Reklama

Niedziela Łódzka

Festyn Miłosierdzia

Św. Faustyna nauczycielką wiary ufnej i pewnej

Niedziela łódzka 16/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Henryk Tomczyk

Procesja z relikwiami św. Faustyny zmierza do archikatedry łódzkiej

Procesja z relikwiami św. Faustyny zmierza do archikatedry łódzkiej

Ósmy Festyn Miłosierdzia, który odbył się w sobotę 6 kwietnia, w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego, ustanowionego przez Ojca Świętego bł. Jana Pawła II, zgromadził osoby dorosłe, młodzież i dzieci. To właśnie Papież Polak wyniósł na ołtarze s. Faustynę i odnowił kult Bożego Miłosierdzia, sam stając się jego apostołem. Tegorocznemu festynowi towarzyszyło przesłanie: „Św. Faustyna nauczycielką wiary ufnej i pewnej”.

Zgodnie z tradycją Festyn Miłosierdzia rozpoczął się w łódzkim parku im. Juliusza Słowackiego (dawniej Wenecja), w miejscu, w którym Pan Jezus po raz pierwszy objawił się 19-letniej Helenie Kowalskiej, przyszłej św. Faustynie, i zachęcił ją do głoszenia orędzia o Bożym Miłosierdziu. Uczestników festynu powitał proboszcz łódzkiej parafii pw. św. Faustyny ks. prał. Wiesław Potakowski, inicjator i główny organizator tej niezwykłej imprezy. „Co roku pragniemy przypominać, że w Łodzi rozpoczęła swoją drogę apostołowania Bożemu Miłosierdziu św. Faustyna. W ten sposób pragniemy szerzyć kult Bożego miłosierdzia nie tylko w Łodzi, ale w całej Polsce i poza jej granicami.”

Reklama

Po wysłuchaniu inscenizacji rozmowy Pana Jezusa z Faustyną uczestnicy festynu przeszli w procesji z relikwiami do kościoła św. Faustyny Kowalskiej przy pl. Niepodległości. Z powodu niesprzyjającej pogody pierwsza muzyczna część festynu, która tradycyjnie odbywała się w parku Wenecja, miała miejsce we wnętrzu świątyni.

Jako pierwszy wystąpił franciszkański zespół muzyczny „Pokój i Dobro”, a następnie zespół muzyczny „Duval” z Gdańska. Znane i lubiane piosenki, które zaśpiewali goście z Gdańska oraz piosenki religijne zespołu złożonego z alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Franciszkanów w Łodzi przyjmowane były gorącymi brawami. Pierwsze objawienie w parku Wenecja miało miejsce podczas zabawy. Dlatego też pierwsza część festynu miała taki właśnie rozśpiewany, radosny charakter.

O godz. 15 radosny nastrój ustąpił miejsca modlitewnemu skupieniu. Drugą część festynu zapoczątkowała bowiem Koronka do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadził ks. prał. Wiesław Potakowski. Po jej odmówieniu wierni wyruszyli do bazyliki archikatedralnej. Na czele procesji, która podążała ul. Piotrkowską, niesiono relikwie św. Faustyny. Podczas kolejnych stacji modlono się o właściwe wychowanie dzieci i młodzieży, a także w intencji osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Bożemu Miłosierdziu polecano ludzi ubogich, chorych i cierpiących. Wspólną modlitwą obejmowano również trudne problemy, z jakimi boryka się Łódź.

Reklama

W bazylice archikatedralnej wiernych przywitał i pozdrowił bp Adam Lepa, który odnowił Akt Zawierzenia Archidiecezji Łódzkiej Bożemu Miłosierdziu i pobłogosławił uczestników festynu relikwiami św. Faustyny. „Jesteśmy tym szczęśliwym pokoleniem, które w niezwykły sposób, w dziwnych i wspaniałych okolicznościach odbiera słowa św. Faustyny z jej „Dzienniczka”. Wszystko się spełniło. Jest Święto Miłosierdzia, jest Nowenna do Miłosierdzia Bożego i jest olbrzymie zainteresowanie Bogiem, który jest pełen miłosierdzia” - mówił bp Adam Lepa. Ksiądz Biskup przywołał także przesłanie bł. Jana Pawła II o Bożym Miłosierdziu: „Ojciec Święty wskazywał, że mamy być świadkami miłosierdzia, ale wcześniej powiedział to, co dla nas, biskupów z Łodzi, było szczególnie radosne, że w swoich myślach wyobraża sobie ten świetlisty szlak, po którym zdążała św. Faustyna z Łodzi do Krakowa”. Bp Lepa przypomniał też, że w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia obchodzimy liturgiczną rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II. Z całą mocą podkreślił: „To nie są przypadki, to nie są zbiegi okoliczności, to są wyraziste znaki, które na pewno odczytujemy zgodnie z wolą Bożą, żeby nieustannie zmieniać się na lepsze. Również po to, by mogło się spełnić życzenie Jana Pawła II, aby jego rodacy, a więc także i my, którzy stanowimy Kościół łódzki, mogli stawać się świadkami Bożego Miłosierdzia.”

Na zakończenie wszystkie osoby uczestniczące w uroczystości uczciły św. Faustynę w jej relikwiach, by następnie przyjąć dar w postaci chlebów miłosierdzia przygotowanych przez łódzkich piekarzy.

* * *

Patronat honorowy nad uroczystościami mającymi na celu uczczenie św. Faustyny sprawowali: arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Reżyseria Festynu Miłosierdzia spoczywała w rękach prof. Jerzego Woźniaka.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: mieć serce, które umie „widzieć” zranienia społeczeństwa

2020-09-25 14:32

[ TEMATY ]

miłosierdzie

papież Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Papież Franciszek podziękował członkom rzymskiego Kręgu św. Piotra (Circolo San Pietro) za ich codzienną i wytrwałą służbę na rzecz potrzebujących. Zachęcił fundację do poszukiwania nowych form pomocy, szczególnie rodzinom dotkniętym skutkami pandemii.

„Pandemia, ze swoim wymogiem dystansu społecznego, wymaga od nas przemyślenia dotychczasowych form pomocy charytatywnej w celu znalezienia nowych” – powiedział papież do zgromadzonych przedstawicieli Kręgu św. Piotra w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Franciszek zaznaczył także, że oprócz zwyczajnej pomocy dla biednych w Rzymie, należy teraz szczególnie zatroszczyć się o rodziny, będące teraz w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej. Wymaga to przede wszystkim kreatywności w formach pomocy rzymskiej fundacji.

„Na wyjątkową sytuację nie da się odpowiedzieć na sposób zwyczajny, lecz wymaga ona nowego działania, innego niż dotychczas – mówił papież. – Żeby tego dokonać trzeba mieć serce, które umie «widzieć» zranienia społeczeństwa oraz kreatywne ręce do pracy charytatywnej. Serce, które widzi i ręce, które czynią. Te dwa elementy są bardzo ważne, aby czyn miłosierdzia mógł być zawsze płodny”.

Franciszek zwrócił uwagę na postępujące przemiany w społeczeństwie włoskim i na nowe formy ubóstwa – materialne, ludzkie i społeczne. „Skutki pandemii będą straszne” – dodał papież. Aby dostrzec prawdziwe potrzeby, trzeba mieć „oczy serca”, miłosierną wrażliwość na ludzkie zranienia.

„Nasz świat, jak zauważył czterdzieści lat temu św. Jan Paweł II, «wydaje się nie dawać przestrzeni dla miłosierdzia». Każdy z nas jest jednak wezwany do odwrócenia kursu. Jest to możliwe, jeśli pozwolimy się dotknąć mocy miłosierdzia Bożego – podkreślił Franciszek. – Uprzywilejowanym miejscem, w którym można zdobyć to doświadczenie, jest sakrament pojednania. Gdy przynosimy nasze biedy i przedstawiamy je Panu, jesteśmy otoczeni miłosierdziem Ojca. I to jest właśnie miłosierdzie, do którego jesteśmy wezwani, by żyć i dawać”.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: Z katedry w Spoleto skradziono relikwię krwi św. Jana Pawła II

2020-09-24 13:00

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

relikwie

TZ

Wizerunek św. Jana Pawła II z kościoła w Czeladzi-Piaskach

Wizerunek św. Jana Pawła II z kościoła w Czeladzi-Piaskach

Z katedry w Spoleto w środkowych Włoszech skradziono relikwię krwi świętego Jana Pawła II - podał w czwartek dziennik „Il Messaggero”. Fakt dokonania kradzieży wykrył zakrystian w środę wieczorem w chwili, gdy zamykał świątynię. Trwają poszukiwania relikwii.

Ampułka z kroplą krwi papieża była przechowywana w kaplicy krzyża, która jest zamknięta. Wierni nie mogą do niej wejść, ale zatrzymują się przed furtką do niej.

Relikwia została podarowana we wrześniu 2016 roku przez kardynała Stanisława Dziwisza. Miała być przeniesiona do nowego kościoła w Spoleto pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Jego konsekrację zapowiedziano na 22 października, dzień wspomnienia liturgicznego papieża Polaka.

Miejscowa kuria arcybiskupia zawiadomiła karabinierów, którzy wszczęli dochodzenie w sprawie kradzieży. Być może pomocne okażą się zapisy z monitoringu. Arcybiskup Spoleto Renato Boccardo na wiadomość o kradzieży wyraził „zaniepokojenie i smutek z powodu tego świętokradczego gestu” – poinformowała kuria w komunikacie. Hierarcha zaapelował o oddanie relikwii; „tak drogiej wiernym” - dodał.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: Porozumienie z górnikami - przełomowe

2020-09-25 14:23

[ TEMATY ]

górnicy

Mateusz Morawiecki

KPRM

Porozumienie z przedstawicielami branży górniczej śmiało można nazwać przełomowym - napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że Śląsk jest dla niego regionem szczególnym.

Powołany przez działające na Śląsku związki zawodowe Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały w piątek porozumienie ws. zasad i tempa transformacji górnictwa. Ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w 2049 r. Do tego czasu górnictwo ma być subsydiowane przez państwo.

"Wielokrotnie podkreślałem, że Śląsk jest dla mnie regionem szczególnym. Tym bardziej cieszy mnie dzisiejsze porozumienie z przedstawicielami branży górniczej, które śmiało można nazwać przełomowym. Było ono możliwe dzięki temu, że po obu stronach negocjacyjnego stołu siedzieli ludzie, którym zależy zarówno na rozwoju i nowoczesnej energetycznej transformacji Polski, jak i zabezpieczeniu godnych warunków pracy całej śląskiej społeczności" - czytamy w piątkowym wpisie szefa rządu.

Morawiecki dodał, że chciałby osobiście pogratulować i podziękować za zaangażowanie w trudne, ale owocne negocjacje przedstawicielom Ministerstwa Aktywów Państwowych. Wymienił wiceministra Artura Sobonia, posła PiS Krzysztofa Kubów oraz szefa śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominika Kolorza. Podziękował też wszystkim, którzy brali udział w rozmowach.

"Współpracą doprowadzimy do wytyczenia nowej drogi dla całego Śląska, gdzie nowoczesne technologie, ekologia i polskie tradycje górnicze będą koegzystować, budując energetyczną i gospodarczą potęgę Polski na miarę wyzwań XXI wieku!" - napisał Morawiecki. (PAP)

drag/ pad/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję