Reklama

Niedziela w Warszawie

Jesteśmy. Pamiętamy. Czuwamy

Nie jesteśmy żałobnikami. Nie jesteśmy chorzy na Ojczyznę. My tylko chcemy pamiętać i zachować tożsamość - powiedział bp Józef Zawitkowski w trakcie Mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela

Niedziela warszawska 16/2013, str. 2

[ TEMATY ]

katastrofa smoleńska

katedra

Artur Stelmasiak

Na Mszę św. w archikatedrze przyszło kilkanaście tysięcy osób. Większość wiernych przez całą Eucharystię stała na ul. Świętojańskej i pl. Zamkowym

Na Mszę św. w archikatedrze przyszło kilkanaście tysięcy osób. Większość wiernych przez całą Eucharystię stała na ul. Świętojańskej i pl. Zamkowym

10 kwietnia za reprezentantów państwa, którzy zginęli trzy lata temu pod Smoleńskiem modlono się w wielu warszawskich świątyniach oraz na Cmentarzu Powązkowskim i przed Pałacem Prezydenckim.

Na Mszę św. w archikatedrze przyszło kilkanaście tysięcy osób. Większość z nich przez całą Eucharystię stała na ul. Świętojańskiej i pl. Zamkowym. W homilii bp Zawitkowski powiedział, że katastrofę smoleńską spowodowała, że cały świat dowiedział się o Katyniu.

Reklama

Po zakończeniu Mszy św. zaplanowano przemarsz pod Pałac Prezydencki i do tego także nawiązał Kaznodzieja. - Nasze przejście Krakowskim Przedmieściem jest przypomnieniem pogrzebu prezydenta, jest przypomnieniem jedności narodu, którą wtedy widzieliśmy. Jest obroną krzyża, który krzyczy i krwawi - podkreślił bp. Zawitkowski.

Na Krakowskim Przedmieściu obchody III rocznicy katastrofy smoleńskiej trwały przez cały dzień. Głównymi ich organizatorami były kluby „Gazety Polskiej” oraz politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy najpierw wzięli udział w porannej Mszy św. w kościele seminaryjnym. Potem przeszli przed Pałac Prezydencki, gdzie zapalili znicze i odmówili modlitwę. - Przychodzimy tutaj w imię Jezusa Zmartwychwstałego, pamiętamy o słowach Apelu Jasnogórskiego: „Jestem, pamiętam, czuwam”. Jesteśmy, pamiętamy, czuwamy. Jesteśmy tu, aby w tym miejscu wydeptać miejsce na pomnik - powiedział ks. Zdzisław Tokarczyk, który przewodniczył modlitwie.

Po południu do wielotysięcznego tłumu zgromadzonego przez Pałacem przemawiał Jarosław Kaczyński. Prezes PiS kolejne przemówienie wygłosił wieczorem, po Mszy św. archikatedrze. Politycy innych partii wzięli udział tylko w obchodach organizowanych przez władze państwowe. Premier wcześnie rano złożył kwiaty na Cmentarzu Powązkowskim.

Reklama

W kaplicy w Nowym Domu Poselskim, z udziałem parlamentarzystów odprawiona została Msza św. w intencji ofiar katastrofy. Podobnie w kaplicy prezydenta RP. - Tragedia wydarzyła się w okresie wielkanocnym, w przeddzień Niedzieli Bożego Miłosierdzia (…) Dlatego w perspektywie miłosierdzia i zwycięstwa nad śmiercią powinniśmy szukać nadziei i pocieszenia - powiedział w homilii ks. Krzysztof Kacorzyk. W Eucharystii sprawowanej w kaplicy prezydenckiej oprócz Bronisława i Anny Komorowskich uczestniczyła m.in. Karolina Kaczorowska, wdowa po Prezydencie RP na Uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim.

Część rodzin ofiar katastrofy wzięła udział w uroczystości przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem na Powązkach Wojskowych. Większość krewnych stała przy grobach swoich bliskich. W trakcie uroczystości została odmówiona modlitwa w intencji zmarłych. Razem z biskupem polowy WP Józefem Guzdkiem modli się bp. Jerzy Pańkowski i ewangelicki naczelny kapelan wojskowy bp Mirosław Wola. - Boże, Ojcze Miłosierdzia, prosimy Cię, przyjmij naszych bliskich, tragicznie zmarłych, do grona zbawionych. Zaś naszym sercom przywróć nadzieję, abyśmy w ciemnościach znaleźli światło, w naszych wątpliwościach pewność płynącą z wiary, w naszym smutku pociechę - modlił bp Guzdek, który wcześniej odczytał fragment z Księgi Mądrości.

Wieczorem 10 kwietnia w wielu warszawskich świątyniach zebrali się wierni, by modlić się w intencji ofiary katastrofy. M.in. Mszą św. w katedrze polowej WP uczczono pamięć o bp. Tadeuszu Płoskim i jego sekretarzu ks. płk. Janie Osińskim. A w parafii św. Stanisława Kostki była sprawiana Msza św. w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiosną film "Smoleńsk" wejdzie do kin

[ TEMATY ]

film

katastrofa smoleńska

DOMINIK RÓŻAŃSKI

Polska premiera filmu kinowego „Smoleńsk” w reż. Antoniego Krauzego, z Lechem Łotockim, Ewą Dałkowską i Beatą Fido w obsadzie, planowana jest na przełom marca i kwietnia - powiedział PAP producent filmu Maciej Pawlicki. W planach jest też dystrybucja za granicą - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka duchowieństwa i wiernych arch. wrocławskiej

Drogą krzyżową po Wałach na Jasnej Górze rozpoczęła się doroczna pielgrzymka duchowieństwa i wiernych arch. wrocławskiej.

Jej uczestnicy podejmą nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej. Początek czuwań to rok 2000, kiedy metropolita wrocławski podjął inicjatywę zawierzenia Królowej Polski dolnośląskiej ziemi i arch. wrocławskiej. - Kiedy król Jan Kazimierz zawierzał Koronę Polską Matce Bożej, to Dolny Śląsk nie należał do niej i stąd ta idea - wyjaśnił ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Arch. Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję