Reklama

Niedziela Sandomierska

Zaleszański uniwersytet

Taniec w Turbi, wigilia Bożego Narodzenia w Skowierzynie, a wielkanocne palmy i potrawy w Pilchowie

Niedziela sandomierska 15/2013, str. 6

[ TEMATY ]

zwyczaje

Piotr Jackowski

Janina Wargala (z lewej) i Danuta Dulapa wykonują palmowe kwiaty z bibuły

Janina Wargala (z lewej) i Danuta Dulapa wykonują palmowe kwiaty z bibuły

Nie śpimy, coś robimy. Życie musi być ciekawe - mówi Józef Dulapa, sołtys sołectwa Pilchów. Tymi słowy nawiązuje do zaangażowania pilchowskiego środowiska w działalność Ludowego Uniwersytetu Zaleszańskiego. Pieczę nad owym przedsięwzięciem o znaczących walorach edukacyjnych i kulturowych sprawuje gmina Zaleszany.

Uniwersytet działa w całej gminie Zaleszany. Lokalna społeczność spotyka się co jakiś czas w różnych miejscowościach, organizując ciekawe przedsięwzięcia związane z kulturą i tradycją. Na przykład zajęcia w Turbi poświęcone były tańcowi, a w Skowierzynie - kulinarnym specjałom i tradycjom wigilijnego wieczoru.

- Boże Narodzenie, jak i Wielkanoc, jest największą kulminacją polskiego roku kulinarnego i wyróżnia się charakterystyczną tradycją - czytamy w okolicznościowym folderze, opracowanym na skowierzyńskie spotkanie w ramach Ludowego Uniwersytetu Zaleszańskiego przez Sebastiana Nabrzeskiego. - Wiele z nich wywodzi się z obrzędów słowiańskich. Przetrwały one do dziś świadcząc o tym, jak głęboko były one w sercach naszych przodków zakorzenione...

Reklama

Perspektywa wielkanocnego świętowania stała się okazją do przygotowania kolejnego spotkania uniwersyteckiego, tym razem w Pilchowie. Zostało poświęcone wykonywaniu palm wielkanocnych i potrawom świątecznym. Kiedy trwały prace przygotowawcze, „Niedziela Sandomierska” gościła w domu sołtysa Józefa Dulapy. Na kuchennym stole ujrzeliśmy mnóstwo kolorowych kwiatów z bibuły, które wykonywały Janina Wargala i Danuta Dulapa. A gdy zjawił się gospodarz sołectwa oznajmił, że przywiózł kije na palmy. Rozmawialiśmy także z Eugenią Rembisz, będącą prezesem Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Pilchów „Gościniec”. Wspomniała, iż „Gościniec” bardzo zaangażował się w zorganizowanie i przeprowadzenie warsztatów wielkanocnych.

Oprócz pilchowian, swój wkład w przedsięwzięcie wnieśli mieszkańcy Turbi. Wspólny wysiłek przyniósł wspaniały efekt. Podczas warsztatów powstały piękne palmy, przyrządzono również smakowite świąteczne potrawy. Kulinarnym przebojem okazał się - rzecz jasna - barszcz z jajkiem i kiełbasą. Raczono się też wypiekami. Kolejną odsłonę Ludowego Uniwersytetu Zaleszańskiego należy uznać za wyjątkowo udaną.

2013-04-11 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkopostne zwyki

„Wstępna środa idzie, w dolinie stanena. Noski jom zbolały, furmana najena” – śpiewano na Podhalu w czasie ostatkowej zabawy, czekając na nadejście Środy Popielcowej i początek Wielkiego Postu

Poprzedzający te dni karnawał, czyli „mięsopust” (zwany w gwarze góralskiej niesopustem) obfitował w najróżniejsze zwyczaje (czyli tzw. zwyki). Czas wypełniony był zabawami, tańcem i muzyką. Wówczas odbywało się wiele ślubów i wesel, ludzie zbierali się w rodzinnym i sąsiedzkim gronie na posiady, dziewczęta schodziły się na prucki, czyli skubanie gęsich piór, a na odbywającej się później zabawie zjawiali się okoliczni kawalerowie. Zapraszano wtedy także muzykantów grających na gęślach i basach – tradycyjnych podhalańskich instrumentach.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Ponad 65 tys. młodych Kongijczyków na spotkaniu z papieżem Franciszkiem

2023-02-02 11:54

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do budowania przyszłości swej ojczyzny w oparciu o modlitwę, wspólnotę, uczciwość, przebaczenie i służbę zachęcił papież Franciszek kongijską młodzież i katechetów. Papież spotkał się z ponad 65 tys. młodych Kongijczyków na Stadionie Męczenników w stolicy Demokratycznej Republiki Konga, Kinszasie. Spotkanie przebiegało w entuzjastycznej atmosferze. Były tradycyjna muzyka, tańce i śpiewy. Papieskie przemówienie, co raz, przerywane było gromkimi brawami i okrzykami.

Na początku swego przemówienia Franciszek zachęcił zgromadzonych do zwrócenia uwagi na swe ręce, które mogą budować albo niszczyć. „Z twoich rąk rodzi się jutro, z twoich rąk może wyjść pokój, którego brakuje temu krajowi” – zaznaczył. Następnie nawiązując do pięciu palców zaproponował pięć „składników przyszłości”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję