Reklama

Niedziela Kielecka

„Prosimy o Miłosierdzie Boże dla świata, Polski, Kielc”

Niedziela kielecka 16/2013, str. 3

[ TEMATY ]

miłosierdzie

T. D.

Święto Miłosierdzia Bożego w sanktuarium

Święto Miłosierdzia Bożego w sanktuarium

Mówił bp Kazimierz Ryczan podczas święta Miłosierdzia Bożego w diecezjalnym sanktuarium na kieleckim Czarnowie. - Przyzywamy Bożego Miłosierdzia za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II, św. s. Faustyny, bł. ks. Michała Sopoćki, prośmy, by ziemia świętokrzyska pozostawała zawsze wierna Bożemu Miłosierdziu - tak m.in. biskup kielecki przy ołtarzu wspólnie z kilkudziesięcioma kapłanami modlił się podczas głównych uroczystości odpustowych w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach.

W kazaniu bp Ryczan zastanawiał się nad miłosierdziem Boga w historii zbawienia - w Starym Testamencie i w życiu współczesnym. Przestrzegał przed budowaniem cywilizacji bez zakorzenienia jej w przesłaniu Bożego Miłosierdzia. Dzisiejszy człowiek, zdaniem biskupa, zdaje się lekceważyć potrzebę miłosierdzia. - Przez rozwój nauki i techniki człowiek stał się panem, buduje świat, zapominając o Bogu, wypędza Go z Europy (…), niszczy małżeństwa i rodziny - podkreślał biskup kielecki. Zauważył także, że wskutek cywilizacji wypierającej miłosierdzie - „groźba wojny nuklearnej wisi nad ludzkością i może zamienić Ziemię w popielisko”.

Zdaniem bp. Ryczana - miłosierdzie „to nie amnestia, łaskawość, dobroć i przebaczenie, to wszystko razem i jeszcze ponad to - to usynowienie”, tak jak został usynowiony marnotrawny syn. Biskup wskazał także na potrzebę polecania Bożemu Miłosierdziu wszelkich naszych sukcesów, radości oraz wyraził zaniepokojenie faktem, że temat Zmartwychwstania jest tak mało obecny w stacjach telewizyjnych - raczej dominuje walka z Bogiem i Kościołem.

Zgromadzeni na uroczystości oddali cześć relikwiom św. s. Faustyny i uczestniczyli w procesji eucharystycznej.

Parafię pw. Miłosierdzia Bożego erygował bp St. Szymecki 10 stycznia 1982 r. Nowoczesną w typie architektonicznym świątynię, mogącą pomieścić 5 tys. osób, poświecił 5 marca 2000 r. prymas Polski kard. Józef Glemp, a 4 listopada 2001 r. bp Kazimierz Ryczan ustanowił kościół Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Reklama

W pobliżu kościoła Caritas kielecka stawia pierwsze w regionie hospicjum stacjonarne dla 44 pacjentów, które ma być czynne od 2014 r. W parafii od kilku lat posługują także Siostry Jezusa Miłosiernego, szerząc dzieło miłosierdzia, opiekując się dziećmi i młodzieżą, prowadząc przedszkole katolickie „Serduszko”.

Warto dodać, że uroczystość w sanktuarium rozpoczęła Tydzień Miłosierdzia, 69. z kolei, przeżywany w tym roku pod hasłem „Wiara żywa uczynkami”. Z tej okazji Caritas kielecka przygotowała szereg wydarzeń w różnych parafiach i kościołach kieleckich. To m.in. wspólna modlitwa podczas Mszy św. w intencji dzieł Caritas, Parafialnych Zespołów Caritas, zmarłych podopiecznych Hospicjum Domowego oraz jubileusz 20 lat Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. Bliżej na ten temat w następnym numerze.

2013-04-19 11:58

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nigdy się nie skarżył

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

miłosierdzie

bł. ks. Michał Sopoćko

miłosierdzie Boże

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego/faustyna.pl

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

O nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, wielkiej pokorze i cierpieniu ks. Michała Sopoćki opowiada s. Bogdana Łasocha, misjonarka Świętej Rodziny.

O. Sebastian Wiśniewski, oblat Maryi Niepokalanej: Towarzyszyła Siostra bł. Michałowi Sopoćce, spowiednikowi św. Siostry Faustyny, w jego ostatnim roku życia. Jak Siostra wspomina ks. Sopoćkę?

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj biskup, wyznawca

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

pl.wikipedia.org

Czy wiesz, że...

CZYTAJ DALEJ

"Essa" zwycięzcą plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022

2022-12-07 09:21

[ TEMATY ]

młodzież

Adobe.Stock

"Essa" została Młodzieżowym Słowem Roku 2022. "+Essa+ jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna" – mówi PAP prof. Anna Wileczek, przewodnicząca jury plebiscytu.

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2022 został rozstrzygnięty. "Decyzją głosujących internautów ten tytuł przypadł tegorocznemu faworytowi – słowu +essa+. Zostało ono w ten sposób wyróżnione spośród 20 finałowych słów, które przeszły do II etapu konkursu" – wskazała w rozmowie z PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję