Reklama

Niedziela Częstochowska

Wieluńskie spotkanie

Niedziela częstochowska 15/2013, str. 6

[ TEMATY ]

spotkanie

Zofia Białas

Spotkanie z Marią Marzeną Grochowską (pierwsza z lewej), która jest autorką biografii Krystyny Krahelskiej – pierwowzoru Syrenki Warszawskiej

Spotkanie z Marią Marzeną Grochowską (pierwsza z lewej), która jest autorką biografii Krystyny Krahelskiej – pierwowzoru Syrenki Warszawskiej

14 marca w czytelni biblioteki w Wieluniu odbyło się spotkanie z Marią Marzeną Grochowską, autorką biografii Krystyny Krahelskiej „Warszawskiej Syrenki”. Przybyli na nie ci, którym znany jest los młodych poetów Powstania Warszawskiego, którzy w obronie wolnej ojczyzny oddali życie.

Bohaterka wieluńskiego spotkania, pięknej lekcji historii i polskiej literatury, zorganizowanego z inspiracji Marka Bergera, syna Ludwika Bergera - „Goliata” harcmistrza i współorganizatora oddziału „Baszta”, zastrzelonego 23 listopada 1943 r. przy ul. Śmiałej 5 w Warszawie (dziś jest tu tablica upamiętniająca), to współautorka książki pt.: „Krystyna Krahelska - Obudźmy jej zamilkły śpiew”, wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, popularyzatorka wiedzy o Warszawie, szczególnie o warszawskich syrenkach, których sfotografowała ok. 300, co zaowocowało albumem o Warszawie z ukrytym na grzbiecie tytułem: „Syrenka - odwieczny symbol Warszawy”. Maria Marzena Grochowska na wieluńskie spotkanie przybyła z Beatą Tomicką, przyjaciółką i asystentką zarazem, autorką wystawy poświęconej Krystynie Krahelskiej.

Z opowieści pani Marii - udokumentowanej widokami krajobrazów Polesia i starymi fotografiami, których zebrała ponad 200, a na nich rodzice, dziadkowie, nauczyciele, wykładowcy, przyjaciele z białoruskiej wsi Mazurki, gdzie Krystyna Krahelska przyszła na świat - zrodził się portret skromnej, wrażliwej i pięknej młodej kobiety, harcerki, studentki etnografii Uniwersytetu Warszawskiego, pierwowzoru najpiękniejszej Warszawskiej Syrenki, dłuta prof. Ludwiki Nitschowej, z mieczem i tarczą w dłoniach, odsłoniętej tuż przed II wojną światową, przez prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, w obecności autorki i modelki - Krystyny Krahelskiej, pięknej Polesianki, o której Renata Zawadzka napisała: „Syrenie oddała swe ciało, a Warszawie życie”.

Krystyna Krahelska była sanitariuszką i miała pseudonim „Danuta”. Zginęła od niemieckiej kuli na ul. Polnej 36 w pierwszej godzinie Powstania Warszawskiego, mając zaledwie 30 lat. Informację o jej śmierci podano 13 sierpnia 1944 r. Padły wtedy słowa: „Poległym cześć i niech wam Dzieci Warszawy Ta Ziemia, o której wolność walczyliście, lekka będzie”. Odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Walecznych, Krzyżem AK. Po ekshumacji 9 kwietnia 1945 r. spoczęła na Cmentarzu Służewieckim.

Reklama

Pozostały po niej listy, wiersze i piosenki, które pisała od 1928 r. Wśród piosenek najpopularniejsza z nich to napisany w roku 1942 utwór: „Hej, chłopcy, bagnet na broń”. Pełne wrażliwości wiersze i piosenki Krystyny Krahelskiej, wiersze o miłości, pięknie polskich krajobrazów, zaprezentowali uczestnikom wieluńskiego spotkania członkowie Koła Miłośników Poezji. Wśród wybranych wierszy były: „Dwór”, „O prababcinych pantoflach”, „Jakże ci powiem, najdroższy”, „Niebo jest nad nami”, „O wojence”, w której młodzi chłopcy założywszy szary mundur „Polskę niosą w sercach i ramionach”, „Wiersz o Tobruku” (piosenka), „ Kujawiak” (piosenka), „ Smutna rzeka” (kołysanka o zakopanej broni), „Dzieciństwo, dalekie dzieciństwo” (poświęcony szczęśliwemu dzieciństwu w Mazurkach), „Modlitwa” z przepięknymi słowami „…Chryste Panie z przydrożnych połamanych krzyży…/ …daj nam, Chryste przydrożny, silną wolę życia!/ I daj nam śmierć żołnierską, jeśli umrzeć trzeba,/Poprzez ciemność i burze daj nam iść najprościej/ Drogą do nowej Polski, drogą do wolności…”, „ Ostra Brama”, „Polska”, „Sen o bagnecie”, „Wiersz o nas i chłopcach” oraz wiersz „Wiosna zawiedzionych”, w której „skowrończa piosenka nie dźwięczała jak sama radość”.

Pamięć o Krystynie Krahelskiej żyje. Stała się patronką medalu nadawanego przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy ludziom ocalającym pamięć ludności cywilnej i bohaterskich żołnierzy Powstania Warszawskiego. Jej imię nosi wiele drużyn harcerskich, Szkoła Podstawowa nr 212 w Warszawie, Gminna Biblioteka Publiczna w Sosnowicy pow. Parczew, woj. lubelskie.

Zapamiętają historię jej życia wielunianie i uczniowie wieluńskich szkół, szczególnie II LO im. Janusza Korczaka i Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Długosza, gdzie o Krystynie Krahelskiej opowiadały panie Maria Marzena Grochowska i Beata Tomicka.

2013-04-11 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od kursu prewencji do Centrum Ochrony Dziecka

[ TEMATY ]

spotkanie

Bożena Sztajner/Niedziela

Kwestiom prawnym – zarówno z zakresu polskiego prawa karnego, jak i prawa kanonicznego było poświęcone drugie już spotkanie uczestników kursu e-learningowego na temat prewencji nadużyć seksualnych wobec nieletnich w Kościele. Duchowni i świeccy pracujący w instytucjach kościelnych lub w szkolnictwie uczyli się również, jak rozmawiać z ofiarami takich nadużyć. Wkrótce w Krakowie, gdzie 1 lutego odbywało się to szkolenie, przy Akademii Ignatianum powstanie Centrum Ochrony Dziecka – poinformował o. Adam Żak SJ.

CZYTAJ DALEJ

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnie w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Do tej pory zginęło ponad 900 osób w Turcji i ponad 200 osób w Syrii. Rannych jest w sumie ok. 6000 osób. Ludzie próbują się wydostać z miast, jak najdalej od zabudowań, z obawy przed zawaleniem się kolejnych budynków. Na ulicach tworzą się więc potężne korki. Akcję ratowniczą utrudniają padający śnieg i deszcz. Skala katastrofy skłoniła władze tureckie do ogłoszenia alarmu 4 stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra. Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję