Reklama

Głos z Torunia

Pieśń życia

W dniach 14-19 kwietnia trwa 5. Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod hasłem: „Ja wierzę, Panie, że Ty jesteś Mesjaszem, Synem Bożym” (J 11, 27) pod patronatem Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Tegoroczny tydzień nawiązuje do hasła roku duszpasterskiego i zwraca uwagę na osobowy charakter wiary

Niedziela toruńska 15/2013, str. 1, 6-7

[ TEMATY ]

Pismo Święte

Bożena Sztajner/Niedziela

W tym tygodniu wybierzemy się w drogę. Będziemy wędrować wraz ze smutnymi uczniami z Jerozolimy do Emaus. W drodze ci dwaj uczniowie rozmawiali o tym wszystkim, co się wydarzyło. I wtedy Jezus przybliżył się i szedł z nimi. A myśmy się spodziewali... - mówili. On wyjaśniał im Pisma. Tak przybliżyli się do wsi, a On okazywał, jakoby miał iść dalej. Przymusili Go, mówiąc: „Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił”. Wszedł więc, aby zostać z nimi (por. Łk 24, 13-35). Bywamy tak podobni do tych uczniów. Jest w nas głębokie pragnienie, by Jezus został z nami, rozmawiał i Pisma wyjaśniał.

Na naszym szlaku biblijnym nie zobaczymy Chrystusa oczami ciała, możemy jednak wsłuchiwać się w Jego głos. Dziś brzmi on z taką samą mocą na kartach Biblii. Ten głos przemawia, wyjaśnia, rozpala serca. Nadaje sens życiu, każdemu działaniu, każdemu cierpieniu, każdej radości. Budzi wiarę, nadzieję i miłość. Jest głosem samego Boga. Wskazuje niezawodną drogę prowadzącą do domu Ojca. Objawia prawdę, jak żyć. Jezus bowiem jest drogą, prawdą i życiem, pieśnią życia, światłością oświetlającą tych, którzy szukają prawdy. Dlatego tak ważna jest zgoda, by zmartwychwstały Chrystus wszedł w nasze życie. O tym przypomina papież Franciszek, zachęcając: „Przyjmij Go jak przyjaciela, z ufnością. On jest życiem! Bądź pewien, że On jest blisko ciebie, jest z tobą i obdarzy cię pokojem, którego szukasz, i siłą, by żyć tak, jak On chce”. On jest ukryty w swoim słowie, przemienia, wtedy gdy pozwolimy Mu.

O tym przypomina 5. Ogólnopolski Tydzień Biblijny trwający w dniach 14-19 kwietnia pod patronatem Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II pod hasłem: „Ja wierzę, Panie, że Ty jesteś Mesjaszem, Synem Bożym” (J 11, 27). Nad zorganizowaniem Niedzieli Biblijnej i całego tygodnia czuwają moderatorzy diecezjalni Dzieła Biblijnego (uruchomiono zakładkę internetową diecezji toruńskiej na stronie Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II: www.torun.biblista.pl). Statut Dzieła podaje, że „celem Dzieła Biblijnego jest pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego w świetle Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie kaznodziejstwie i katechezie, a także w indywidualnej formacji wiernych”.

Reklama

Rok Wiary pozwala lepiej poznać Boga, ukochać Go, zaufać i zawierzyć. Codzienna praktyka czytania Biblii, a także katechizmu i dokumentów soborowych prowadzi do tego celu. Wiara rodzi się ze słuchania. Dlatego na uwagę zasługuje inicjatywa benedyktynów z Tyńca udostępniających Pismo Święte w wersji MP3, Stary i Nowy Testament. To dzieło ma przekonać, że Pismo Święte jest wciąż aktualne i zachęcić współczesnego człowieka do lektury. Więcej informacji na stronie: www.tyniec.benedyktyni.pl.

Dziś, w XXI wieku, możemy spotkać Chrystusa zawsze wtedy, gdy otwieramy Pismo Święte. Wtedy czasem doświadczamy zdumienia i powtarzamy za uczniami: „Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?”. To zadziwienie daje pocieszenie, radość i pokój, pozwala wypłynąć na głębię, bo jest darem Boga.

W Księdze Życia szukajmy więc prawdy o sobie, ponieważ ta księga opowiada także o każdym z nas, a przede wszystkim szukajmy miłosiernego, dobrego Boga, by w Nim jak w lustrze zobaczyć własną twarz.

Uwierzmy w Miłość...

Więcej na temat Tygodnia Biblijnego na stronach 24-25 „Niedzieli” ogólnopolskiej

2013-04-11 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznać fundamenty kultury

KS. WALDEMAR KULBAT: - Księże Doktorze, co to jest „Szkoła Języków Wschodu i Zachodu: Rhesis”?

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Uczą się posługi muzycznej

2023-02-07 17:44

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

KAMUZO

Rokitno sanktuarium

Lubuska Oaza

Diakonia Muzyczna Ruchu Światło‑Życie

diakonia muzyczna

Kurs Animatorów Muzycznych Oazy

Katarzyna Krawcewicz

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

3 lutego w Rokitnie rozpoczęły się rekolekcje Kamuzo, czyli Kurs Animatorów Muzycznych Oazy prowadzony przez diecezjalną diakonię muzyczną Ruchu Światło-Życie. Potrwają do 12 lutego.

Celem rekolekcji jest przygotowanie od strony duchowej, teoretycznej i praktycznej osób do posługi muzycznej np. w parafii czy podczas rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję