Reklama

Jasna Góra

Matka Boża połączyła Władywostok z Fatimą

To, co 14 miesięcy temu wydawało się mało prawdopodobne, dzisiaj stało się faktem. Kopia Ikony Matki Bożej Częstochowskiej przebyła drogę z Władywostoku do Fatimy

Niedziela Ogólnopolska 15/2013, str. 46-47

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża Częstochowska

matka

Matka Boża

ARCHIWUM PRYWATNE

Nad oceanem, z kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Nad oceanem, z kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Matka Boża w kopii Ikony Częstochowskiej odwiedziła 24 kraje w Azji, Europie i nawet hiszpańską Ceutę w Afryce. Peregrynację pod nazwą „Od Oceanu do Oceanu” zorganizowano w intencji obrony życia. Modlitewna „gorąca linia” liczy 65 tys. km. Tak wielkiej kampanii w obronie nienarodzonych jeszcze nie było.

Styczniowe pożegnanie

Ikonę pożegnaliśmy 30 stycznia 2012 r. na Jasnej Górze. Dwa dni wcześniej w sanktuarium odbyło się spotkanie przedstawicieli ruchów pro-life z 18 krajów, którzy utworzyli międzynarodowy komitet. Podczas Mszy św., której przewodniczył abp Stanisław Nowak, przed Ikoną Częstochowską złożono uroczysty „Akt powierzenia Matce Bożej ochrony cywilizacji życia i miłości”. Zgodnie z tradycją, ojcowie paulini przyłożyli przeznaczoną do peregrynacji kopię do oryginalnej Ikony Matki Bożej Częstochowskiej.

- Trwający obecnie globalny atak cywilizacji śmierci jest tak potężny, że sami nie jesteśmy w stanie wygrać tej walki. Potrzebna jest wielka, powszechna modlitwa w obronie życia, o którą prosił Jan Paweł II. Zwracamy się więc o pomoc do Matki Bożej - mówi Ewa Kowalewska, przedstawicielka Human Life International, koordynatorka peregrynacji. - Każdego roku z powodu przerywania ciąży ginie ponad 50 mln dzieci. Globalna liczba aborcji przekroczyła 2 mld! Potrzebujemy wielkiej modlitwy, aby uprosić przemianę ludzkich serc i sumień.

Daleki Wschód i daleki Zachód

W dniu wyjazdu Ikony z Jasnej Góry w Częstochowie panował siarczysty mróz, który zapowiadał, że Matka Boża ma do pokonania trudną trasę: kilka stref klimatycznych, góry i bezdroża, tajgę i syberyjskie bezludzia. - Dzisiaj, gdy pierwszy etap peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu” dobiega końca, odczuwam przede wszystkim zadziwienie - mówi Ewa Kowalewska. - Na początku wprost bałam się uwierzyć, że przejechanie przez daleki Wschód, Syberię, Ural, a później równie odległy Zachód, jest w ogóle możliwe. Trzeba było zawierzyć Panu Bogu i sobie nawzajem, że w każdym kraju Matka Boża będzie otoczona czcią, modlitwą i bezpiecznie pojedzie dalej.

Reklama

Pierwszy etap można było rozpocząć dopiero wtedy, gdy nieco odtajały syberyjskie drogi. 14 czerwca Ikona w otoczeniu rosyjskich działaczy pro-life stanęła na brzegu Oceanu Spokojnego we Władywostoku. Gościł Ją tam Kościół prawosławny. Na spotkanie z Nią przyjeżdżali mieszkańcy Ussuryjska i innych odległych miejsc. To było duże wydarzenie. W Krasnojarsku Ikona błogosławiła miastu, płynąc rządową motorówką po Jeniseju, jednej z największych rzek syberyjskich. Przez ulice Moskwy przejechała rajdem samochodowym pro-life. - Spotkaniom Matki Bożej Częstochowskiej z mieszkańcami Białorusi towarzyszyły ogromne przeżycia - wspomina Ewa Kowalewska. - Witano Ją z wielką czcią, chlebem i solą oraz modlitwą. Tysiące ludzi czekało w długich kolejkach, aby „przyłożyć się” do Ikony, zgodnie z tradycją prawosławną. Peregrynacji towarzyszyła kampania w obronie życia: liczne sympozja, konferencje, spotkania dyskusyjne, wystawy, stoiska, a nawet koncerty.

Dwa tygodnie w Polsce

Po Łotwie i Litwie Ikona Matki Bożej Częstochowskiej dotarła do Polski. Eskortowali Ją motocykliści z Rajdu Katyńskiego. Licząca 2,5 tys. km trasa polskiego etapu prowadziła przez 22 miasta i miejscowości, m.in. Białystok, Gietrzwałd, Gdańsk, Wejherowo, Kościerzynę, Szczecin, Bydgoszcz, Toruń, Warszawę, Łódź, Częstochowę, Piekary Śląskie, Kraków, Wadowice i Bielsko-Białą. Matka Boża wszędzie była gorąco witana. Ludzie klękali przy drogach, na ulicach. Kościoły, sanktuaria, katedry były wypełnione po brzegi. Modlitwie w intencji cywilizacji życia przewodniczyli biskupi w asyście bardzo wielu kapłanów. Wygłoszono wiele wspaniałych kazań i homilii, podkreślając w nich ważne aspekty obrony życia. Były też imprezy towarzyszące: konferencja na temat naprotechnologii w Gdańsku, piękna wystawa fotograficzna w Warszawie, ukazująca godność i radość życia dzieci z zespołem Downa, oraz panel dyskusyjny na temat zespołu poaborcyjnego w Katowicach. W sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu - podczas przekazania peregrynującej Ikony z cerkwi prawosławnej - dwaj kapłani, prawosławny wspólnie z katolickim, przyłożyli Ikonę do płyty grobowej ks. Jerzego. 22 sierpnia 2012 r. Matka Boża w peregrynującej Ikonie na krótko powróciła do swojego jasnogórskiego domu i stanęła obok oryginalnego Obrazu w kaplicy. Po Mszy św. w intencji obrony ludzkiego życia, którą na Szczycie Jasnogórskim celebrował metropolita częstochowski abp Wacław Depo, i nocnym czuwaniu ruszyła w dalszą drogę, przez sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich, na krakowską Skałkę, do Łagiewnik i Bielska-Białej.

Reklama

Będzie dalej pielgrzymować

Z Polski trasa prowadziła przez Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię, Chorwację, Austrię do Szwajcarii, potem na północ przez Niemcy do Anglii i Irlandii, a następnie do Francji i Hiszpanii. Gościło ją wiele sanktuariów, np. Walsingham w Anglii, Altötting w Niemczech, Lourdes we Francji oraz Oviedo, Santiago de Compostela, Saragossa w Hiszpanii. Niezwykła podróż obfitowała w historyczne momenty i zadziwiającą zbieżność dat. Do Łagiewnik Ikona zawitała w dniu urodzin św. Faustyny. W Pradze zorganizowano spotkanie z relikwiami św. Łukasza, które z okazji peregrynacji wydobyto ze skarbca św. Wita. W rocznicę bitwy pod Lepanto odwiedziła kościół Matki Bożej Zwycięskiej w Wiedniu, do Lourdes dojechała na uroczystości 8 grudnia.

Wszystkie wizyty mają obszerną dokumentację fotograficzną i filmową. - Jesteśmy na etapie jej porządkowania i przygotowania do publikacji. W pierwszej kolejności planujemy zorganizowanie wystawy fotograficznej na Jasnej Górze - informuje Ewa Kowalewska. - Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają tę peregrynację. Bez ich pomocy nie moglibyśmy koordynować tego międzynarodowego programu. Liczymy na dalszą pomoc w tym wielkim dziele.

Reklama

Chociaż media niewiele informowały o wizycie Matki Bożej Częstochowskiej, wszędzie witały Ją tłumy. Ludzie wychodzili na ulice i drogi, klękali, obsypywali „life mobil” kwiatami, śpiewali. Matka Boża Częstochowska odwiedziła 24 kraje, 75 katedr, 73 sanktuaria, prawie 400 kościołów i ok. 50 cerkwi prawosławnych. Była w wielu szkołach, szpitalach, klasztorach, a nawet w więzieniu. - Szacujemy, że wokół Niej na modlitwie w intencji obrony życia zgromadziło się ok. 4 mln ludzi, którzy dali świadectwo swojej wiary - mówi Ewa Kowalewska.

Działacze pro-life są przekonani, że w związku z peregrynacją coś zaczyna się zmieniać. W Dublinie tydzień po wyjeździe Ikony odbyła się wielka młodzieżowa manifestacja w obronie życia. W Paryżu 2 tygodnie po peregrynacji odbył się wielki marsz w obronie małżeństwa i rodziny, co jest wydarzeniem dotąd niespotykanym. Ostatnio Białoruś wprowadziła prawo zakazujące tzw. późnych aborcji, co w tamtej rzeczywistości jest wielkim krokiem w kierunku ochrony dziecka poczętego.

Główna uroczystość zakończenia I etapu peregrynacji odbyła się w Fatimie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego - 7 kwietnia. Następnego dnia Ikona stanęła nad brzegiem Atlantyku, co oznaczało osiągnięcie ostatecznego celu trasy „Od Oceanu do Oceanu”. Ale to nie koniec pielgrzymki. Jeszcze w tym roku planowane jest pokonanie Oceanu Atlantyckiego i rozpoczęcie II etapu peregrynacji w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Także „Od Oceanu do Oceanu”, tym razem jednak w odwrotnej kolejności - od Atlantyku do Pacyfiku.

Więcej informacji na temat peregrynacji i możliwości wsparcia tego dzieła na stronie internetowej: www.odoceanudooceanu.pl.

2013-04-08 13:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież poświęci korony i suknię na Obraz Matki Bożej Świdnickiej

[ TEMATY ]

Matka Boża

ŚDM w Krakowie

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Ojciec Święty Franciszek 28 lipca na Jasnej Górze na zakończenie Mszy św. dziękczynnej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski dokona poświęcenia koron i sukni na XVI-wieczny cudowny Obraz Matki Bożej Świdnickiej – „Maria in sole” (Maryja w słońcu).

- Czujemy się wyróżnieni, jako najmłodsza diecezja w Polsce, że w tak ważnym dla nas Polaków dniu, kiedy na wałach Jasnogórskich, będziemy dziękować Panu Bogu za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce, Ojciec Święty Franciszek dokona poświęcenia sukni i koron na XIV-wieczny Obraz Matki Bożej Świdnickiej – poinformował ks. dr Krzysztof Ora, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję