Reklama

W drodze

W drodze

Żałoba i nadzieja

Dnia 10 kwietnia br. minęły 3 lata od katastrofy pod Smoleńskiem Tu-154M z prezydentem RP prof. Lechem Kaczyńskim na pokładzie. Było to wydarzenie nie tylko tragiczne, ale brzemienne w poważne skutki dla Polski i jej sytuacji politycznej. Państwo polskie nie zdało egzaminu ani w trakcie przygotowań do feralnej wizyty 10 kwietnia 2010 r., ani w trakcie jej przebiegu, ani po katastrofie. Haniebny, żeby nie powiedzieć zbrodniczy, bałagan, jaki towarzyszył wyjazdowi Pana Prezydenta, który był spowodowany przez służby podległe rządowi, na pewno przyczynił się do katastrofy. Bałagan ten był wywołany m.in. celowym działaniem rządu, który chciał zdeprecjonować wyjazd Prezydenta do Katynia.

Marazm, bałagan i mataczenie towarzyszyły też od początku działaniom służb państwowych odpowiedzialnych za wyjaśnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej. Trwa to do dziś. Pytanie, czy ma to za zadanie skryć jeszcze mroczniejsze tajemnice niż tylko odpowiedzialność paru najwyższych urzędników państwowych za złe, celowo złe, przygotowanie wizyty?

Na wiele pytań dotyczących feralnego lotu Tu-154M nie znamy jeszcze odpowiedzi. Ale widać już wyraźnie, że raporty komisji państwowych, rosyjskiej i polskiej, są nierzetelne, zawierają wiele przeinaczeń, a wręcz kłamstw. Zespół parlamentarny pod przewodnictwem posła Antoniego Macierewicza uświadomił opinii publicznej, że prawda o katastrofie jest inna, choć nie do końca znana. Wiele okoliczności wskazuje na to, że mieliśmy do czynienia ze zbrodniczym zaniedbaniem, zamiarem lub wręcz z zamachem. Ale na ostateczne wnioski musimy jeszcze poczekać.

Reklama

Ustalanie prawdy jest trudne, bardzo trudne, ponieważ odbywa się wbrew polskim władzom i przy akompaniamencie zmasowanego ataku propagandowego mediów rządowych, w tym głównych stacji telewizyjnych.

Jedyne, co w tej sytuacji może pocieszać, to fakt trwałej, głębokiej i bardzo rozległej społecznie pamięci o zmarłym tragicznie Prezydencie RP i pozostałych ofiarach katastrofy. I fakt, że rosną w siłę media niezależne, w tym media katolickie, które ujawniają wiele okoliczności ważnych dla zrozumienia tego, co stało się 10 kwietnia 2010 r. W 3. rocznicę tego wydarzenia dziesiątki tysięcy ludzi w Warszawie, a w kraju w sumie setki tysięcy ludzi, manifestowało determinację w dochodzeniu do prawdy o katastrofie smoleńskiej. Relacje telewizyjne, radiowe, internetowe i prasowe z tych obchodów nadawały dziesiątki mediów niezależnych. To napawa nadzieją, że prawda o katastrofie smoleńskiej wyjdzie na jaw, a Polska się odrodzi jako państwo silne, demokratyczne i sprawiedliwe.

* * *

Krzysztof Czabański
Publicysta, przewodniczący Kongresu Mediów Niezależnych, autor kilku książek; był prezesem PAP (za rządu Jana Olszewskiego), przewodniczącym Komisji Likwidacyjnej RSW (za rządu Jerzego Buzka) i prezesem Polskiego Radia SA (za rządu Jarosława Kaczyńskiego);
www.krzysztofczabanski.pl

2013-04-15 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy. Pamiętamy. Czuwamy

Niedziela warszawska 16/2013, str. 2

[ TEMATY ]

katastrofa smoleńska

katedra

Artur Stelmasiak

Na Mszę św. w archikatedrze przyszło kilkanaście tysięcy osób. Większość wiernych przez całą Eucharystię stała na ul. Świętojańskej i pl. Zamkowym

Na Mszę św. w archikatedrze przyszło kilkanaście tysięcy osób. Większość wiernych przez całą Eucharystię stała na ul. Świętojańskej i pl. Zamkowym

Nie jesteśmy żałobnikami. Nie jesteśmy chorzy na Ojczyznę. My tylko chcemy pamiętać i zachować tożsamość - powiedział bp Józef Zawitkowski w trakcie Mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela

10 kwietnia za reprezentantów państwa, którzy zginęli trzy lata temu pod Smoleńskiem modlono się w wielu warszawskich świątyniach oraz na Cmentarzu Powązkowskim i przed Pałacem Prezydenckim.

CZYTAJ DALEJ

W hospicjum walczymy o godność i dobrostan pacjenta

2022-11-30 15:59

[ TEMATY ]

hospicjum

Materiał prasowy

Jest taka znana piosenka Wojciecha Młynarskiego z refrenem „Nie ma jak u mamy”. Prowadzimy hospicjum domowe dla dzieci, bo głęboko wierzymy, że te słowa są prawdziwe. Nieuleczalnie chore dziecko powinno być w domu, z bliskimi i nie powinno cierpieć. A my jesteśmy od tego, by mu to umożliwić.

Niedziela: Warszawskie Hospicjum dla Dzieci powstało blisko trzydzieści lat temu. Kiedy je państwo zakładali, w Polsce nie było w ogóle takich placówek. Skąd się wziął pomysł na stworzenie hospicjum dla dzieci w formule hospicjum domowego?

CZYTAJ DALEJ

Projekt RELACJE - brat Szymon Janowski OFMCap. - Odcinek 1

2022-12-01 09:18

[ TEMATY ]

adwent

PROFETO

"Kiedy mówimy o Projekcie, to pierwsza rzecz, jaka przychodzi na myśl, to że Pan Bóg zaprojektował nas z miłości i do miłości. I właściwie to jest odpowiedź i temat główny wszystkich odcinków kolejnych, które będziemy w czasie adwentu Wam prezentować" - mówi brat Szymon.

Rozpoczynając rekolekcje brat Szymon zaprasza nas do zastanowienia się nad dwoma pytaniami, z którymi będziemy mierzyć się w kolejnych adwentowych spotkaniach, ale które będą też kluczem, w którym będziemy się poruszać. To pytania: Kim jestem? oraz Dla kogo jestem?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję