Przypadający w Bieniszewie doroczny odpust Ofiarowania NMP, gromadzący zawsze tysiące wiernych kościoła katolickiego, stał się po raz kolejny uroczystością wyjątkową. Nałożyło się na niego kilka ważnych historycznych rocznic, związanych zarówno z dziejami tego regionu, jak i postaciami lokalnych patronów tej ziemi, czyli Pięcioma Braćmi Męczennikami i ottońskim misjonarzem, św. Brunonem-Bonifacym z Kwerfurtu.
Pierwszą z rocznic stało się 300-lecie działalności kazimierskiego Bractwa Świętych Pięciu Męczenników, które od setek lat aktywnie zajmuje się zarówno obsługą przybywających tutaj pielgrzymów, jak też codzienną dbałością o święte miejsca katolickiego kultu, czyli o klasztor pobernardyński p.w. św. Jana Chrzciciela, oraz farę miejską p.w. św. Marcina, w których spoczywają święte relikwie Pięciu Braci, odzyskane w XVI wieku z Czech przez biskupa Jana Lubrańskiego. Ten kazimierski skansen architektury sakralnej uzupełnia drewniany kościół cmentarny p.w. św. Izaaka, zrekonstruowana Studnia Łosośka, w której, według legendy, pojawiał się w cudowny sposób łosoś, będący codziennym pożywieniem pięciu braci pustelników, a także bieniszewski erem ojców kamedułów, składający się z XVII-wiecznego kompleksu klasztornego i studzienki oraz kapliczki św. Barnaby, znajdującej się w lesie niedaleko opactwa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Na początku września rozpoczęły rozpoczęły się również 32. Europejskie Dni Dziedzictwa pt. „Szlaki. Sieci. Połączenia”, których głównym moderatorem jest w skali naszego kraju Narodowy Instytut Dziedzictwa. Prezentowana w Kazimierzu Biskupim i Bieniszewie, podczas weekendu, wystawa plansz i grafik autorstwa Grzegorza B. Bednarka, opracowana i przygotowana przez grupę Bibliotheca Romanica i tutejsze Bractwo, przedstawia najważniejsze zabytki niemieckiego szlaku kulturowo-turystycznego o nazwie Strasse der Romanik, znajduje się tam między innymi zamek w Kwerfurcie, czyli miejsce narodzin św. Brunona - misjonarza ottońskiej Europy.
Łódzka grupa Bibliotheca Romanica od ponad 20 lat współpracuje z Muzeum Zamku w Kwerfurcie, z Polską Akademią Nauk i Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Zainicjowała wraz z warszawskim archeologiem Antonim Smolińskim, projekt o nazwie Brunonalium. Jego celem jest przybliżenie polskim katolikom postaci i działalności misyjnej św. Brunona z Kwerfurtu, który w roku 1009 zginął podczas misji chrystianizacyjnej w okolicach Starej Łomży na Mazowszu. Została wydana publikacja „Miejsca Brunonowe w Polsce”, która rozpoczyna się opisem fary pw. św. Marcina opracowanym przez Starszego Bractwa, pana Szczepana Mrówczyńskiego.
To wszystko, już
od ponad tysiąca lat, tworzy niepowtarzalną atmosferę tej okolicy i świadczy o
wyjątkowej wartości historycznej, kulturowej i religijnej.