Reklama

Niedziela Lubelska

W Kościele jest wielu ubogich

URSZULA BUGLEWICZ: - W II niedzielę wielkanocną przypada święto patronalne Caritas. W tym roku, po raz pierwszy w tym dniu rozpocznie się w Kościele Tydzień Miłosierdzia…

KS. WIESŁAW KOSICKI: - Ten rok jest szczególny, jeśli chodzi o harmonogram wydarzeń związanych z naszą działalnością i z tym, kiedy Caritas przez swoich wolontariuszy chce przypominać wiernym o tym, do czego zachęcał nas bł. Jan Paweł II: do wyobraźni miłosierdzia; do tego, aby w swoich środowiskach dostrzegać osoby potrzebujące, chore, dotknięte cierpieniem. Od nas, ludzi wierzących, zależy na ile - przez podejmowanie różnych działań - uda się ulżyć ich cierpieniu, wesprzeć ich w przeżywaniu trudności. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski w tym roku nastąpiła zmiana w czasie przeżywania Tygodnia Miłosierdzia: z października został on przeniesiony na czas po niedzieli Miłosierdzia Bożego, kiedy przypada święto patronalne Caritas.

- Co na 69. Tydzień Miłosierdzia proponuje lubelska Caritas?

- W te szczególne dni, które będziemy przeżywać pod hasłem „Wiara żywa uczynkami”, chcemy pokazać, jak wiele Caritas jako instytucja Kościoła wnosi w przestrzeń ubogich, jak troszczy się o swoich braci, którzy przeżywają cierpienia związane z biedą materialną, bądź ubóstwem duchowym. Wsłuchując się w słowa papieża Franciszka, który na początku pontyfikatu przypomniał, że w Kościele jest wielu ubogich, którym trzeba przyjść z pomocą, chcemy pochylić się nad problemami współczesnego świata. Przez przygotowane materiały katechetyczne i homiletyczne chcemy dotrzeć do jak najszerszego kręgu odbiorców, informując ich o tym, w jaki sposób mogą wspierać wolontariuszy Caritas z parafialnych i szkolnych oddziałów w ich codziennej pracy.

- Jakie problemy naszego środowiska potrzebują pilnego rozwiązania?

- W najbliższym czasie pomoc chcemy skierować do trzech grup, które w naszym rozeznaniu wymagają natychmiastowych i długofalowych rozwiązań: są to dzieci, niepełnosprawni oraz osoby starsze i chore.
Stała pomoc dzieciom to sztandarowa działalność Caritas, prowadzona w ramach istniejących programów pomocowych, jak: dożywianie dzieci w szkołach, fundusze stypendialne, organizacja wypoczynku zimowego i letniego dla dzieci z najuboższych rodzin, czy dofinansowywanie leczenia i rehabilitacji, często poza granicami naszego kraju. W tym roku, kontynuując podejmowane dotychczas działania, chcemy postawić na różne formy aktywności dzieci i młodzieży jeśli chodzi o wykorzystanie wolnego czasu. Stąd nasza propozycja organizowania różnych spotkań kulturalnych czy warsztatów tematycznych i hobbistycznych. W ramach centrali tworzymy projekt pomocy rodzinom w ich aktywnym spędzaniu wolnego czasu, by umiały go spożytkować na mądrą zabawę i ciekawą edukację. Jeśli zgromadzimy odpowiednie fundusze, zaprosimy dzieci i młodzież, m.in. na zajęcia artystyczne, czy też związane z żeglarstwem, turystyką wędkarską, udzielaniem pierwszej pomocy. Ponieważ dostrzegamy wiele problemów związanych z przemocą wśród dzieci w szkołach i na podwórkach, z pewnością zaproponujemy warsztaty psychologiczne, podczas których nauczymy, jak nie dopuszczać do takich sytuacji oraz jak się bronić.

Reklama

- Kolejne grupy, które zostaną objęte szczególną pomocą Caritas, to niepełnosprawni oraz chorzy…

- We współczesnym świecie coraz wyraźniej widać, że osoby niepełnosprawne spychane są na margines życia społecznego i zawodowego. Przez programy aktywizujące chcemy pomóc im przekroczyć niewidzialne bariery, które nie pozwalają pokonać poczucia odrzucenia. Chcemy pomóc osobom niepełnosprawnym w odbudowaniu poczucia własnej wartości, co z pewnością pomoże im skuteczniej poruszać się na rynku pracy.
Trzecią docelową grupą osób, ku której kierujemy naszą pomoc, są starsi i przewlekle chorzy. Ta przestrzeń osób samotnych, borykających się z niedołężnością, bądź chorobami terminalnymi, stale się powiększa. Równocześnie zauważamy, że coraz więcej osób przeżywa trudności związane z czasem starości i choroby w swoich domach, poza środowiskiem szpitalnym. Dla zdrowych członków rodziny są to sytuacje nowe, w których nie zawsze potrafią się odnaleźć, bo nie są przygotowane do podejmowania profesjonalnej opieki nad swoimi bliskimi. Na tej płaszczyźnie prowadzimy pomoc dwutorowo. Z jednej strony poprzez wypożyczalnię sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego chcemy potrzebującym zapewnić jak najlepsze warunki życia, z drugiej myślimy o ich opiekunach, których chcemy przygotować do podejmowania codziennej pielęgnacji i troski o chorych przez szkolenia i warsztaty. Tworzymy więc projekty nastawione na edukację osób zajmujących się starszymi i chorymi.

- W jaki sposób lubelska Caritas pozyskuje środki na prowadzenie tej działalności?

- Wciąż apelujemy do ludzi dobrej woli, by wspierali nasze akcje - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom czy Chleb Dobroci. Te akcje przynoszą wymierne efekty, jednak nie gwarantują zabezpieczenia wszystkich potrzeb naszych podopiecznych. Chcemy więc przeprowadzić szkolenia wśród osób, które będą profesjonalnie poszukiwać sponsorów i pozyskiwać środki finansowe na realizowane przez nas projekty. Mamy też nadzieję, że mieszkańcy Lubelszczyzny i w tym roku zechcą podzielić się z nami 1% podatku.

2013-04-05 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas dla bezpieczeństwa

Niedziela bielsko-żywiecka 46/2018, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

bezpieczeństwo

PB

Ubiegłoroczna akcja rozdawania odblasków

Ubiegłoroczna akcja rozdawania odblasków

Po raz kolejny diecezjalna Caritas włączy się w adwentową akcję rozdawania odblasków poprawiających widoczność pieszych użytkowników dróg. Promocyjna konferencja odbędzie się 21 listopada w bielskiej siedzibie Caritas przy ul. Stefana Okrzei 2 w Bielsku-Białej.

CZYTAJ DALEJ

Niebiańskie ogrody św. Doroty

Niedziela rzeszowska 5/2014, str. 5

[ TEMATY ]

św. Dorota

Arkadiusz Bednarczyk

Święta Dorota z Kapadocji (obecnie Turcja), czczona m.in. w kilku podkarpackich kościołach, np. w Trzcinicy, Binarowej czy Połomi, nie miała łatwego życia. Nie dość, że wyparły się jej siostry, to jeszcze musiała życiem zapłacić za swoją wiarę w Chrystusa

Na wielu wizerunkach świętą przedstawiają z koszem pełnym kwiatów bądź kosz pełen owoców trzyma stojący obok niej mały chłopiec. Skąd ten motyw w ikonografii chrześcijańskiej? Otóż związany on jest z piękną legendą. Skazanej na śmierć męczeńską Dorocie przyglądali się uważnie cesarscy oprawcy, poganie. Ku ich zdumieniu na twarzy przyszłej świętej nie zobaczyli smutku; z radością spieszyła ona na spotkanie z Bogiem. Rozgniewało to jednego z pogan, urzędnika imieniem Teofil, który zapytał dlaczego tak się spieszy. Otrzymał odpowiedź: idę do niebiańskich ogrodów. Zakpił więc Teofil, nazywając ją narzeczoną Chrystusa, prosząc Dorotę, aby przyniosła mu z tych „rzekomych” ogrodów kwiaty bądź owoce. Po pewnym czasie u Teofila zjawił się tajemniczy posłaniec, chłopiec, który przyniósł Teofilowi chustę Doroty przepełnioną niezwykle silnym zapachem różano-owocowym. Późniejsza legenda przedstawiła to wydarzenie nieco inaczej: to anioł miał przynieść poganinowi kosz kwiatów i owoców – stąd św. Dorota uważana jest za patronkę ogrodników, ale też młodych małżonków. Niedowiarek uwierzył, zresztą później został także ścięty mieczem razem z Dorotą; było to na początku czwartego stulecia.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła

2023-02-06 15:37

[ TEMATY ]

synod

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

W niedzielę rozpoczęliśmy w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, podczas którego będziemy podejmować temat powierzony nam przez papieża Franciszka, czyli synodalność Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który razem z delegacją z Polski bierze udział w obradach zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 5 lutego od Eucharystii pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, metropolity praskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Czech. „Treści, które zostały poruszone w homilii przez abp. Graubnera, mocno łączą się z tymi, o których mówił dzisiaj podczas Mszy św. kard. Jean–Claude Hollerich. Obydwaj zwrócili uwagę na słabość kondycji duchowej współczesnego człowieka. Akcentowano fakt, że należymy do cywilizacji bogatej, w której zanika potrzeba głębszej duchowości, osadzenia się w przestrzeni duchowej” – mówił abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję