Reklama

Aula

„Zaszum nam, Polsko”

Zaszum nam, Polsko! Nad Wilnem, nad Lwowem/ponad Wołyniem, gdzie wstają upiory. Zaszum nam, Polsko! Nad katyńskim lasem/gdzie odprawiamy codziennie nieszpory…”. 10 kwietnia br., w kolejną rocznicę katastrofy smoleńskiej, w redakcji „Niedzieli” w Częstochowie miał miejsce wyjątkowy koncert barda i kompozytora Macieja Wróblewskiego. Muzyczne spotkanie „Zaszum nam, Polsko”, które swą nazwę zaczerpnęło z tytułu jednej z pieśni śpiewanych przez barda, stało się artystycznymi nieszporami na cześć tych, którzy trzy lata temu stracili życie w katastrofie smoleńskiej. - Wolelibyśmy, żeby jej nie było, by nie było tej tragicznej rocznicy, ale ona jest. Ta rocznica jest bólem Polski - mówił redaktor naczelny ks. inf. Ireneusz Skubiś, witając artystę i przybyłych na spotkanie.

W koncercie zabrzmiały utwory skomponowane przez Macieja Wróblewskiego, w tym słynna już pieśń „Zaszum nam, Polsko” do wiersza Kazimierza Józefa Węgrzyna o wielkości Rzeczypospolitej Polskiej i dumie narodowej, „Kto nie potrafi kochać ziemi naszych ojców”, „Świebodziński Chrystus”, „Alleluja i do przodu”, która została Piosenką Roku 2011 Radia Maryja czy nagrany dzień wcześniej, 9 kwietnia, „Katyński znak”, pieśni patriotyczne, a wśród nich „Rozkwitały pąki białych róż” oraz powstała w okresie międzywojennym piękna, choć mało znana „Uli - duli”, a także piosenki popularne, jak choćby „Wspomnienie” czy „Pod papugami” Czesława Niemena. A wszystkie opatrzone gawędami i anegdotami Macieja Wróblewskiego, które to bawiły, to wzruszały publiczność.

- Trzy słowa: „ens”, „verum”, „pulchrum”. Byt, prawda, piękno. Dzisiaj byliśmy świadkami tego piękna - powiedział na zakończenie koncertu ks. inf. Ireneusz Skubiś, wyrażając radość, że Maciej Wróblewski przybliżył słuchaczy do polskiego, chrześcijańskiego piękna.

Koncert Macieja Wróblewskiego w redakcji „Niedzieli” został zorganizowany dzięki pomocy o. Jana Sochockiego, kapucyna z Nowej Soli, oraz Andrzeja Sławińskiego, twórcy figur sakralnych. Andrzej Sławiński wraz z bardem Maciejem Wróblewskim obdarowani zostali przez ks. inf. Ireneusza Skubisia albumami „Czas milczenia i czas mówienia”, poświęconymi „Niedzieli”.

Reklama

Maciej Wróblewski debiutował w 1971 r. Występował w 26 krajach Europy, Azji i na Kubie. W latach 70. i 80. ubiegłego wieku koncertował na estradach w towarzystwie m.in. Zdzisławy Sośnickiej, Ewy Demarczyk, „Partity”, Alicji Majewskiej, Mieczysława Fogga i wielu innych. Przez wiele lat współpracował także z czołówką kabaretową tamtego okresu: Marcinem Wolskim, Marianem Opanią, Wojciechem Młynarskim, Krzysztofem Kowalewskim, Jerzym Kryszakiem, Jackiem Fedorowiczem, Andrzejem Zaorskim, Januszem Gajosem, Markiem Siudymem i innymi. Za wieloletnie osiągnięcia artystyczne otrzymał Złoty Medal Akademii Polskiego Sukcesu.

Ulegając namowom przyjaciół, w 2002 r. nagrał pierwszą swoją płytę „O pieśni mnie prosisz”. W marcu 2008 r. ukazała się następna „Do nieba schody”, a po niej „Christus Vincit”, „Zaszum nam, Polsko” oraz „Alleluja i do przodu”, którą mogli nabyć słuchacze koncertu w „Niedzieli”.

Artysta stale wzbogaca swój repertuar, mając przygotowanych ok. 300 pieśni i piosenek. Śpiewając, sam sobie akompaniuje, grając na instrumentach „z historią”, m.in. na gitarze kupionej w Stanach Zjednoczonych, poprzednio należącej do żołnierza, który zginął w Afganistanie, oraz na obmyślonej przez siebie i własnoręcznie skonstruowanej, unikatowej 18-strunowej gitaro-lutni. We wszystkie pieśni Maciej Wróblewski wkłada całe swoje serce, duszę i emocje, co przy niespotykanej skali, barwie, dynamice i sile głosu oraz nietuzinkowych interpretacjach znakomicie przekłada się na emocje słuchających. Mogli tego doświadczyć słuchacze kwietniowego koncertu w auli „Niedzieli”.

2013-04-15 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mediolańska orkiestra symfoniczna wystąpi w Wilanowie

[ TEMATY ]

koncert

Świątynia Opatrzności Bożej

Wilanów

materiały prasowe Teatro alla Scala

W Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie pod batutą Fabio Luisi odbędzie się koncert słynnej mediolańskiej orkiestry symfonicznej Filarmonica della Scala.

Orkiestrze towarzyszyć będzie Chór Filharmonii Narodowej. Koncert, organizowany 18 października o g. 19.00, odbędzie się z okazji 100-lecia urodzin Karola Wojtyły i 42. rocznicy inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. Do udziału w wydarzeniu zaproszono orkiestrę teatru La Scalla z Mediolanu, jedną z najświetniejszych orkiestr symfonicznych na świecie oraz Chór Filharmonii Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Kandinsky’ego skradziony z Muzeum Narodowego w Warszawie sprzedany na aukcji w Berlinie za 310 tys. euro

2022-12-01 20:23

[ TEMATY ]

obraz

obraz

aukcja

kradzież

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Materiały prasowe

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

"Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak zwykły paser: sprzedał Kandinskiego, mimo że wiedział, że pochodzi z kradzieży z polskiego muzeum..." - napisał na twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński komentując czwartkową sprzedaż w berlińskim domu aukcyjnym Grisebach akwareli, skradzionej w 1984 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawiona na sprzedaż przez dom aukcyjny Grisebach akwarela Wassilego Kandinskiego, skradziona w 1984 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie, została sprzedana w czwartek w Berlinie za kwotę 310 tys. euro - poinformowała PAP ambasada RP w Niemczech.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

[ TEMATY ]

Prąd

#pomocdlaUkrainy

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Ks. Krzysztof Wilk od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizował wiele transportów z darami. Przejechał ponad 50 tys. kilometrów. Głównie pokonywał trasę Radom - okolice Kijowa. Opowiada, że średnio raz w miesiącu przebywa 1-2 dni w diecezji radomskiej, aby odebrać dary i przewieźć je następnie do najbardziej potrzebujących Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję