraz z nowym pontyfikatem Kościół, zachowując istotę wiary, staje przed nowymi wyzwaniami. Używane przez włoskie media pojęcie „rewolucyjny” nie pasuje do papieża Franciszka. - Podstawy Kościoła, które ustanowił Bóg, nie dają się zmienić przez człowieka - powiedział abp Gerhard Ludwig Müller w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress.

W odniesieniu do związków Franciszka z teologią wyzwolenia podkreślił, że w przypadku papieża Bergoglio chodzi o konkretne zaangażowanie na rzecz ubogich. - Nasza mowa o godności człowieka przekłada się na rzeczywistość, musimy pokazywać profetycznie i krytycznie niesprawiedliwe struktury i aktywnie się im przeciwstawiać, ponieważ zaprzeczają one chrześcijańskiemu obrazowi człowieka. Nikt nie powinien być wykluczany z dostępu do dóbr tego świata - podkreślił abp Müller. Jego zdaniem, niektóre osoby opowiadające się za teologią wyzwolenia i trzymające się ideologii lewicowej, powinny wiedzieć, że komunizm był największym wrogiem ubogich.

Cudzysłów

Jest konkretna nadzieja na zjednoczenie Kościoła Wschodu i Zachodu. (…) przyszłe pokolenia zobaczą Kościół zjednoczony.
Bartłomiej I, patriarcha Konstantynopola

Krótko

Cypr zawarł porozumienie z krajami strefy euro. Władze tego państwa otrzymają co prawda 10 mld euro pożyczki, ale musiały zgodzić się na straty w lokatach klientów banków, którzy mieli depozyty przekraczające 100 tys. euro.

Polska obok Bułgarii, Rumunii i Łotwy należy do najmniej innowacyjnych krajów w UE - według Komisji Europejskiej.

W UE pogłębia się kryzys socjalny, będący negatywną konsekwencją cięć budżetowych i podwyżek podatków, a w wielu krajach członkowskich nie ma widoków na poprawę sytuacji - alarmuje Komisja Europejska.

Core Issues Trust - brytyjska organizacja nie może umieszczać na londyńskich autobusach reklam namawiających do leczenia z homoseksualizmu. Tak orzekł sąd, który podtrzymał decyzję władz Londynu sprzed roku, zakazującą umieszczania w publicznych miejscach tego typu ogłoszeń.

Borys Bieriezowski - słynny rosyjski oligarcha i jednocześnie przeciwnik polityczny prezydenta Władimira Putina, od 2003 r. przebywający na emigracji w Wielkiej Brytanii, popełnił samobójstwo. Śledztwo nie wykazało na razie, aby Bieriezowskiemu ktoś pomógł w samobójstwie.

Héctor Timerman - minister spraw zagranicznych Argentyny zażądał, by Wielka Brytania podjęła z jego krajem rozmowy na temat suwerenności Falklandów, ale strona brytyjska zadeklarowała sprzeciw, uzasadniając to wynikiem niedawnego referendum.

Rocznie co najmniej 20 kobiet umiera, a ponad 2,5 tys. poważnie choruje z powodu stosowania pigułek antykoncepcyjnych - poinformowała Francuska Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Leków.

Nie słabnie napięcie na Półwyspie Koreańskim. Korea Płn. zagroziła atakiem rakietowym na amerykańskie cele. Wojsko Korei Płd. zostało postawione w stan najwyższej gotowości bojowej.

2013-04-03 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnie w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Do tej pory zginęło ponad 900 osób w Turcji i ponad 200 osób w Syrii. Rannych jest w sumie ok. 6000 osób. Ludzie próbują się wydostać z miast, jak najdalej od zabudowań, z obawy przed zawaleniem się kolejnych budynków. Na ulicach tworzą się więc potężne korki. Akcję ratowniczą utrudniają padający śnieg i deszcz. Skala katastrofy skłoniła władze tureckie do ogłoszenia alarmu 4 stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra. Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem.

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy na Jasnej Górze

2023-02-06 18:30

screen YT Jasna Góra

bp Maciej Małyga

bp Maciej Małyga

Na Jasnej Górze rozpoczęły się rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy. Prowadzi je bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Rekolekcje rozpoczęły się Mszą świętą w kaplicy Cudownego Obrazu w poniedziałek 6 lutego i potrwają do czwartku 9 lutego. W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii bp Małyga nawiązał do fragmentu z Księgi Rodzaju mówiącego o stworzeniu świata. - Słyszeliśmy piękne słowo o Bogu, który może na nowo stworzyć w nas światłość - wskazał biskup, cytując słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Przyjdź! Bądź moim światłem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję