Reklama

Głos z Torunia

Tylko miłość rodzi życie

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego diecezja toruńska obchodziła 21. urodziny. O godz. 18 w katedrze Świętych Janów zgromadzili się wierni i duchowieństwo, by pod przewodnictwem swojego Pasterza dziękować Bogu za dar powołania diecezji, za dar życia i prosić o błogosławieństwo dla całej diecezji

Niedziela toruńska 16/2013, str. 5

[ TEMATY ]

rocznica

Archiwum parafii

Biskup Andrzej Suski wyraził wdzięczność względem duchownych i wiernych świeckich. Szczególne słowa skierował do bp. Józefa Szamockiego, dziękując za jego troskę o to, by Kościół naszej diecezji był rzeczywiście żywy. Zwracając się do katolików świeckich, podkreślił, że to oni tworzą najważniejsze zręby Kościoła. Podziękował także przedstawicielom władz miasta i zwrócił uwagę na fakt, że wszyscy pragniemy dobra ludzi, którzy mieszkają na terenie diecezji toruńskiej.

Rozpoczynając Eucharystię, Biskup Andrzej powiedział: „Kościół nie istnieje dla siebie. Kościół żyje dla Chrystusa. Dlatego jest rzeczą ważną, by był wspólnotą braterską, by dawał świadectwo Jezusowi, który jest dawcą życia. To jest cel istnienia naszej diecezji: głoszenie Ewangelii wszelkiemu stworzeniu”. Ksiądz Biskup podkreślił, że dzień Zwiastowania Pańskiego to szczególna uroczystość, która mieni się pięknymi barwami. „Świętujemy wcielenie Syna Bożego oraz obchodzimy Dzień Świętości Życia. Życie ludzkie jest święte, bo jego dawcą jest Bóg Stwórca - powiedział Ksiądz Biskup, zaznaczając, że za każdego człowieka umarł Jezus Chrystus, każdy jest stworzony na podobieństwo Boga, dlatego Kościół broni życia, chociaż nie zawsze jest to popularne, nie zawsze wpisuje się w tzw. poprawność polityczną.

Homilię wygłosił bp Józef Szamocki, który ukazał Maryję jako wzór autentycznej miłości do Boga i do wszystkiego, co od Niego pochodzi. Taka postawa otwiera serce na dar nowego życia, bo „tylko miłość rodzi życie” - powiedział Biskup Józef. „Dzisiaj jest zagrożone nie tylko Boże życie, życie w łasce, lecz także samo życie jako pochodzące od Boga” - zauważył. Dlatego trzeba prosić Maryję, by stała blisko nas w chwilach, gdy trudno jest bronić tej największej wartości. „Gdybyśmy pochwalali aborcję, eutanazję, współczesne koncepcje rodziny, eksperymenty genetyczne, to świat by nas kochał” - mówił bp Szamocki. Zaznaczył jednak, że Kościół nie istnieje po to, by świat go oklaskiwał, by go kochał, ale po to, by świat doprowadzić do zbawienia, by chronić godność dziecka Bożego. „Nie możemy zdradzić Boga. Dlatego chcemy iść śladem Maryi. Nasze wyznanie wiary jest wyznaniem wobec świata, że wierzymy w życie, które jest darem Boga. Pomagajmy, nawet za cenę sprzeciwu, odkrywać tę prawdę innym - zakończył Biskup Józef.

Po homilii wierni odśpiewali Credo. Obchody 21. rocznicy ustanowienia diecezji toruńskiej uświetnił śpiewem chór Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

40 lat temu ukazał się pierwszy numer reaktywowanej „Niedzieli”

[ TEMATY ]

Niedziela

rocznica

Archiwum Niedzieli

Po 28 latach zmagań o przywrócenie tygodnika, 40 lat temu, 7 czerwca 1981 r., ukazał się pierwszy numer reaktywowanej „Niedzieli”.

W pierwszym numerze reaktywowanego tygodnika zamieszczono „Słowo” prymasa Stefana Wyszyńskiego, który napisał m.in.: „Ufamy, że bolesne ograniczenia pracy Kościoła w przeszłości minęły. Wydawnictwo «Niedziela» pragnie wrócić do szerzenia i pogłębiania eklezjalnej teologii Maryjnej. Duchowość Maryjną chce uczynić niejako specjalnością tego pisma, które ma podjąć pracę w wybitnie Maryjnej diecezji Częstochowskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Święta z koszem róż

Niedziela kielecka 30/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

TER

Św. Dorota

Św. Dorota

Św. Dorota w przeszłości była bardzo popularną męczennicą, czczoną w całej Europie. Również w Polsce była patronką wielu kościołów i w wielu miała swoje ołtarze. Jest patronką kościoła w Krasocinie

Święta Dorota należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli, w poczet których Kościół katolicki zaliczył tych, których wstawiennictwo u Boga uznał za wyjątkowo skuteczne. Większość z nich żyła za przełomie III i IV wieku za panowania cesarza Dioklecjana, który z wyjątkowym okrucieństwem tępił wyznawców Chrystusa. Została zgładzona z ręki oprawców w czasie panowania cesarza ze Splitu.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję