Reklama

Niedziela Rzeszowska

20-lecie WSD w Rzeszowie

Niedziela rzeszowska 15/2013, str. 1

[ TEMATY ]

seminarium

Archiwum WSD

Budynek dawnego Seminarium przy ul. Połonińskiej 25

Budynek dawnego Seminarium przy ul. Połonińskiej 25

Czcigodni Kapłani,
Drodzy Przyjaciele i Dobroczyńcy
Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie,

W tym roku Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie świętuje XX-lecie istnienia. WSD w Rzeszowie zostało erygowane 8 kwietnia 1993 r. przez bp. Kazimierza Górnego - pierwszego ordynariusza diecezji rzeszowskiej. Nasze Seminarium wpisało się na trwałe w panoramę Rzeszowa, wyższych uczelni miasta oraz Podkarpacia. Przede wszystkim jednak jest ono sercem diecezji rzeszowskiej oraz źrenicą w oku Księdza Biskupa Ordynariusza.

Przez prawie 20 lat istnienia Seminarium miało swoją siedzibę w przystosowanym do tego celu budynku, przy ul. Połonińskiej 25 (wcześniej ul. Wetlińska 4), a od 1 stycznia br. znajduje się ono w gmachu Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie, przy ul. Witolda 11 a. Z perspektywy upływających lat łatwiej możemy zauważyć, że choć zmieniła się lokalizacja seminaryjnego budynku, to jednak wspólnotę seminaryjną tworzą przede wszystkim ludzie, dla których najważniejszy jest Jezus Chrystus oraz Kościół, w którym On żyje i działa.

Bł. Jan Paweł II, w posynodalnej adhortacji apostolskiej „Pastores dabo vobis” przypominał, że „Seminarium, zgodnie ze swoją najgłębszą tożsamością, jest w Kościele swoistą kontynuacją wspólnoty Apostołów zgromadzonych wokół Jezusa, słuchających Jego słów, przygotowujących się do przeżycia Paschy, oczekujących na dar Ducha, by podjąć powierzoną sobie misję” (p. 60). Seminarium jest zatem wspólnotą wiary, przestrzenią przebywania w bliskości Pana, gdzie młodzi ludzie, na wzór Apostołów mogą słuchać słów Mistrza oraz doświadczać potęgi Jego miłości. Mistrz z Nazaretu pragnie, aby Jego uczniowie z Nim byli, i aby mógł ich posłać. Wspólnota seminaryjna z wdzięcznością uświadamia sobie, że Bóg nieustannie powołuje i posyła.

Reklama

Jubileusz jest doskonałą okazją, aby podziękować Bogu i ludziom, którzy tworzą seminaryjną wspólnotę wiary oraz o nią nieustannie się troszczą. Dziękuję Panu Bogu, za prezbiterów, którzy przygotowali się do świeceń w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie, a dziś służą Bogu i ludziom, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Gorąco dziękuję Księdzu Biskupowi Ordynariuszowi Kazimierzowi Górnemu oraz Księdzu Biskupowi Edwardowi Białogłowskiemu. Czcigodnym Księżom Przełożonym, Profesorom, Siostrom ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, Pracownikom świeckim oraz Dobroczyńcom naszej seminaryjnej wspólnoty, a szczególnie Kapłanom naszej diecezji i Przyjaciołom ze Stowarzyszenia Przyjaciół WSD w Rzeszowie, składam serdeczne - Bóg zapłać! Zmarłych Profesorów i Dobroczyńców wspólnota seminaryjna poleca Bożemu miłosierdziu.

W imieniu moderatorów i alumnów
Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie
Ks. Jacenty Mastej - rektor

Rzeszów, Wielkanoc 2013 r.

2013-04-11 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: 25. rocznica poświęcenia gmachu Wyższego Seminarium Duchownego

[ TEMATY ]

seminarium

Archiwum seminarium

Ojciec Święty wpisuje się do kroniki seminaryjnej

Ojciec Święty wpisuje się do kroniki seminaryjnej

Dwadzieścia pięć lat temu, 15 sierpnia 1991 r., św. Jan Paweł II dokonał poświęcenia nowego gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. To był szczególny dzień, który zapisał się na katach kronik seminaryjnych i w dziejach Kościoła częstochowskiego.

Kiedy ponad milionowa rzesza młodych z całego świata, uczestników VI Światowego Dnia Młodzieży, opuszczała jasnogórskie błonia, św. Jan Paweł II przybył na ul. św. Barbary, by zrealizować jeszcze jeden ważny punkt swojego pobytu w Częstochowie i poświęcić nowy gmach seminarium duchownego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Wędrówka z Małym Księciem. Jasełka w szkole sióstr zmartwychwstanek

2023-02-01 13:09

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

jasełka

siostry zmartwychwstanki

Maciej Orman/Niedziela

Publiczną Szkołę Podstawową im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie 1 lutego odwiedził Mały Książę, aby podczas jasełek wraz z uczniami klas drugich wędrować w poszukiwaniu Miłości.

Jak zaznaczyła dyrektor s. Agata Sidoruk, celem przedstawienia była refleksja nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Małgorzata Łapeta, wychowawczyni kl. II a, która przygotowała jasełka m.in. we współpracy z Anną Urbaniak, wychowawczynią kl. II b, zwróciła uwagę, że łączą one w sobie tradycję i współczesność.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

Koszalin

diecezjakoszalin.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z posługi biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora diecezji, bp. Zbigniewa Zielińskiego - ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję