Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wprowadzenie relikwii

Niedziela sosnowiecka 16/2013, str. 3

[ TEMATY ]

relikwie

Piotr Lorenc

Relikwie św. s. Faustyny wprowadził bp Grzegorz Kaszak

Relikwie św. s. Faustyny wprowadził bp Grzegorz Kaszak

Biskup Grzegorz Kaszak wprowadził relikwie św. s. Faustyny Kowalskiej do parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sosnowcu-Kazimierzu. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej 7 kwietnia z okazji wizytacji kanonicznej. To była 4 wizytacja kanoniczna w historii 24-letniej wspólnoty parafialnej. Parafię ustanowił bp Stanisław Nowak w 1989 r. Początkowo pracowali w niej księża diecezjalni, jednak od 18 lat posługę duszpasterską sprawują Księża Zmartwychwstańcy.

Zanim jednak relikwie św. s. Faustyny znalazły się w sosnowieckiej parafii, były przechowywane przez nieżyjącego już o. Jerzego Mrówczyńskiego CR. - Nasz współbrat o. Jerzy był promotorem wiary w procesie s. Faustyny Kowalskiej. Dzięki temu otrzymał relikwie I stopnia. Po jego śmierci relikwie trafiły do naszej prowincji. Pomyślałem, że skoro mamy już w parafii relikwie bł. Jana Pawła II to dobrze by było postarać się także o doczesne szczątki s. Faustyny. Zwróciłem się więc z prośbą do o. prowincjała Wiesława Śpiewaka CR o przekazanie relikwii do naszej wspólnoty. Uzyskałem zgodę i tak relikwie świętej trafiły do Kazimierza Górniczego - wyjaśnia ks. Dariusz Kujawa CR, proboszcz parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sosnowcu-Kazimierzu.

Doczesne szczątki św. Faustyny zostały umieszczone w specjalnym relikwiarzu, ufundowanym przez młodzież przystępującą do sakramentu bierzmowania, i zostały złożone w bocznej kaplicy poświęconej Miłosierdziu Bożemu. - Bardzo się cieszę, że mamy w naszym kościele parafialnym relikwie bł. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej. Te dwie postaci wpłynęły na kształt Kościoła w Polsce i na świecie. Dość powiedzieć, że znajomy misjonarz wysiadając na lotnisku w Tanzanii otrzymał spontanicznie od miejscowego tragarza obraz „Jezu, ufam Tobie”, aż serce rośnie, że kult miłosierdzia Bożego, zapoczątkowany właśnie w naszym kraju, jest tak szeroko rozpowszechniony i propagowany - podkreślił ks. Kujawa.

Przy okazji wizytacji bp Grzegorz Kaszak poświęcił także nowe, dębowe drzwi do świątyni. Nie są to zwykłe drzwi - znajdują się na nich pewne symbole: na środku znajdziemy herb Zmartwychwstańców, obok widnieją daty - 1989 - powstanie parafii, 1996 - przybycie Księży Zmartwychwstańców.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriarcha Cyryl: niech św. Mikołaj wyprasza jedność chrześcijan

[ TEMATY ]

relikwie

św. Mikołaj

Ks. Waldemar Wesołowski

Prawosławny patriarcha moskiewski i Całej Rusi Cyryl powitał 21 maja w stołecznej katedrze Chrystusa Zbawiciela relikwie św. Mikołaja. Przybyły one z Bari i oprócz Moskwy odwiedzą także Sankt Petersburg.

- Św. Mikołaj Cudotwórca jest w Rosji pierwszym świętym pod względem czci oddawanej przez wiernych. W niemal każdym domu w przeszłości były, a dziś w domach prawosławnych są trzy ikony: Chrystusa Zbawiciela, Matki Bożej i św. Mikołaja - powiedział zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego podczas powitania relikwii.

CZYTAJ DALEJ

Bielskie Wieczory Uwielbienia u salwatorianów

2023-01-30 19:12

[ TEMATY ]

salwatorianie

uwielbienie

Marcin Zieliński

Andrzej Omyliński

Podziękowania dla małżonków składających świadectwo.

Podziękowania dla małżonków składających świadectwo.

W salwatoriańskiej parafii NMP Królowej Polski odbywają się Bielskie Wieczory Uwielbienia.

Na spotkania składa się Msza św., świadectwo zaproszonych gości i adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia.

CZYTAJ DALEJ

Duchowy testament kardynała Pella

2023-01-31 07:32

[ TEMATY ]

książka

Red/mk

Premiera ostatniego tomu „Dziennika więziennego” kardynała Georga Pella. „To dzieło stanie się klasyką duchowości”.


Światowy bestseller, który porusza sumienia - NIEWINNY. Pro memoria.
KSIĄŻKA JUŻ W PRZEDSPRZEDAŻY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję