We wstępie do Mszy świętej bp Małyga zachęcił do duchowej łączności pomiędzy wszystkimi archidiecezjanami, zarówno tymi, którzy pozostali w domach, czy łączą się duchowo z Lewina Brzeskiego, Wawrzeńczyc i innych miejsc, czy też z tymi modlącymi się w katedrze wrocławskiej razem z metropolitą wrocławskim.
Reklama
Swoją homilię biskup Maciej Małyga rozpoczął od zachęty do ucieszenia z faktu, że razem, jako Archidiecezja Wrocławska możemy się modlić i być razem. W nawiązaniu do Ewangelii, hierarcha wskazał, że Ewangelia pokazała wspólną drogę Jezusa i Jego przyjaciół. - Znamy dokładnie ich imiona. Za każdym z nich kryje się osobista historia. Podobnie jest z nami. To nasze osobiste “Tak”, które powiedzieliśmy Jezusowi, a to miejsce, Jasna Góra jest przestrzenią, w której to “tak” chętniej mówimy - mówił bp Maciej, dodając: - Poznanie Chrystusa to droga na której z urzędników stajemy się ludźmi, zwłaszcza wtedy, gdy nasze człowieczeństwo jest zranione czy dotknięte. Tak, jak Jezus jest w drodze, także i my jesteśmy w drodze. My prosimy o to, aby była ona jasna, a jeśli ktoś z nas się na niej przewrócił albo na niej leży, to razem prosimy o nową siłę, bo Bóg jest tym, który podnosi i daje nowe siły, zaprasza do nowego początku. To na pewno też ważna intencja naszej pielgrzymki. Jezus wędruje i naucza królestwo Boże. To oznacza, że ci, którzy są obok Niego są Jego pierwszymi słuchaczami. Iść razem jako Kościół, jako diecezja i razem słuchać tego, co Jezus do nas mówi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W dalszej części bp Małyga nawiązał do syntezy, która została wypracowana przez parafialne zespoły diecezjalne. - Tam będzie ładnie pokazane, co jest naszą siłą, co nam wychodzi, gdzie się nam należy nawrócić. Chcemy razem słuchać Pana Jezusa i doświadczamy tego, że gdy słuchamy Go razem, to ta osoba obok usłyszy to, czego ja nie usłyszę, ale może być dla mnie o wiele ważniejsze niż to, co sam wymyśliłem - mówił hierarcha.
Podczas homilii padły także słowa zachęty do wzajemnej służby. Tu bp Maciej wskazał na te osoby, które były przy Jezusie. - Jest wiele pięknych historii, które się wydarzyły w ostatnich dniach. To ludzie, którzy sobie nawzajem pomagają. Wśród nich ksiądz Andrzej, który do 4 w nocy ładował worki z piaskiem i księża, którzy są z ludźmi i pomagają w cierpieniu. Pomagają, bo spotkali Chrystusa. Te trudne sytuacje, które przeżywamy, one objawiły to, co w chrześcijaństwie jest pociągające, czyli służbę. Możemy być dumni też z naszej młodzieży. Jutro kilkadziesiąt osób ze swoimi księżmi pojedzie do Kotliny Kłodzkiej, będzie tam pomagać, robić to, co mogą - zaznaczył bp Maciej Małyga, dodając: - A co obnażyły? To już każdy musi się zapytać sam. Może strach i troska o siebie samego? A może właśnie to pokazało, że musimy być razem i musimy razem iść, aby wspólnie realizować misję, którą daje nam Jezus.
Reklama
Padła także zachęta do dawania świadectwa. - Dzisiejsze czytania zachęcają nas, abyśmy byli świadkami prawdziwego Boga, a nie fałszywego. I tu musimy się zapytać, jakiego Boga jestem świadkiem. Ale tu nie możemy zapytać się siebie, bo my mamy tendencje do pokazywania siebie w dobrym świetle, ale tutaj powinniśmy zapytać innych, co sądzą o mnie, jakiego Boga jestem świadkiem? I tu na Jasnej Górze prosimy Maryję, abyśmy byli świadkami Boga, który zwycięża śmierć, wyzwala, podnosi, uczy nas służyć sobie nawzajem - nauczał biskup, dodając: - Idziemy razem drogą nawrócenia i odnowy. Współdzielimy misję, której świat bardzo potrzebuje i narzędziem do tego, abyśmy byli razem jest nasz synod diecezjalny - mówił bp Maciej, opowiadając o obecnych działaniach synodalnych, o zbliżającym się Roku Jubileuszowym 2025. - Jest przed nami droga i do niej zapraszamy. Z drugiej strony proszę o jasny osąd serca, że to jest coś, co mówi do mnie Jezus, idzie obok i mówi. I jak wtedy możemy nie usłuchać Jego słowa i nie skorzystać z Jego błogosławieństwa. Cieszmy się, że ta historia ciągle trwali jesteśmy jego częścią i także tam jest zapisane moje imię.
Na zakończenie Mszy świętej bp Jacek Kiciński CMF odczytał Akt zawierzenia Synodu Archidiecezji Wrocławskiej.
Z kolei przed Mszą świętą, czyli o godz. 16:40, pielgrzymka rozpoczęła się od nabożeństwa Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich. Przewodniczył jej ks. Mariusz Bąkowski, proboszcz parafii NMP Matki Bożej Miłosierdzia w Oleśnicy, a rozważania przygotował bp Jacek Kiciński CMF. Potem wszyscy udali się do bazyliki, gdzie konferencję o Synodzie Archidiecezji Wrocławskiej wygłosiły: Adriana Kwiatkowska oraz s. Maria Czepiel, elżbietanka.