Reklama

Niedziela Częstochowska

Pomagają i dają nadzieję

Niedziela częstochowska 14/2013, str. 1, 4

[ TEMATY ]

hospicjum

Anna Moćko

Uczestnicy uroczystej gali

Uczestnicy uroczystej gali

Dokładnie w 20. rocznicę zarejestrowania przez Sąd Wojewódzki Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, 16 marca, w Filharmonii Częstochowskiej odbyła się uroczysta gala jubileuszowa, podczas której wśród serdecznych wspomnień i podsumowań wręczono wyróżnienia za wkład w rozwój i działalność częstochowskiego hospicjum. Nagrody otrzymali członkowie komitetu organizacyjnego, który powoływał do życia stowarzyszenie w 1993 r., członkowie jego kolejnych zarządów, urzędnicy, lekarze, wolontariusze i dobroczyńcy stowarzyszenia, a także częstochowskie media, wśród nich Katolickie Radio „Fiat”, Radio Jasna Góra oraz Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Jubileuszową galę w Filharmonii uświetnił koncert Eleni.

- Przede wszystkim dziękuję za wielkie dzieło miłosierdzia, które Hospicjum podejmuje od wielu lat. Pamiętam początki tej pracy, ale i przypominam o wielkiej trosce i zaangażowaniu, które towarzyszyło tej działalności przez całe lata, pełne zabiegania i poszukiwań, by jak najlepiej pomagać cierpiącym bliźnim. (...) Za wszystkie czyny miłosierdzia niech podziękują Wam ludzie, a nade wszystko sam Bóg - napisał redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś w liście złożonym na ręce Anny Kaptacz, prezes Zarządu SOHZC.

Przed wpisaniem do rejestru stowarzyszeń częstochowskie hospicjum działało jako pielęgniarska grupa nieformalna, która zajmowała się pacjentami w ich domach. Grupę tę przede wszystkim stanowiły pielęgniarki z Oddziału Urologii i Chirurgii Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, a inicjatorką jej powstania była Anna Kaptacz, ówczesna wiceprzewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. Obecnie pod opieką częstochowskiego hospicjum, w którym nad chorymi pochyla się rzesza lekarzy, psychologów, rehabilitantów, pielęgniarek, pracowników socjalnych i duszpasterzy, przebywa rocznie 1500 pacjentów dorosłych oraz 50 dzieci.

Reklama

„Misją Stowarzyszenia jest świadczenie wielodyscyplinarnej opieki sprawowanej w celu łagodzenia cierpień, leczenia bólu oraz innych objawów towarzyszących chorobie, a także poprawy jakości życia pacjentów chorych na przewlekłe i nieuleczalne choroby nie poddające się leczeniu, dbałość o sferę psychiczną, duchową, fizyczną i społeczną pacjentów oraz ich rodzin w trakcie trwania choroby oraz w okresie osierocenia, podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat idei opieki hospicyjnej oraz edukacja pracowników i wolonatariuszy” - przeczytać można w najnowszym Biuletynie Hospicjum Częstochowskiego „Palium”.

Na szukających pomocy i wsparcia w chorobie nowotworowej czekają:

- Poradnia Opieki Paliatywnej dla Dorosłych i Dzieci przy ul. Krakowskiej 45a, tel. 34 360 54 91; całodobowo - tel. 504 017 924, czynna we wtorek, środę, piątek w godz. 8-16, w poniedziałek, czwartek w godz. 8-18 (porady lekarskie, pielęgniarskie i psychologiczne - świadczenia wykonywane w ramach umowy z NFZ).

- Hospicjum Domowe dla Dorosłych i Dzieci, adres i telefony j.w., czynne całą dobę przez 7 dni w tygodniu (pomoc wsparcie lekarskie, pielęgniarskie, fizjoterapeutyczne, psychologiczne, duchowe i wolontaryjne - świadczenia w ramach umowy FNZ).

- Dzienny Oddział Opieki Paliatywnej przy ul. Krakowskiej 45a, tel. 34 360 54 91, 34 360 55 37, czynny we wtorki i czwartki w godz. 9-15 (świadczy pomoc psychologiczną, medyczną, wsparcie duchowe i terapię zajęciową, gimnastykę leczniczą, fizykoterapię, opiekę pielęgniarską). Program współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Częstochowy.

- Stacjonarny Oddział Opieki Paliatywnej, adres i telefony j.w. (całodobowa opieka paliatywna).

2013-04-05 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co roku więcej

Sadzą wszyscy – przedszkolaki, samorządowcy, nauczyciele, wolontariusze, policjanci i osoby prywatne, a nawet zupełnie przypadkowi przechodnie. Ruszyła akcja „Pola Nadziei”

Gorzowskie Hospicjum św. Kamila sadzi żonkile 9. raz, zielonogórskie Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw – po raz 6. W Zielonej Górze publiczna sprzedaż i sadzenie cebulek miały miejsce 27 września przy Palmiarni. Gorzów natomiast na uroczyste sadzenie wybrał w tym roku zaprzyjaźnione Przedszkole Miejskie nr 31 i wyznaczył datę 2 października.

CZYTAJ DALEJ

Od niedzieli zapalamy świece w adwentowym wieńcu

2022-11-27 11:33

[ TEMATY ]

adwent

wieniec adwentowy

Adobe.Stock

W pierwszą niedzielę Adwentu w naszych domach i kościołach pojawiają się wieńce adwentowe, w których umieszcza się cztery świece. Są one symbolem światła, podarowanego światu przez narodziny Jezusa w noc Bożego Narodzenia.

Okrągły kształt wieńca adwentowego rozumiany jest symbol okręgu Ziemi, wieczności oraz symbol Boga. Wieńce adwentowe poświęca się w sobotę przed pierwszą niedzielą Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Sto czterdzieści jeden

2022-11-28 00:25

Karol Porwich

Życzę sobie i wam, byśmy odkrywali księgi Ewangelii do naszych osobistych spotkań z Jezusem– mówił w homilii abp Wacław Depo.

Kurs lektorski w archidiecezji częstochowskiej miał swój finał 27 listopada w kościele Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Mszę św. odprawiono pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. W koncelebrze byli m.in. ks. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie, ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza, ks. Michał Zimny, zastępca duszpasterza LSO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję