Reklama

Jasna Góra

Grób Pański na Jasnej Górze

W tym roku Grób Pański na Jasnej Górze nawiązywał do Roku Wiary, a wystrój Ciemnicy, urządzonej w Kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika, przypomniał o profanacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, która miała miejsce 9 grudnia 2012 r.

Pamiętamy, jak wstrząsnęło nami na wiadomość, że jakiś mężczyzna rzucił w Cudowny Obraz czarną farbą. Dzięki zabezpieczeniom Ikona nie uległa zniszczeniu, a sprawca został schwytany. Tego dnia wieczorem modlitwie Apelu Jasnogórskiego przewodniczył przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. Obecni byli: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, arcybiskup senior Stanisław Nowak oraz bp Jan Wątroba. Bardzo licznie zebrali się wierni, odpowiadając w ten sposób na apel abp. Depo i o. Majewskiego o modlitwę ekspiacyjną.

- Dziś rano ręka szaleńca rzuciła w stronę Obrazu farbę, która miała zniszczyć oblicze naszej umiłowanej Matki i Królowej - przypomniał podczas Apelu przeor Jasnej Góry. - Szaleństwo bez granic. Nikt nie jest przecież w stanie zniszczyć w nas Twojego Oblicza, Matko, które wyryte jest mocno w naszych sercach, pielęgnowane z żywą wiarą i nadzieją, nikt nie jest w stanie zniszczyć w nas Twego najcenniejszego daru - Jezusa, Pana naszego i Zbawiciela - mówił Ojciec Przeor.

W „Niedzieli” drukowaliśmy już wiele głosów potępiających profanację Obrazu, m.in. wypowiedź metropolity Hilariona Ałfiejewa, przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Ostatnio dotarł do „Niedzieli” list Cyryla I, patriarchy Moskwy i Wszechrusi, skierowany 20 grudnia 2012 r. do abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Drukujemy ten list w całości.

Publikujemy też modlitwę ekspiacyjną odmawianą na Jasnej Górze, za zgodą Kurii Generalnej Zakonu Paulinów.

2013-04-08 13:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O co chodzi w Boże Narodzenie?

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

25 grudnia

Suma

Beata Pieczykura/Niedziela

– Radość i nadzieja, które dziś stają się naszym udziałem, płyną już od przeszło 2 tys. od Chrystusa, który przyniósł nam sobą prawdę i łaskę. Ta radość pochodzi stąd, że chcemy żyć w prawdzie, która w Chrystusie jest mocą i mądrością Boga. O to właśnie chodzi w Boże Narodzenie – mówił abp Wacław Depo w kaplicy Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze 25 grudnia.

W uroczystość Bożego Narodzenia zgromadzeni w polskim Betlejem dziękowali Jezusowi za to, że stał się człowiekiem i zamieszkał pośród nas, „abyśmy przyjęli Jego moc i stali się dziećmi Bożymi”. Tego dnia w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Sumie przewodniczył abp Wacław Depo oraz wygłosił homilię. Mówił w niej: – Dziś w ciągu dnia rozważamy medytację św. Jana Apostoła o wiecznym pochodzeniu Słowa, Syna Bożego, który stał się człowiekiem, i z Jego pełności otrzymaliśmy łaskę po łasce, łaskę usynowienia nas wobec Boga Ojca bogatego w miłość miłosierną. Podkreślił, że „wszyscy jesteśmy świadkami złożonych procesów kulturowych”. W świecie, w którym niemiło jest zakłamania, w którym dobro i zło są pomieszanie, tak istotnie są miłość i pokój, godność i wolność, w tym również wolność religijna, dobro i nadzieja, poszanowanie praw naturalnych. Drogowskazem do takiego życia jest Maryja, która „prowadzi nas po różnych drogach czasu”.

CZYTAJ DALEJ

Dobra święta

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

święta

św. Agata

Bergognone/Wikipedia

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska ur. ok. 236 r. zm. w 251 r.
Dlaczego Agata Sycylijska, której liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 5 lutego, to dobra święta? Dlatego, że jej imię oznacza z greki po prostu „dobra”.

W naszej polskiej tradycji z tą świętą, która żyła w III wieku, a zatem była związana z początkami Kościoła, wiąże się wiele mądrych ludowych porzekadeł. Oto te najbardziej znane: „Gdy św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi”; „Św. Agata pożary zgniata”; „Chleb i sól św. Agaty od ognia strzeże chaty” czy „Gdzie św. Agata, bezpieczna tam chata”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Franciszek spotka się z Cyrylem jedynie w warunkach pokoju

„Ojciec Święty nie traci nadziei na spotkanie za Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, ale może do niego dojść tylko w sytuacji pokojowej, tak by rozmowy dotyczyły wyłącznie kwestii teologicznych” – powiedział w rozmowie z korespondentem agencji Tass, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Abp Gallagher podkreślił ponadto że przygotowania do spotkania zwierzchników obu Kościołów chrześcijańskich rozpoczną się dopiero na początku okresu pokoju. „Papież chce spotkać się z Cyrylem nie w czasie wojny, by nic nie odwracało uwagi od kwestii teologicznych” - wyjaśnił wysoki przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Abp Gallagher dodał, że sam jest w stałym kontakcie z szefem Wydziału ds. Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, metropolitą wołokołamskim Antonim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję