Reklama

Głos z Torunia

Mieć radość wiary

Nauki głosił bp Edward Frankowski - biskup senior diecezji sandomierskiej. Rolnicy gromadzący się nie tylko w świątyni, lecz także w swoich domach dzięki Radiu Maryja mogli wysłuchać nauk i szukać radości, tej prawdziwej, płynącej od Jezusa. „Celem tych rekolekcji jest budowanie naszego życia wewnętrznego dzięki Jezusowi Chrystusowi, który chce nas ubogacać i uświęcać” - mówił bp Frankowski.

Ksiądz Biskup poruszał istotne problemy rolników i mieszkańców wsi, także potrzeby pomocy ze strony władz oraz niezależności organizacji rolniczych. Zachęcał, aby poprzez wpatrywanie się w Chrystusa podjąć pracę nad sobą, otworzyć się na Jezusa, by nie żyć w pustce, jałowości i dążeniu do śmierci. „Starajmy się sprawdzić, czy wszytko w naszym życiu osobistym, społecznym, religijnym jest powodowane miłością” - mówił rekolekcjonista. Zwracał uwagę na granice własnej wolności wyznaczane przez prawa i wolności drugiego człowieka. „Tylko wówczas, kiedy żyjemy we właściwy sposób, jedni z drugimi, jedni dla drugich, wolność może się rozwijać” - dodał. Jeżeli nie żyjemy zgodnie z prawdą i z wolą Bożą, niszczymy siebie, zmierzamy ku śmierci, ponieważ zło zawsze wyniszcza człowieka i go upokarza. Stawiając za wzór Maryję, podkreślał, że człowiek oddający się całkowicie Bogu nigdy nie traci mądrej, dojrzałej i odpowiedzialnej wolności, a właśnie dzięki Bogu staje się sobą, mocny, wrażliwy, otwarty. „Im bliżej jest Boga, tym bliżej jest ludzi” - dodał. Rolnik w każdej potrzebie powinien zwracać się do Maryi, przyczyny radości, pociechy, nadziei.

Sobotnia debata poświęcona była sytuacji rolników w województwach kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. W słowie wstępnym bp Frankowski, zwracając się do licznych rolników, mówił: „Wy jesteście uprzywilejowaną grupą, bo poprzez swoją pracę jesteście najbliżej Pana Boga”. W owocach pracy rolnika - chlebie i winie - jest obecny sam Bóg i to jest najwyższa promocja pracy rolnika. „Chociaż wam jest dziś trudno, to stańcie przy tych, którym jest jeszcze trudniej lub mają się źle. Solidarność między rolnikami musi być” - prosił Biskup Edward.

24 marca Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Edward Frankowski. Uwrażliwiał, aby nie pozwolić na ateizację życia, neopogańską ideologię, szczególnie promowaną poprzez współczesne media. „Odciąć od wiary, to zachwiać poczucie polskości” - tłumaczył Ksiądz Biskup. Prosił, aby nie pozwolić na antypolskie i antykatolickie działania wrogich Kościołowi środowisk; aby nie ulegać pesymizmowi i znieczuleniu, a dzięki Duchowi Świętemu mieć radość wiary. „Mamy ogromne źródło radości w wierze naszej katolickiej i mamy pamiętać, że Bóg jest miłością. Niech ożywi się nasza wiara” - głosił.

2013-04-11 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bądźmy apostołami Bożego Miłosierdzia

W pięknej scenerii Góry św. Anny odbyły się rekolekcje o Miłosierdziu Bożym, zorganizowane z inicjatywy o. Józefa Koszarnego z Lubartowa. Słowo Boże głosił ks. Mariusz Bernyś z Warszawy

Rekolekcje to niezwykły czas modlitwy, wyciszenia, otwarcia na działanie Ducha Świętego, uwielbienia Boga. Wszystkie te aspekty można przypisać rekolekcjom zorganizowanym z okazji święta Miłosierdzia Bożego. – Tu nikt nie znalazł się przypadkowo, wszyscy jesteście zaproszeni przez samego Jezusa – mówił rekolekcjonista do uczestników. Kilkaset osób odpowiedziało na zaproszenie o. Józefa, który wysyłając SMS-y do Rodziny Dobrego Słowa poinformował o planowanym wydarzeniu. Spośród ponad 20 tys. osób z całej Polski, do których codziennie docierają informacje z Dobrą Nowiną, aż 450 osób zadeklarowało udział w rekolekcjach. Z Lublina na Górę św. Anny wyruszyły 3 autokary.

CZYTAJ DALEJ

Kuria koszalińsko-kołobrzeska wydała komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zielińskiego

2023-02-02 14:04

[ TEMATY ]

Koszalin

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zbigniewa Zielińskiego wydała kuria koszalińsko - kołobrzeska. Komunikat podpisany został przez wikariusza generalnego bp. Krzysztofa Zadarkę oraz kanclerza ks. Wacława Łukasza.

Podajemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Sługa Ewangelii. Srebrny jubileusz biskupa Mieczysława Cisło

2023-02-03 06:52

Agnieszka Marek

Eucharystii przewodniczył Jubilat

Eucharystii przewodniczył Jubilat

W święto Ofiarowania Pańskiego w archikatedrze lubelskiej odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. - Dziękujemy Panu Bogu za bezcenny dar, jakim jest dla nas życie konsekrowane, wyrastające z wiary i miłości w różnych jego formach i wymiarach. To również dobra okazja, by podziękować za wszelkie dobro, którego doznaliśmy i wciąż doznajemy dzięki modlitwie i pracy sióstr oraz braci z licznych zgromadzeń zakonnych oraz instytutów życia konsekrowanego - powiedział abp Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję