Reklama

Ze świata

Stambuł

Nadzieja na zjednoczenie

Istnieje szansa zjednoczenia Kościoła prawosławnego i katolickiego - uważa patriarcha Bartłomiej I. Podczas spotkania z dziennikarzami w Stambule ekumeniczny patriarcha Konstantynopola zastrzegł jednak, że prawdopodobnie nie dojdzie do tego za jego życia. Nawiązując do swojej rozmowy z papieżem Franciszkiem po inauguracji jego pontyfikatu 19 marca br., honorowy zwierzchnik prawosławia powiedział m.in.: - Byłem zaskoczony, że papież zaprosił mnie na obiad z kardynałami.

Bartłomiej I jako pierwszy patriarcha ekumeniczny od 1054 r., od wielkiej schizmy Kościoła, wziął udział w inauguracji pontyfikatu Papieża.

Bartłomiej I zaprosił Ojca Świętego do swojej siedziby Fanaru w Konstantynopolu z okazji uroczystości św. Andrzeja, które przypadają na koniec listopada, oraz złożył propozycję wspólnej pielgrzymki do Jerozolimy w 2014 r. Odbyłaby się ona w 50. rocznicę pierwszego spotkania głowy Kościoła katolickiego z patriarchą ekumenicznym.

Ukraina

1025. rocznica chrztu Rusi

Na Ukrainie myśli się już o lipcowych obchodach 1025. rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej. W ramach przygotowań w ukraińskiej stolicy zostaną odnowione pomniki świętych Włodzimierza i Olgi, Cyryla i Metodego, Andrzeja Apostoła oraz liczne cerkwie. Ponadto przy przelotowej trasie nad Dnieprem powstanie nowy pomnik, upamiętniający chrzest Rusi.

27 marca ukraińska delegacja wzięła udział w pierwszym posiedzeniu cerkiewno-społecznego komitetu organizacyjnego, przygotowującego obchody, któremu przewodniczył w Moskwie tamtejszy patriarcha prawosławny Cyryl I. Organizatorzy pragną, by najważniejsze miejsce zajęły w nich procesje, planowane od 27 do 30 lipca 2013 r. w wielkich miastach Rosji, Białorusi i Ukrainy.

Główne uroczystości odbędą się w stolicach tych trzech krajów, które są dziedzicami Rusi Kijowskiej. Centralnym miejscem wspomnienia chrztu Rusi będzie jednak Kijów, gdzie na 27 i 28 lipca przybędą przedstawiciele wszystkich Kościołów lokalnych tych krajów.

Reklama

Włochy

Mecz dla Papieża

Mecz towarzyski Włochy - Argentyna w piłce nożnej w hołdzie dla papieża Franciszka zaproponował znany ze swej pobożności selekcjoner reprezentacji Włoch Cesare Prandelli. - Wiem, że Ojciec Święty lubi piłkę nożną. Byłoby wspaniale zostać przyjętym na audiencji, a potem wspólnie udać się na mecz - powiedział trener.

Włoska Federacja Piłkarska wysłała już oficjalne zaproszenie. Do spotkania dojdzie prawdopodobnie w sierpniu. Pochodzący z Argentyny Papież jest fanem futbolu, kibicuje drużynie San Lorenzo de Almagro z Buenos Aires. Jest nawet honorowym członkiem klubu, a jego legitymacja członkowska ma nr 88235. „Nowy papież jest wielkim sympatykiem San Lorenzo” - ogłosił klub na swej stronie internetowej tuż po decyzji konklawe.

Ludzie

Abp George Carey

Abp George Carey, były prymas Kościoła Anglii, uważa, że przyznanie związkom homoseksualnym tych samych praw, które mają małżeństwa, nie ma nic wspólnego z równością, lecz ma na celu zniszczenie fundamentów zachodnich społeczeństw. Zdaniem arcybiskupa seniora Canterbury, forsowany przez brytyjski rząd projekt ustawy, wprowadzający nową definicję małżeństwa, to efekt „agresywnego sekularyzmu i relatywizmu”. Konsekwencją jego wprowadzenia będzie „alienacja znaczącej grupy ludzi, którzy jeszcze kilka lat temu uważani byliby za podpory społeczeństwa”.

Lord Carey zauważa także, że wezwanie premiera Davida Camerona, by chrześcijanie przeciwstawili się agresywnej sekularyzacji, brzmi jak żart, gdyż to właśnie ten polityk Partii Konserwatywnej jest odpowiedzialny za nachalne promowanie programu sekularyzacji. Przypomina też, że według najnowszego sondażu ośrodka ComRes, dwie trzecie chrześcijan w Wielkiej Brytanii uważa, iż stają się „prześladowaną mniejszością”.

Cudzysłów

Jest tajemnicą Kościoła katolickiego to, że mamy całkowicie odmiennych papieży. Wszyscy są stuprocentowo katoliccy, a każdy z nich jest całkowicie różny.
Kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan

Krótko

W wieku 76 lat, 1 kwietnia, zmarła Barbara Piasecka-Johnson. Współwłaścicielka fortuny imperium Johnson & Johnson i filantropka przez ostatnie kilka lat ciężko chorowała.

Alarm w Wielkiej Brytanii. Każdego roku aż 3 tys. uczniów jest relegowanych ze szkół za nadużycia seksualne. Zdaniem ekspertów, winna jest pornografia łatwo odstępna w Internecie i słaby nadzór rodzicielski.

Cypryjscy komuniści, którzy są drugą siłą polityczną na wyspie, zastanawiają się nad wyjściem kraju ze strefy euro.

Rośnie napięcie na Półwyspie Koreańskim. Korea Płn. eskaluje je nowymi groźbami, włącznie z atakiem nuklearnym. Polski MSZ nie widzi na razie potrzeby ewakuacji naszej ambasady, choć zastrzega, że jest na nią gotowy.

Prezydent Rosji polecił Gazpromowi powrócenie do analizy planów budowy gazociągu „Jamał - Europa 2”. Putin tłumaczył pomysł troską o „zwiększenie pewności zaopatrzenia w gaz Polski, Słowacji i Węgier”.

Obfite opady deszczu nawiedziły Argentynę, a konkretnie Buenos Aires i La Platę. Żywioł pochłonął 52 ofiary śmiertelne. Ewakuowano 2 tys. osób.

Rosja eksportuje coraz więcej broni. Ubiegłoroczna wartość sprzedanej broni przekroczyła 15,6 mld dolarów. To 12 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Zaostrza się kryzys parlamentarny na Ukrainie. 4 kwietnia, w związku z prowadzoną przez opozycję blokadą Rady Najwyższej w Kijowie, zdominowana przez prezydencką Partię Regionów większość parlamentarna zebrała się poza siedzibą Izby, a nawet przyjęła kilka ustaw. Opozycja oświadczyła, że jest to niezgodne z prawem i porównała sytuację z puczem moskiewskim w 1991 r.

Jeden z głównych rosyjskich dzienników napisał, że Polska chce postawić w Smoleńsku pomnik upamiętniający katastrofę smoleńską na obszarze 90 tys. m2. Tę bzdurę powtarzały później rosyjskie media.

2013-04-08 13:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Mieć odwagę

Niedziela Ogólnopolska 17/2022, str. 15

[ TEMATY ]

nawrócenie

Karol Porwich/Niedziela

Gdy używamy imienia Jezus w zwykłej rozmowie czy głośno mówimy o tym, jaką siłę daje nam wiara, dajemy świadectwo. Ludzie mogą je odrzucić, ale równie dobrze może się ono stać ziarnem.

Od lat powtarzamy za kolejnymi papieżami, że świat bardziej potrzebuje dzisiaj świadków niż nauczycieli Ewangelii. Gdy wyobrażamy sobie jednak takiego świadka, zazwyczaj widzimy kogoś, kto stojąc na środku kościoła, opowiada historię swojego życia. Ludzie przychodzą, by posłuchać o jego nawróceniu, o działaniu Boga w jego codzienności. Umocnieni w wierze wracają do swoich domów i wraz z innymi katolikami wspominają potem to spotkanie, dyskutują na ten temat, zachwycają się wiarą tego człowieka, chcą budować tak bliską relację z Bogiem, o jakiej im opowiadał. Zgadzamy się więc chętnie z tym, że świat potrzebuje świadków, i my sami przyjdziemy na spotkanie z nimi do naszej parafii, jeśli tylko w ogłoszeniach usłyszmy, iż ktoś taki się pojawi. W taki oto sposób wytrącamy Bogu z ręki zapewne ponad 90% tych, o których mówili papieże i których On posyła.

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz bp. Mieczysława Cisło. Komunikat Metropolity Lubelskiego

2023-01-30 06:26

Archidiecezja Lubelska

Umiłowani w Chrystusie Panu!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję