Reklama

Ksiądz biskup u więźniów

2013-04-05 14:30

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 13/2013, str. 4

Ks. Piotr Nowosielski
Podczas Mszy św. sakrament bierzmowania w więziennej kaplicy przyjęło pięciu osadzonych

Jak co roku, w Wielki Poniedziałek, na terenie diecezji legnickiej trwały modlitwy w intencji osób skazanych i osadzonych w aresztach i więzieniach. W tym dniu, jeden z księży biskupów, odwiedza jedyny na terenie diecezji Zakład Karny w Zarębie k. Lubania. Osadzonych 25 marca odwiedził legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk

Podczas wizyty bp Marek Mendyk spotkał się z dyrekcją i administracją więzienia, pracownikami penitencjarnymi, strażnikami i samymi więźniami, których odwiedził na oddziale szpitalnym i oddziale zamkniętym.

W spotkaniu z dyrektorem kpt. Andrzejem Koszelą, poruszono tematy związane z dalszą pomocą duszpasterską dla więźniów, a Ksiądz Biskup pytał także o oczekiwania służby więziennej w tym zakresie. Z kolei w osobistej rozmowie z więźniami, życzył spotkanym osobom, by nie czuli się osamotnieni, lecz wspierani pamięcią i modlitwą swoich bliskich. - Pamiętajcie, że szczęście jest zawsze w zasięgu ręki. Odizolowanie od świata, przeżywanie czasu, który tu się spędza, nie zamyka drogi do tego, by w swoim życiu być szczęśliwym, radosnym, pełnym pokoju, a nawet nie zamyka drogi do tego, żeby być świętym - mówił bp Mendyk. Osadzeni przygotowali montaż słowno-muzyczny, przez który wyrazili wdzięczność za pamięć o nich i sprawowaną opiekę duszpasterską i wręczyli pamiątkową płaskorzeźbę z wizerunkiem Dobrego Pasterza. Ksiądz Biskup udzielił też pięciu osadzonym sakramentu bierzmowania podczas sprawowanej Mszy św. w kaplicy więziennej. W homilii mówił do nich: - Kiedy tu przychodzę, chciałbym porozmawiać z każdym z was. Nie zawsze jest to możliwe. Pragnąłbym przede wszystkim usłyszeć to, co każdy z was, chciałby mi powiedzieć, o swojej historii i położeniu swojej rodziny, nagromadzonych w przeszłości rozczarowaniach i oczekiwaniach, przy pomocy których na przekór wszystkiemu, nie przestaję spoglądać w przyszłość. Nie jest też w mojej mocy, o czym doskonale wiecie, zaspokojenie wielu waszych oczekiwań. Ale jednak czuję, że mogę wam coś dać, coś, co może mieć dla was wielką wagę. Tym, co mogę wam ofiarować jako człowiek i jako chrześcijanin, jest nade wszystko mój szacunek dla was. Przypominają się słowa z Ewangelii św. Łukasza: „Duch Pana spoczął na mnie, gdyż namaścił mnie. I posłał mnie, abym głosił ubogim dobrą nowinę, bym uwięzionym przepowiadał wolność, a niewidomym możność widzenia, abym uciśnionych puszczał na wolność, ogłaszając rok łaskawości Pańskiej” (Łk 4, 18-19).

Ksiądz Biskup, mówiąc o wizycie w Zakładzie Karnym w Zarębie, stwierdził: - Jest to przeżycie nie tylko dla skazanych, dla obsługi więzienia, ale jest to także przeżycie dla biskupa, dla wszystkich księży, którzy tego dnia przychodzą tutaj. Mają okazję odczuć, że Kościół o nich pamięta, zgodnie z wezwaniem Pana Jezusa - „byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie” (Mt 25, 36). Mają okazję odczuć, że o nich się nie zapomina, że oni też są godni szacunku.

Reklama

Zakład Karny w Zarębie jest jedynym (oprócz aresztów śledczych) na terenie diecezji, w którym w ostatnich latach odbywa karę więzienia ponad 500 osób. Są to sami mężczyźni, odsiadujący wyrok zarówno za przestępstwa pospolite, jak i tzw. ciężkie. - Więzienie ma charakter półotwarty - mówi o tym miejscu oficer prasowy mjr Ryszard Leszczyński. - To oznacza, że przeznaczony jest dla skazanych mężczyzn, odbywających karę po raz pierwszy, z oddziałem dla skazanych młodocianych oraz oddziałem zakładu karnego typu zamkniętego, przeznaczonego dla odbywających karę po raz pierwszy i młodocianych - dodał.

Jednym z ostatnich osiągnięć zakładu karnego jest włączenie tego miejsca do programu dozoru elektronicznego dla skazanych. Taka możliwość jest przedstawiana osobom z wyrokami do 1 roku więzienia. Trzeba też spełnić odpowiednie warunki odbywania kary. Jak dotąd z tej możliwości skorzystało ponad 100 osób.

Tagi:
więzienie

Reklama

W czerwcu Forum Posługi Więziennej

2019-04-30 17:13

gs / Łódź (KAI)

Druga edycja Forum Posługi Więziennej, wydarzenia poświęconemu pracy w jednostkach penitencjarnych na rzecz osadzonych i ich powrotu do społeczeństwa, odbędzie się 7 czerwca w łódzkiej Hali Expo. Prelegentami podczas konferencji będą m.in. szef Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński i metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Mateusz Wyrwich

Forum Posługi Więziennej rozumiana ma być jako przestrzeń wymiany doświadczeń oraz wzajemnej inspiracji dotyczącej praktyk pracy i posługi wśród osadzonych w jednostkach penitencjarnych. Ważnym aspektem tej konferencji ma być także wspieranie działań na rzecz reintegracji byłych więźniów z otoczeniem.

Wydarzenie będzie miejscem spotkania pracowników Służby Więziennej, organizacji pożytku publicznego, które zajmują się pracą z więźniami, wolontariuszy zaangażowanych w program „Alpha w Więzieniu” lub podobne inicjatywy, a także byłych osadzonych.

Wśród mówców, którzy potwierdzili swój udział w tegorocznej konferencji Forum Posługi Więziennej są m.in.: dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, założyciel organizacji Caring for Ex-Offenders – Paul Cowley, dyrektor Biura Penitencjarnego – płk. Andrzej Leńczuk oraz pionierka „Alpha w Więzieniu” – Emmy Wilson.

Zagadnienia poruszone podczas spotkania dotyczyć będą m.in. współczesnych wyzwań penitencjarnych, służby Kościoła dla więźniów, roli wolontariatu w procesie resocjalizacji. W Forum Posługi Więziennej wezmą udział także byli osadzeni, którzy podzielą się swoimi historiami.

Więcej informacji i możliwość rejestracji znajduje się pod linkiem: http://polska.alpha.org/wiadomosci/forum-poslugi-wieziennej-2019.

W pierwszym europejskim Forum Posługi Więziennej, które odbyło się w czerwcu 2017 r., wzięło udział ponad 120 osób.

Konferencja jest wynikiem współpracy Stowarzyszenia Alpha Polska, Alpha International oraz Naczelnego Kapelana Więziennictwa. Wpisuje się ona w działalność międzynarodowej konferencji Prison Ministry Conference (PMC Europe), która zajmuje się zagadnieniom służby wśród więźniów. Macierzyste spotkania PMC odbywają się w Londynie, jako jedno z wydarzeń organizowanych przez Alpha International.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Vincent Lambert nie żyje

2019-07-11 10:02

red/radio zet

Vincent Lambert, francuski pacjent z poważnym uszkodzeniem mózgu nie żyje - podaje AFP. Mężczyzna kilka dni temu został odłączony od aparatury podtrzymującej go przy życiu. 

Vincent Lambert zmarł w czwartek o godzinie 8:24 w Szpitalu Uniwersyteckim w Reims - powiedział AFP jego bratanek Francois Lambert.

Rodzice Francuza Vincenta Lamberta, pozostającego od ponad 10 lat w stanie wegetatywnym, zaakceptowali w poniedziałek decyzję o przerwaniu czynności podtrzymujących go przy życiu. 

Śmierć Vincenta jest teraz nieunikniona, możemy już tylko zrezygnować z walki. Tym razem to koniec.

Nasi prawnicy w ostatnich dniach robili co w ich mocy i starali się wyegzekwować apel ONZ o zawieszenie decyzji sądu. Na próżno

Czynności podtrzymujące przy życiu 42-letniego Lamberta zostały przerwane 3 lipca i były wykonaniem wyroku Sądu Kasacyjnego, który przychylił się do opinii lekarzy, twierdzących, że Francuz nie ma szans na odzyskanie przytomności.

Za zaprzestaniem zabiegów podtrzymujących go przy życiu występowały także żona Lamberta, którą wspierało sześcioro sióstr i braci mężczyzny.

Przeciwni decyzji sądu byli nadal rodzice Lamberta. Jego matka apelowała w ONZ w Genewie o pomoc, a adwokaci zapowiadali, że oskarżą o "morderstwo z premedytacją" lekarza, który nakaże wstrzymanie czynności utrzymujących Lamberta przy życiu. Zdaniem rodziców ich syn był niepełnosprawny, ale nie umierał.

Vincent Lambert uległ wypadkowi samochodowemu w 2008 roku. Mężczyzna doznał nieodwracalnego uszkodzenia mózg. Przy życiu utrzymywała go specjalistyczna aparatura.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Doroczny obóz

2019-07-19 11:43

Ks. Piotr Ruta

W dniach 12-22 lipca wspólnota „Aniołki Pana” z ruchu Wiara i Światło przeżywa swój doroczny obóz. Po raz kolejny odbywa się on w Antoniowie, czyli w Górach Izerskich.

Archiwum autora
Temat tegorocznego obozu brzmi: „W szkole Pana Jezusa”

Każdego dnia razem modlimy się, gotujemy, sprzątamy, spacerujemy, bawimy się i ogólnie spędzamy ze sobą czas. Temat tegorocznego obozu brzmi: „W szkole Pana Jezusa” i dlatego każdy dzień jest niczym inny szkolny przedmiot: język polski, matematyka, muzyka czy geografia. Łącznie jest nas 21 osób.

Pełny tekst w wydaniu drukowanym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem