Reklama

W 3. rocznicę tragedii smoleńskiej

Jasna Góra modli się za ofiary katastrofy smoleńskiej

Obchody 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej odbyły się na Jasnej Górze 7 i 10 kwietnia br. 7 kwietnia obecni byli bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej, wśród nich: Ewa Kochanowska, Zuzanna Kurtyka i Dorota Skrzypek z rodzinami. Mszy św. przewodniczył o. Dariusz Cichor, definitor generalny Zakonu Paulinów. Zachęcił obecnych, aby oprócz pamięci o ofiarach, zachowali „w sercach i postawach to dziedzictwo, które po nich na tej ziemi zostało”. - Nasza pamięć i modlitwa to także troska o to, by poznać prawdę o tym wydarzeniu sprzed 3 lat, bo od tego zależy przyszły kształt naszej Ojczyzny - podkreślił o. Cichor. Rodziny ofiar przekazały jako wotum dla Maryi Jasnogórskiej pamiątki po swoich bliskich. Po Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej odbył się koncert „Modlitwa i Pamięć”. Słowo wprowadzające skierowała do obecnych Zuzanna Kurtyka.

Mszy św. w intencji śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki oraz wszystkich poległych w Smoleńsku w dniu 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej, 10 kwietnia br., przewodniczył przed Cudownym Obrazem Matki Bożej metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Ksiądz Arcybiskup podkreślił w homilii, że wiara w Chrystusa „każe nam stanąć przy ołtarzu Ojczyzny, aby zapisać kolejną datę, stację modlitwy za ofiary Katynia z kwietnia 1940 r., jak również za ofiary Smoleńska z 10 kwietnia 2010 r.”. - Ofiary Katynia świat miał zapomnieć albo nigdy się o nich nie dowiedzieć. Rodzinom ofiar odebrano prawo do prawdy, prawo do publicznej żałoby, do opłakiwania i przez wiele lat godnego upamiętnienia najbliższych. Abp Depo przypomniał, że - jak miał powiedzieć w planowanym w Katyniu wystąpieniu w dniu 10 kwietnia 2010 r. prezydent RP prof. Lech Kaczyński - „ziemia przykryła ślady zbrodni, a kłamstwo miało wymazać ją z ludzkiej pamięci”. Miał dalej stwierdzić, że „ukrywanie prawdy o Katyniu stało się jedną z fundamentalnych spraw polityki komunistów w powojennej Polsce, założycielskim kłamstwem PRL”.

Reklama

- Dzisiaj znów mamy zmagać się o prawdę w Europie, która przynosi nam nowomowę. Przykładem jest chociażby zastępowanie w dokumentach Trybunału Europejskiego słowa „krzyż” sformułowaniem „mocny znak zewnętrzny”, a „religii chrześcijańskiej” - „religią większościową w Europie”. Widzimy więc i słyszymy, że to, co powinno być budowaniem na prawdzie, przekształca się w ideologię wypierającą religię i tożsamość narodową, spychając ją do sfery subkultury - mówił abp Depo.

Po Mszy św. wierni przeszli pod Epitafium Smoleńskie na Jasnej Górze, aby złożyć hołd ofiarom. Odbył się Apel Poległych, zapłonęły znicze.

2013-04-15 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego życzyłem komuś zła?

2023-01-07 14:50

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 14-29.

Piątek, 3 lutego 2023. Św. Błażeja, biskupa i męczennika, św. Oskara, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

Koszalin

diecezjakoszalin.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z posługi biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora diecezji, bp. Zbigniewa Zielińskiego - ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat:

CZYTAJ DALEJ

Władze Lizbony odsunęły od przygotowań do ŚDM przedstawiciela rządu Portugalii

2023-02-03 20:18

[ TEMATY ]

rząd

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Władze Lizbony odsunęły od prac przy organizacji Światowych Dni Młodzieży José Sá Fernandesa, przedstawiciela socjalistycznego rządu Portugalii Antónia Costy w komitecie organizacyjnym tej imprezy. Według portugalskich mediów decyzja ta została podyktowana nadmiernymi wydatkami na organizację zaplanowanej na 1-6 sierpnia br. imprezy. W czwartek, jak potwierdził burmistrz Lizbony Carlos Moedas, reprezentant rządu Costy został odsunięty od przygotowań do organizacji ŚDM.

Kontrowersje wokół działań Sá Fernandesa pojawiły się po ujawnieniu kosztów organizacji ŚDM, które mają przekroczyć 160 mln euro. Szczególne wątpliwości co do uczciwych szacunków kosztów wydarzenia pojawiły się po ujawnieniu informacji, że ponad 90 proc. kontraktów na inwestycje w ramach ŚDM zostało zawartych bez wcześniejszych przetargów, zaś koszt głównego ołtarza tej imprezy może w sumie przekroczyć kwotę 5 mln euro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję