Reklama

Kultura

Wystawa o historii tarnowskich Żydów na stałe zamontowana przy Bimie

Żydzi z całego świata, którzy zwłaszcza w wakacje odwiedzają Tarnów mogą się zapoznać z historią swoich przodków. Przy Bimie - w miejscu, gdzie kiedyś koncentrowało się życie religijne Żydów - powstała stała wystawa, która opisuje historię tego narodu w Tarnowie. To siedem tablic ze zdjęciami i tekstem w języku polskim i angielskim. Wystawa przyciąga też mieszkańców Tarnowa, którzy mogą zobaczyć m.in. jak wyglądała synagoga i czym zajmowali się Żydzi.

[ TEMATY ]

wystawa

Rafal Klisowski/pl/wikipedia.org

Wystawa umieszczona na stałe w murze obok Bimy przedstawia skrótową historię Żydów mieszkających w Tarnowie od XV w. Została zorganizowana przez Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie i Muzeum Okręgowe.

Obok Bimy można też zwiedzać dodatkową wystawę o narodzie żydowskim. Tarnowianie i goście mają okazję zobaczyć czym zajmowali się Żydzi i jak wyglądało ich codzienne życie. Są zdjęcia dzieci, całych rodzin, oraz te pokazujące handel na rynku i okolicznych wąskich uliczkach. Na planszach umieszczono fotografie sklepów żydowskich czy ogłoszenia. Ponadto cenne są zdjęcia synagogi a zwłaszcza z jej wystroju.

W 1939 r. Tarnów liczył 56 tys. mieszkańców, z czego około 25 tys. było Żydami. Duża ich część stanowiła elitę. Żydzi byli adwokatami, lekarzami, muzykami, nauczycielami, przedsiębiorcami. Jednak większość należała do biedoty, zamieszkując skromne domy.

Reklama

Tarnów był ważnym ośrodkiem życia religijnego, z kilkoma synagogami, z żydowskimi szkołami, towarzystwami kulturalnymi i społecznymi.

II wojna światowa to czas zagłady narodu żydowskiego. Tarnowski rynek był świadkiem ich męczeństwa. W dniach 11-19 czerwca 1942 r. na ulicach miasta i na żydowskim cmentarzu zastrzelono około 3 tys. osób, w odległym o kilka kilometrów od miasta lesie w Zbylitowskiej Górze zamordowano dalszych 7 tys., a 10 tys. ludzi wywieźli Niemcy na śmierć do obozu w Bełżcu.

2014-07-17 14:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matki mężne czy szalone

Niedziela sandomierska 3/2015, str. 8

[ TEMATY ]

wystawa

Jadwiga Zynwala

Marta Dzbeńska-Karpińska z rodziną i proboszczem

Marta Dzbeńska-Karpińska z rodziną i proboszczem

Taki tytuł nosi wystawa, którą można oglądać do 23 stycznia w parafii Trójcy Świętej w Stalowej Woli. Opowiada ona historię 22 kobiet, które zdecydowały się urodzić dziecko pierwsze lub kolejne, mimo wielkiego zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Jedne z nich chciały za wszelką cenę ochronić istniejące w nich życie, jak np. Stamatyja, która mimo rosnącego szybko mięśniaka, nie usuwała go, aby nie zabić poczętego dziecka. W końcu, w siódmym miesiącu ciąży zgodziła się na operację. Wraz z dzieckiem, które ważyło 2,1 kg, wyciągnięto guza ważącego 15 kg. Stamatyja była bliska śmierci, ale przeżyła ona i dziecko. Inne kobiety mimo chorób genetycznych czy nowotworowych bardzo chciały zostać matkami. I udało im się to. Są szczęśliwymi mamami jednego albo kilkorga dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego życzyłem komuś zła?

2023-01-07 14:50

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 14-29.

Piątek, 3 lutego 2023. Św. Błażeja, biskupa i męczennika, św. Oskara, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Lwów: dobroczynna pizza od Szkotów

2023-02-03 18:51

[ TEMATY ]

Lwów

Szkocja

pizza

Adobe.Stock.pl

Organizacja SIOBHAN'S TRUST karmiła ubogie dzieci w szkockich szkołach. Od początku wojny organizacja przyjechała na Ukrainę, aby docierać do bombardowanych miast oraz uchodźców. W dużych furgonetkach przygotowują ciepła pizzę. 2 lutego wolontariusze Joe Roberts z Anglii i Finn Riddell ze Szkocji przy kościele św. Jana Pawła II we Lwowie zgromadzili uchodźców mieszkających w parafialnym domu i w całym mieście.

Dystrybucja żywności odbywa się w miłej atmosferze, z zasadami sztuki kulinarnej. Rozdali ponad 130 porcji pizzy: smacznej, wegetariańskiej, ciepłej, prosto z pieca. Wybrzmiała szkocka muzyka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję