Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Zbieramy różańce

Zwracamy się z prośbą o zbiórkę i przesyłanie pod adresem Fundacji TULLIANO uszkodzonych i nieużywanych różańców, których jest wiele w naszych domach. Prosimy, prześlijcie je pod adresem naszej fundacji. Różańce zostaną naprawione i ponownie „ożywione” przez naszych wolontariuszy oraz więźniów. Po ponownym zmontowaniu będą jeszcze długo służyć innym ludziom. Do każdego z tych różańców zostanie dołączony emblemat z imieniem, nazwiskiem i stopniem żołnierza zamordowanego w Katyniu lub Żołnierza Wyklętego. Różańce te trafią do więzień, hospicjów, szpitali i tym podobnych miejsc.

Matka Boża we wszystkich objawieniach prosi nas o modlitwę na różańcu.

Prosimy, organizujcie zbiórki takich różańców w Waszych parafiach, wspólnotach modlitewnych, seminariach. Chętnie przyjmiemy także modlitewniki i Pisma Święte. Adres Fundacji TULLIANO: 05-071 Sulejówek, ul. Mickiewicza 44.

Nie milczę

Szacunek dla kapłanów wyniosłam z domu rodzinnego. Dziwi mnie i smuci krytyka księży wyrażana przez moje znajome - praktykujące katoliczki.

Przychodzi do domu moja znajoma z kościoła w niedzielę i telefonuje do mnie, aby powiedzieć mi coś miłego. I mówi. Ale zaraz krytykuje księdza - a to kazanie nie takie, a do tego taaakie długie… Nie milczę, nie słucham tego w milczeniu.

Przychodzi inna znajoma - to samo: ostra krytyka kleru. Ale mówi:: „muszę iść, to idę do kościoła”. Załamuję ręce, gdy krytyka niesłuszna, wręcz niepotrzebna. Ja modlę się za księży, bo o to proszą.

Czesława, Gdańsk

„Niedziela” inspiruje

Bóg zapłać za piękny kalendarz i dwie bardzo przydatne książki dla mnie do kaznodziejstwa. Takie tylko powinien czytać każdy kapłan i nie tylko on. Ileż tu przykładów nie tylko do kazań, ale i dla życia, na ciągłe zastanawianie się nad sobą. Ileż można ich wykorzystać w czasie spowiedzi penitentów, ileż mądrych rad. Tak jak w tygodniku „Niedziela” - też wiele do czytania mądrych artykułów, potrzebna jest ona w każdym domu. Czytana będzie zmieniać życie wielu. Tym, którzy nie chodzą do kościoła, daję „Niedzielę”, by mogli ją czytać, może coś ich w końcu poruszy i drgnie w nich, i zrodzi się wiara i praktyka.

Reklama

Proboszcz ks. Tadeusz Tomasiuk

Dziękuję za „Dodatek Seniora”

Serdecznie dziękuję za zamieszczenie w „Niedzieli” nr 12 z 24 marca 2013 r. („Dodatek nie tylko dla Seniora”) artykułu pt. „Każdy czas jest błogosławiony”. Artykuł jest nam - seniorom - szczególnie bliski, wspierający duchowo i psychicznie. Na początku tego roku zaczęłam zbierać, gromadzić i zapisywać to, co godne ocalenia od zapomnienia, to, co godne naśladowania i kontynuowania przez młodsze pokolenie.

Artykuł ten jeszcze bardziej utwierdził mnie w przekonaniu, że słuszna i trafna była taka moja decyzja. A mój jubileusz (80 lat) obchodzić będę ze... „spokojnym sercem”.

A zatem - z całego „spokojnego serca” - gorąco dziękuję za takie wsparcie mnie i wszystkich seniorów.

Zofia Nowa, stała czytelniczka „Niedzieli”

Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
e-mail: redakcja@niedziela.pl

2013-04-15 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości

2023-01-30 12:22

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś odprawił dziś Eucharystię z okazji trzydziestej rocznicy erygowania kaplicy w siedzibie Caritas Diecezji Łódzkiej. W kwietniu 1990 roku, kiedy reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej, rozpoczęto starania o odzyskanie budynku przy ulicy Gdańskiej 111. Obiekt został kupiony przez biskupa Tymienieckiego w 1926 roku, a następnie zagarnięty, przez władze państwowe w 1950 roku. Budynek, który stał się siedzibą Caritas, odzyskano w 1991 roku. Po generalnym remoncie w 1993 roku utworzono w nim kaplicę, której patronem został bł. o. Rafał Chyliński z Łagiewnik.

W homilii metropolita łódzki odwołując się do Ewangelii, podkreślił, że problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości. - Bywa, że jesteśmy tak zanurzeni w przeszłości, że chcielibyśmy w niej mieszkać. Takie podejście wyrywa nas z miejsca, gdzie powinniśmy żyć. Porzucamy miejsce, które Bóg nam dał na dziś, na teraz. Historia nie jest po, to by dać się przykuć łańcuchem do pomnika – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Zimowe ferie z Niepokalaną w Strachocinie

2023-01-31 09:20

Archiwum Sióstr MI

Przyjęcie do rycerstwa Niepokalanej

Przyjęcie do rycerstwa Niepokalanej

Idąc z Maryją, nie pomylisz drogi - pod takim hasłem Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej zorganizowały dla młodzieży żeńskiej zimowe ferie z Niepokalaną

Do Oratorium św. Józefa w Strachocinie przybyło 50 dziewcząt z podkarpackich miejscowości. Ks. Tomasz Sieradzki, wikariusz parafii św. Katarzyny w Strachocinie, towarzyszył z kapłańską posługą. Rekolekcje prowadziły: s. Judyta M., s. Kamila M., s. Augustyna M., s. Regina M. i Anita oraz animatorki Ania i Agata. Uczestniczki rekolekcji miały okazję podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat ludzi młodych w Kościele, relacji w rodzinie i w środowiskach, w których przebywają na co dzień. Dziewczęta miały okazję do świadomego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a także do aktywnego przeżywania Eucharystii. Wśród wielu ćwiczeń duchowych, nie zabrakło drogi krzyżowej, adoracji Najświętszego Sakramentu, rozważania Słowa Bożego, konferencji czy spotkań w grupach. Czas spędzony na feriach u Sióstr wypełniony był po brzegi, nie tylko modlitwą, ale i dobrą zabawą, podczas pogodnych wieczorów. Całość ubogacał śpiew z akompaniamentem gitary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję