Reklama

Niedziela Kielecka

Świętokrzyski wątek w rzeźbach Gosławskiego

Niedziela kielecka 14/2013, str. 7

[ TEMATY ]

sztuka

P. Jamski

Rzeźby Józefa Gosławskiego z masłowskiej świątyni

Rzeźby Józefa Gosławskiego z masłowskiej świątyni

W tym roku mija 50. rocznica śmierci uznanego rzeźbiarza i medaliera Józefa Gosławskiego, artysty pochodzącego z Lubelszczyzny. W jego bogatej i różnorodnej twórczości można odleźć liczne wątki religijne. Jego prace można podziwiać także na ziemi świętokrzyskiej. Józef Gosławski marzył całe życie, by wykonać monumentalny ołtarz do świątyni. Proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Masłowie ks. Jan Kudelski w l. (1957-1967) poszukiwał w Warszawie artysty plastyka, który podjąłby się realizacji ołtarza głównego do kościoła. Motywem przewodnim miało być Przemienienie Pańskie. Zadanie to zlecił właśnie Gosławskiemu.

W głównej części tryptyku rzeźbiarz umieścił potężnego Chrystusa wznoszącego ręce w górę o „twarzy wschodniego proroka”. Towarzyszą mu Mojżesz i Eliasz. Tłem jest żakardowa tkanina. U dołu - symbolizującym dalszy plan sceny Przemienienia - umieszczeni są świadkowie wydarzenia - apostołowie Jan, Piotr i Jakub. Kompozycja całości opiera się na figurze św. Piotra, która przez wzniesione ręce jakby dźwigała całą konstrukcję. Takie wyobrażenie nawiązuje do misji, jaką Chrystus powierzył św. Piotrowi - opisuje w „Sacrum” Anna Rudzka.

Na surowych rzeźbach był widoczny dukt dłuta, jedynym kolorystycznym akcentem w całej kompozycji były aureole. Po pewnym czasie, przy konserwacji ołtarza, rzeźby zamalowano, zmieniając zasadniczo ich charakter, tylko dolna część pozostała oryginalna. W zwieńczeniu ołtarza pojawia się wyobrażenie Ducha Świętego i postacie aniołów. Podczas realizacji parafianie z obawą patrzyli na jeszcze niedokończone figury, wydawały się im zbyt surowe, ale po zamontowaniu całości - zaakceptowali dzieło. Byli wdzięczni artyście za ołtarz i po jego śmierci zamówili za jego duszę Msze święte gregoriańskie. Warto wspomnieć o czarno-białych fotografiach, które wykonał ks. Kudelski ze swoim bratem w trakcie prac. Widać na nich Józefa Gosławskiego pracującego nad rzeźbami, ks. Kudelskiego i przyglądających się pracy parafian. Innym dziełem zrealizowanym dla kościoła w Masłowie były ceramiczne stacje Drogi Krzyżowej.

Reklama

Gosławski, głównie znany jest z pomników np.: Chopina w Żelazowej Woli czy Adama Mickiewicza w Gorzowie Wielkopolskim oraz medali i monet z okresu PRL-u, bardzo oryginalnych i udanych (choćby pięciozłotówki z rybakiem), którymi zasłużył sobie na swoje godne miejsce w historii polskiej numizmatyki. Po wojnie otrzymał zamówienie na świątki do lubelskiej katedry na zlecenie bp. Stefana Wyszyńskiego. Biskup otrzymał nominację na arcybiskupa gnieźnieńskiego i warszawskiego i ostatecznie nie doszło do wykonania zaprojektowanych rzeźb.

* * *

Józef Gosławski
Urodził się w 1908 r. Kształcił się w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych, w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - w pracowni Ksawerego Dunikowskiego i ASP w Warszawie - w pracowni Tadeusza Breyera. Studiował w rzymskiej Reale Accademia di Bella Arti et Liceo Artistico - zwieńczeniem był dyplom w 1936 r. W jego twórczości można odnaleźć elementy kubizmu, nawiązania do koncepcji Stanisława Szukalskiego, antycznej i renesansowej sztuki. W 1935 r. Rzymie wygrał konkurs na popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego (według tego projektu powstał pomnik Marszałka w Turku w 1990 r.). Prace Gosławskiego można oglądać w różnych galeriach i muzeach w kraju i za granicą, jak i u prywatnych kolekcjonerów.

2013-04-05 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przez sztukę do Boga

Niedziela sosnowiecka 28/2013, str. 1

[ TEMATY ]

sztuka

zabytki

Ks. Tomasz Zmarzły

Hans Urs von Balthasar w „Estetyce teologicznej” pisał: „Piękno jest ostatnią rzeczywistością, na którą może ważyć się myślący rozum, ponieważ jako niepojęty blask otacza ono podwójną gwiazdę prawdy i dobra oraz ich nierozerwalne odniesienie do siebie”.

CZYTAJ DALEJ

Te książki sprawią, że Walentyki nabiorą nowego znaczenia!

2023-02-07 12:01

[ TEMATY ]

miłość

Angela_Yuriko_Smith/pixabay.com

Masz dość słabych patentów na walentynkowe randkowanie? Podaruj swojej Miłości słowa o …Miłości. To idealny czas, aby jeszcze mocniej uzmysłowić sobie jak potężna jest MIŁOŚĆ.

Ks. Piotr Pawlukiewicz - O miłości

CZYTAJ DALEJ

Uczestnicy Europejskiego Zgromadzenia Synodalnego modlą się za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-07 20:23

[ TEMATY ]

modlitwa

Renata Czerwińska

Kościoły Europy wyrażają swoją bliskość z ludnością południowej Turcji i północnej Syrii, mocno doświadczonych trzęsieniem ziemi w nocy 6 lutego – czytamy w deklaracji uczestników Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego w Pradze.

„Ogromna liczba zabitych, która prawdopodobnie będzie nadal rosła, zniszczenia, cierpienie tak wielu ludzi, mocno nas dotknęły i poruszyły nasze dusze” – czytamy w deklaracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję