Reklama

Niedziela Częstochowska

Triduum do św. Józefa w Niższym Seminarium Duchownym

Niedziela częstochowska 16/2013, str. 7

[ TEMATY ]

seminarium

Archiwum Niższego Seminarium Duchownego

Abp Stanisław Nowak podczas triduum ku czci św. Józefa

Abp Stanisław Nowak podczas triduum ku czci św. Józefa

To coś pięknego, że tak młodzi chłopcy codziennie karmią się Bogiem - powiedział abp Stanisław Nowak do alumnów Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej 18 marca w wigilię uroczystości odpustowej ku czci patrona wspólnoty św. Józefa. Przewodniczył też Mszy św. koncelebrowanej. Wzięli w niej udział w kaplicy seminaryjnej: ksiądz rektor - ks. prał. Jerzy Bielecki, ksiądz prefet - ks. Szymon Stępniak, ks. kan. Stanisław Biegański - świętujący pięćdziesiątą piątą rocznicę święceń kapłańskich, ks. kan. Sławomir Wojtysek, ks. kan. Stanisław Kotyl i ks. kan. Czesław Ptaszek, obchodzący jubileusz dwudziestopięciolecia kapłaństwa. Gośćmi naszych seminaryjnych uroczystości byli także: ks. kan. Marek Cisowski, ks. prał. Stanisław Gębka, ks. kan. Władysław Golis, ks. kan. Leonard Gołkowski, ks. prał. Teofil Siudy, ks. prał. Roman Szecówka.

Arcybiskup Senior mówił w homilii: „Św. Józef - człowiek wiary na wzór Abrahama - jest nade wszystko wzorem posłuszeństwa Bogu nawet w trudnych okolicznościach życia, takich jak ucieczka do Egiptu”. W trakcie liturgii odczytano Ewangelię o odnalezieniu Chrystusa w świątyni jerozolimskiej, zapowiadającą trudną tajemnicę Odkupienia. Hierarcha podkreślił wyższość woli Bożej nad ludzką, ukazując św. Józefa jako wzór oddania się Stwórcy: „Jezus pozostał w Świątyni, bo tak chciał Ojciec! Maryja i Józef szukali Jezusa z bólem, z krwawym sercem. Józef szukający go w milczeniu to sługa zasłuchany w głos Ducha Świętego”. Abp Nowak, objaśniając tę tajemnicę, wykorzystał tryptyk zdobiący główny ołtarz seminaryjnej kaplicy: «„Jezus wzrastał w mądrości i łasce, u Boga i u ludzi» (por. Łk 2,52) - tak jak jest na tych obrazach, uczył się jako chłopiec od Józefa, potem u nazaretańskich nauczycieli, czytał Biblię, modlił się - wzrastał w łasce u Boga, ale też pracował pod opieką św. Józefa” - kaznodzieja znacząco akcentował wspólnocie seminaryjnej cnotę i wartość pracy.

Reklama

Triduum ku czci św. Józefa jest obchodzone w Niższym Seminarium szczególnie uroczyście. Oprócz Mszy św. odpustowej w niedzielę 17 marca program przewidywał spotkanie przełożonych i nauczycieli oraz alumnów z rodzicami. Tradycją jest, że klasa II przygotowuje misterium, ukazujące postać patrona seminarium. Spektakl wystawiony był zarówno w niedzielę, jak i w poniedziałek - wobec jubilatów przybyłych na uroczystości.

W niedzielę wieczorem, śpiewem Gorzkich Żali, rozpoczęły się także rekolekcje wielkopostne, które w tym roku prowadził ks. kan. Sławomir Wojtysek. Poświęcone były one tematowi Roku Wiary, który przeżywamy. Rekolekcjonista, będący absolwentem Niższego Seminarium, wyeksponował słowa, które stały się nam szczególnie bliskie: „Dziękujcie Bogu, że tu jesteście, że jesteście wolni od świata zewnętrznego, który niszczy, wolni od zalewu zła niszczącego serce, duszę, umysł”. Jednocześnie przez cały czas rekolekcji przewijało się przesłanie: „Jesteście listem Chrystusa” (por. 2 Kor 3,3). Ks. kan. Wojtysek wielokrotnie napominał, że trzeba być żywym świadectwem wobec świata, bez względu na to, gdzie pośle nas Bóg. Intelektualną podbudowę rozważań rekolekcyjnych stanowił finał seminaryjnego konkursu teologicznego na podstawie znajomości Katechizmu Kościoła Katolickiego. Tematyka konkursu dotyczyła siedmiu sakramentów Kościoła. Zwycięzcą został alumn kl. I.

Triduum ku czci św. Józefa, które w tym roku zbiegło się z czasem rekolekcyjnego wyciszenia, należy z pewnością uznać za czas bardzo owocny. Korzystając z okazji, pragniemy zaprosić wszystkich gimnazjalistów, chcących dobrze rozeznać swoje powołanie życiowe, do tej „Niezwykłej Szkoły”, w której cały czas idzie z nami Pan w tajemnicy Eucharystii i we wspólnocie.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowe spotkanie Przyjaciół WSD

Niedziela łódzka 46/2014, str. 4

[ TEMATY ]

seminarium

Mariusz Turczyński

Każdy przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi podejmuje się duchowej adopcji jednego z alumnów lub przełożonych. Wspierają Seminarium modlitwą, wyrzeczeniami, dobrym słowem oraz ofiarami materialnymi

Każdy z nas cieszy się, gdy może spotkać przyjaciół. Nie inaczej jest z nami, seminarzystami. W sobotę 8 listopada odwiedziło nas doborowe towarzystwo – Towarzystwo Przyjaciół łódzkiego seminarium! Jest to grupa ponad 1000 osób z terenu całej archidiecezji, sympatyzujących z uczelnią. Wspierają nas modlitwą, wyrzeczeniami, dobrym słowem oraz ofiarami materialnymi. Bijące od nich ciepło, życzliwość, zainteresowanie i miłość są dla nas najlepszą motywacją do tego, by jak najsumienniej przygotować się do posługi w Kościele. Patrząc na naszych przyjaciół, nie sposób nie pomyśleć o ludziach, do których Bóg pośle nas za kilka lat. Wśród nich będą też i ci, którym tyle zawdzięczamy. Chyba tylko sam Pan Bóg wie, jak wiele łask nam wyprosili i jaką pomocą i oparciem w trudnych chwilach były dla wielu z nas ich modlitwy i wyrzeczenia. Warto o tym pamiętać szczególnie dlatego, że każdy członek Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi podejmuje się duchowej adopcji jednego z alumnów lub przełożonych.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję