Reklama

Polska

Smoleńsk w Niepokalanowie

Niedziela Ogólnopolska 16/2013, str. 38-39

[ TEMATY ]

katastrofa smoleńska

Br. Mieczysław Wojtak OFMConv

W bazylice niepokalanowskiej 6 kwietnia 2013 r. została odprawiona Msza św. za śp. Janinę Fetlińską - senator RP oraz wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Eucharystii przewodniczył ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”. Uczestniczyli w niej: Włodzimierz Fetliński - mąż śp. Janiny, dr Alicja Adwent - wdowa po śp. Filipie (europośle) wraz z synem Aleksym, Barbara Dobrzyńska - aktorka scen warszawskich. To oni tworzyli komitet honorowy jako organizatorzy uroczystości związanej z 3. rocznicą katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem. Głównym inicjatorem był Maciej Małecki - poseł RP ziemi płocko-ciechanowskiej. Wśród przybyłych na Mszę św. byli także: Wojciech Jasiński - b. minister skarbu, Marek Martynowski - senator RP z Płocka, burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki, wójt Gminy Bulkowo Gabriel Graczyk. Przybyły też delegacje wraz z pocztami sztandarowymi.

Zebranych w bazylice przywitał gospodarz tego miejsca - gwardian Niepokalanowa o. dr Mirosław Bartos. Została też odczytana nota biograficzna śp. senator Janiny Fetlińskiej. W homilii Ksiądz Infułat zwrócił uwagę na to, że przeżywamy czas oktawy Wielkanocy. Okres wielkanocny jest czasem wielkiej wiary, otwarcia oczu i zwrócenia uwagi na całego człowieka - od poczęcia aż do jego naturalnej śmierci. Czas wielkanocny sprzyja odkrywaniu sensu życia ludzkiego w blasku Chrystusa Zmartwychwstałego, w blasku życia wiecznego, w blasku życia po śmierci, w wieczności. Kaznodzieja odwołał się do założyciela Niepokalanowa - św. Maksymiliana Marii Kolbego, który również zmierzył się z własną śmiercią. Zmierzył się, widząc Zmartwychwstałego i pamiętając o Niepokalanej, o której często śpiewał: „Wkrótce już ujrzę Ją”. - Gdy patrzymy na śmierć św. Maksymiliana oraz tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem, widzimy te wydarzenia w świetle wiary, nadprzyrodzoności. Ci, którzy odeszli tam, pod Smoleńskiem, byli także ludźmi wiary. Ludźmi, którzy spełnili się w życiu społecznym czy rodzinnym - powiedział ks. inf. Ireneusz Skubiś. Następnie Ksiądz Redaktor mówił o odkrywaniu prawdy w życiu św. Maksymiliana, które Święty zawarł w „Pismach”. O tym, że ona jest jedna, jedyna i że nie ma innej. Dzisiaj w Polsce podstawowym problemem jest problem prawdy. Chrystus powiedział: „Prawda was wyzwoli” (J 8, 32). Prawda ma moc wyzwalającą wtedy, kiedy człowiek rozpoznaje siebie, rozpoznaje swoje sumienie i serce. I gdy w blasku tej prawdy żyje, patrzy w swoje sumienie i w swoje serce. Dziś wielkim bólem jest to, że ludzie nie patrzą w swoje sumienie i nie poszukują prawdy. Nie poszukują prawdy o sobie, o swoim narodzie, o tym wszystkim, co jest ważne i najważniejsze w życiu ludzkim. Taką osobą poszukującą prawdy była właśnie śp. senator Janina Fetlińska. Dziś wielu ludzi ochrzczonych, katolików obchodzi prawdę z daleka. Tak też jest z bardzo licznym gronem dziennikarzy, którym absolutnie nie zależy na prawdzie. To samo dotyczy polityków. Czy głosowanie na rozkaz jest poszukiwaniem prawdy? Nie - jest to manipulacja. Jest to skorumpowanie sumienia i serca. Właśnie skorumpowanie prawdy w sercu, w sumieniu jest podstawowym grzechem i zaniechaniem spełnienia się.

Reklama

W kazaniu usłyszeliśmy również o tym, że ludzie, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, najczęściej byli ludźmi prawdy, którzy spełnili się wobec Boga. Przed Bogiem okazali się w całej prawdzie. Z wiarą wyglądamy nieba i Chrystusa Zmartwychwstałego, z wiarą tulimy się do Matki Bożej Niepokalanej i z wielką nadzieją oraz miłością wołamy: Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał i my zmartwychwstaniemy. Alleluja!

Uroczysta Msza św., w której uczestniczyli też ojcowie z niepokalanowskiego konwentu, była transmitowana na falach Radia Niepokalanów.

Po Eucharystii poseł RP Maciej Małecki odczytał list prezesa PiS - Jarosława Kaczyńskiego. Aktorka Barbara Dobrzyńska wyrecytowała wiersz poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej. Potem głos zabrała dr Alicja Adwent. Następnie wszyscy uczestnicy Mszy św. przeszli do domu rekolekcyjnego i tam w braterskiej atmosferze, przy kawie i ciastku, kontynuowali spotkanie. Była też okazja powspominania śp. Janiny Fetlińskiej oraz śp. Filipa Adwenta. W trakcie spotkania ponownie głos zabrał poseł na Sejm RP Maciej Małecki. Również ks. inf. Ireneusz Skubiś podzielił się z swoimi spostrzeżeniami nt. tego, co dziś dzieje się w życiu publicznym.

Spotkanie to było dla wszystkich umocnieniem w wierze, a zarazem dużym przeżyciem duchowym, jak i spełnieniem chrześcijańskiego obowiązku modlitwy za zmarłych - za tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.

2013-04-15 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent o katastrofie smoleńskiej: najgorszy moment - gdy powiedzieli, że wszyscy zginęli

Najgorszym dla mnie momentem było, gdy powiedzieli, że wszyscy zginęli; to był moment kompletnej pustki - powiedział w czwartek w TVP1 prezydent Andrzej Duda, wspominając wydarzenia 10 kwietnia 2010 r.

Prezydent wspominał w czwartek w TVP wydarzenia 10 kwietnia 2010 roku. Podkreślił, że tego dnia nie był w delegacji prezydenckiej i pojechał do swojego domu w Krakowie, gdzie tuż przed godziną 9. otrzymał telefon. "Dzwoniła nasza znajoma, która kiedy usłyszała mój głos, rozpłakała się, ja zacząłem się pytać, co się stało? A ona powiedziała do mnie takim zapłakanym głosem, że spadł samolot z prezydentem. Nigdy tych słów nie zapomnę" - wspominał prezydent.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję