Reklama

Aspekty

Księża też potrzebują odnowy

Rok Wiary jest wezwaniem dla całego Kościoła do tego, by z jednej strony swoją wiarę pogłębiał, a z drugiej dał jej jednoznaczne świadectwo. Żeby jednak iść i głosić, najpierw trzeba zaczerpnąć ze Źródła. Okazję do tego mieli nasi księża, którzy w dniach 11-13 kwietnia w sanktuarium rokitniańskim przeżywali rekolekcje

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 16/2013, str. 1

[ TEMATY ]

rekolekcje

ksiądz

Ks. Mariusz Kołodziej

Na program rekolekcji złożyły się wspólna modlitwa, konferencje i warsztaty

Na program rekolekcji złożyły się wspólna modlitwa, konferencje i warsztaty

Księża zostali zaproszeni do tego, by przez słuchanie Słowa Bożego i modlitwę odnowić łaskę powołania i odpowiedzialność za Kościół. Na program rekolekcji złożyły się wspólna modlitwa, konferencje i warsztaty. Prowadzili je: o. Sławomir Badyna OSB - przeor wspólnoty benedyktyńskiej z Biskupowa, dr hab. Jacek Kurzępa - socjolog, Krzysztof Najdowski - absolwent KUL i Desmond Jones School of Mime and Physical Theatre w Londynie, współpracownik Instytutu Misyjnego ICPE w Niemczech, Mateusz Warda i Jędrzej Brajer - członkowie ekipy ewangelizacyjnej rekolekcji szkolnych, związani ze Wspólnotą św. Tymoteusza, oraz ks. Artur Godnarski - wizytator katechetyczny, sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, rekolekcjonista.

- Na pewno my, księża, którzy głosimy innym Ewangelię, prowadzimy rekolekcje, potrzebujemy sami uczestniczyć w rekolekcjach i odnawiać się duchowo - uważa jeden z uczestników ks. Łukasz Malec. - Myślę,że nieustannie potrzebujemy także się dokształcać w różnych dziedzinach, aby móc lepiej rozumieć współczesnego człowieka i aby w odpowiedni, czasami zupełnie nowy sposób docierać do niego z niezmienną Dobrą Nowiną Chrystusa.

Czasami potrzeba więc inspiracji i konkretnych narzędzi. O to zadbali prowadzący. Księża zostali podzieleni na 3 grupy i w takich zespołach realizowali trzyczęściowe warsztaty. Jedną część prowadził dr Jacek Kurzępa. - Pierwszego dnia diagnozowaliśmy wspólnie świat, do którego jesteśmy posłani. Tworzyliśmy portrety psychologiczne współczesnych parafian i grup ludzi w różnych przedziałach wiekowych - opowiada ks. Łukasz. - Drugiego dnia szukaliśmy recepty, co już czynimy i co jeszcze warto czynić, aby być bliżej ludzi i aby dotrzeć do nich z Ewangelią Chrystusa. Trzeciego dnia prowadzący zebrał to w całość i podsumował.

Krzysztof Najdowski poprowadził warsztaty z komunikacji interpersonalnej, a ekipa ks. Artura Godnarskiego poruszyła zagadnienia dźwięku i muzyki w przekazie Ewangelii oraz życiu Kościoła, a także omawiała różne sposoby przygotowywania i prowadzenia rekolekcji dla młodzieży.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkie straty w Bożej winnicy

Październik i listopad były w polskim Kościele czasem szczególnej żałoby. W ciągu 6 tygodni – od 1 października do 14 listopada – zmarło aż 182 księży diecezjalnych. Kościół w Polsce w czasie pandemii ponosi wyjątkowo bolesne straty.

Gdy przeglądałem w październiku strony internetowe polskich diecezji (chciałem sprawdzić reakcje, jakie wzbudziły w poszczególnych Kościołach lokalnych agresywne manifestacje organizowane przez lewicowe ugrupowania), zauważyłem, że niemal na wszystkich witrynach dominuje czarny kolor. Nie było to spowodowane zmianą kolorystyki stron np. przed zbliżającym się Dniem Zadusznym. Kolor żałoby dominował z racji wiszących na witrynach i bardzo często sąsiadujących ze sobą nekrologów informujących o śmierci i pogrzebach kapłanów diecezjalnych. Już pierwszy rzut oka kazał myśleć, że dzieje się coś dziwnego, niespodziewanego, zaskakująco niedobrego, niechybnie związanego z drugą falą pandemii. Weryfikacja, którą przeprowadziłem teraz, podczas w miarę skrupulatnej kwerendy na stronach internetowych wszystkich polskich diecezji (choć nie wszędzie łatwo było znaleźć nekrologi), wykazała, że od 1 października do 14 listopada, czyli w ciągu półtora miesiąca, zmarło w Polsce 182 księży diecezjalnych i dwóch biskupów. Większość zmarłych w październiku i listopadzie księży to kapłani emerytowani, ale jedna czwarta to duchowni pracujący w placówkach duszpasterskich. 182 księży to 0,73% wszystkich z blisko 25 tys. kapłanów diecezjalnych. Jak na półtora miesiąca to bardzo dużo.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do działań na rzecz pokoju

2022-12-07 12:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Do działania na rzecz pokoju, zwłaszcza na Ukrainie, pamiętając o straszliwych zbrodniach, jakich dopuszczali się Niemcy na obywatelach polskich narodowości żydowskiej zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję