Reklama

Jan Paweł II

W hołdzie Janowi Pawłowi II

Niedziela legnicka 16/2013, str. 4

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Marian Hawrysz

W Gorzycy na placu gminnym modlitwą i śpiewem uczczono 8. rocznicę śmierci Jana Pawła II

W Gorzycy na placu gminnym modlitwą i śpiewem uczczono 8. rocznicę śmierci Jana Pawła II

Już po raz kolejny 2 kwietnia w Gorzycy na placu gminnym zebrali się turyści i mieszkańcy okolicy, by uczcić pamięć Wielkiego Polaka. Dźwiękami góralskiej muzyki i ulubionej pieśni „Krywaniu, Krywaniu wysoki” rozpoczęło się spotkanie przy ognisku. Zimowa aura nie ostudziła serc zebranych. Proboszcz ks. Krzysztof Klim przypomniał wydarzenia sprzed ośmiu lat, kiedy odchodził Jan Paweł II.

Następnie prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział „Zagłębie Miedziowe” w Lubinie Marian Hawrysz nawiązał do Roku Przewodników Turystycznych, stwarzającego okazję do złożenia hołdu najdoskonalszemu ziemskiemu przewodnikowi Janowi Pawłowi II. Przypomniał, że ówczesny krakowski duszpasterz akademicki Karol Wojtyła szybko odkrył, że młodzież potrzebuje przewodnika także poza kościołem. Wpadł na pomysł wspólnego wędrowania, biwakowania, palenia watry w pobliskich Gorcach i Beskidach, potem dalej w Bieszczadach. Pokazał młodym Beskid Mały, Sądecki, Żywiecki, Pieniny czy Tatry. „Chodziło o to, żeby umieć rozmawiać o wszystkim - o filmach, książkach, pracy zawodowej, badaniach naukowych i jazz-bandzie w sposób właściwy” - podkreślał Karol Wojtyła. Swoją postawą udowodnił, że modlitewna samotność jest możliwa na hali, na wierchu, w szałasie i pod smrekiem, w strugach deszczu i blasku słońca, osobno i razem, we wspólnocie. Odwaga zdobywania szczytów wiele kosztuje, ale odwaga świadka prawdy jest jeszcze trudniejsza. Karol Wojtyła uświadamiał ludziom, że nie tylko to jest ważne, co stworzył człowiek, ale także - a przede wszystkim, to co stworzył Bóg, czyli przyroda, krajobraz, śpiew ptaków. W takim klimacie wychowanie traktował jako spotkanie z Bogiem i z człowiekiem. Wychowywał do wiary, miłości i posłannictwa przez kształtowanie rozumu, serca i woli. Jako pedagog troszczył się o współdziałanie celów nadprzyrodzonych z naturalnymi. Uważał, że połączenie natury i łaski powinno być harmonijne. Karol Wojtyła traktował turystykę - jak się wydaje - jako ważny element życia indywidualnego i zbiorowego. Sam był wzorem osobowym o cechach doskonałych, a więc godnych naśladowania i hołdował zasadzie biblijnego wypoczynku. Miał ogromną potrzebę pogłębionej refleksji nad sensem życia, którą dzielił się z innymi. Do końca pragnął choćby okresowego obcowania z naturą i jej pięknem, które miało odnowić i odrodzić siły duchowe i fizyczne. Wiedział dobrze, że przyroda jest najlepszym środowiskiem przemiany, wzrostu, rozwoju i uwolnienia. Można powiedzieć, że góry, a w szczególności Tatry, to jego mosty do nieba. Proponowane przez ks. Wojtyłę przeżywanie przyrody, gór w szczególności, jest przesłaniem możliwym do zaakceptowania również przez tych, którzy reprezentują także inne postawy światopoglądowe, ma więc walor w pełni humanistyczny i uniwersalny.

Reklama

Dla uczczenia pamięci bł. Jana Pawła II 2 kwietnia o godz. 21.37 strzelił w górę płomień ogniska, a dźwięk strażackiej syreny rozległ się po okolicy. Następnie odśpiewano „Barkę”, która według słów Jana Pawła II była ukrytym tchnieniem ojczyzny i przewodniczką na różnych drogach Kościoła.

Z przyniesionych zniczy ułożono krzyż. W blasku ognia - symbolu wieczności i niebiańskiej chwały Boga - ks. Krzysztof Klim zakończył spotkanie słowami: - Błogosławiony Janie Pawle II, świadku wiary, który pełnisz dla nas swój szczególny dyżur w Roku Wiary, spraw, prosimy, byśmy mogli ten czas przeżyć w największej łączności z Bogiem w Trójcy Świętej Jedynym. Wspieraj swoim wstawiennictwem u Boga nasze prośby i najlepsze intencje, wypraszaj Bożą pomoc i łaskę miłosierdzia dla tych, którzy ich najbardziej potrzebują. Niech twoje „Totus Tuus” stanie się wzorem dla naszego umiłowania Boga oraz zawierzenia się Jemu, a twoja jasna postać niech rozświetla nam mroki codzienności.

Hołd bł. Janowi Pawłowi II złożyli członkowie Oddziału PTTK „Zagłębie Miedziowe” w Lubinie z Marianem Hawryszem, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzycy ze Zbigniewem Wicherskim - komendantem, druhowie z Zimnej Wody z Jerzym Bodakiem, grupa czytająca wspomnienia turystyczne i katechezę (związaną z IX i X przykazaniem) w składzie: Kornel Hawrysz, Julka Ordonowska, Ada Szuberska, Michał Satława, Renata Lelo, ks. Krzysztof Klim, Marian Hawrysz, Jadwiga Dyrcz-Hawrysz oraz wszyscy uczestnicy, którzy mimo niesprzyjającej aury nie zawiedli.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieczór pamięci

Niedziela legnicka 16/2017, str. 3

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wieczór pamięci

TPD

Podczas wieczoru dedykowanego Papieżowi Polakowi śpiewano i deklamowano wiersze

Podczas wieczoru dedykowanego Papieżowi Polakowi śpiewano i deklamowano wiersze

Wieczór pamięci o św. Janie Pawle II miał miejsce w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Spektakl „Dziewczynka z zapałkami” w Sanoku

2023-01-30 10:19

ks. Jakub Kostrząb

W spektakl zaangażowana była cała parafia farna w Sanoku

W spektakl zaangażowana była cała parafia farna w Sanoku

W sobotę i niedzielę, 28 i 29 stycznia 2023 r., w Sanockim Domu Kultury z inicjatywy parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku został odegrany spektakl według opowiadania Hansa Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami”. W rolę aktorów wcieliło się ponad pięćdziesięciu parafian, a sala widowiskowa pękała w szwach.

W sobotnim spektaklu wziął udział abp Adam Szal. Metropolita przemyski docenił pracę, talent i zaangażowanie aktorów, ale także ucieszył się liczną obecnością widowni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję