Reklama

Aspekty

Księża też potrzebują odnowy

Rok Wiary jest wezwaniem dla całego Kościoła do tego, by z jednej strony swoją wiarę pogłębiał, a z drugiej dał jej jednoznaczne świadectwo. Żeby jednak iść i głosić, najpierw trzeba zaczerpnąć ze Źródła. Okazję do tego mieli nasi księża, którzy w dniach 11-13 kwietnia w sanktuarium rokitniańskim przeżywali rekolekcje

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 16/2013, str. 1

[ TEMATY ]

rekolekcje

ksiądz

Ks. Mariusz Kołodziej

Na program rekolekcji złożyły się wspólna modlitwa, konferencje i warsztaty

Na program rekolekcji złożyły się wspólna modlitwa, konferencje i warsztaty

Księża zostali zaproszeni do tego, by przez słuchanie Słowa Bożego i modlitwę odnowić łaskę powołania i odpowiedzialność za Kościół. Na program rekolekcji złożyły się wspólna modlitwa, konferencje i warsztaty. Prowadzili je: o. Sławomir Badyna OSB - przeor wspólnoty benedyktyńskiej z Biskupowa, dr hab. Jacek Kurzępa - socjolog, Krzysztof Najdowski - absolwent KUL i Desmond Jones School of Mime and Physical Theatre w Londynie, współpracownik Instytutu Misyjnego ICPE w Niemczech, Mateusz Warda i Jędrzej Brajer - członkowie ekipy ewangelizacyjnej rekolekcji szkolnych, związani ze Wspólnotą św. Tymoteusza, oraz ks. Artur Godnarski - wizytator katechetyczny, sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, rekolekcjonista.

Reklama

- Na pewno my, księża, którzy głosimy innym Ewangelię, prowadzimy rekolekcje, potrzebujemy sami uczestniczyć w rekolekcjach i odnawiać się duchowo - uważa jeden z uczestników ks. Łukasz Malec. - Myślę,że nieustannie potrzebujemy także się dokształcać w różnych dziedzinach, aby móc lepiej rozumieć współczesnego człowieka i aby w odpowiedni, czasami zupełnie nowy sposób docierać do niego z niezmienną Dobrą Nowiną Chrystusa.

Czasami potrzeba więc inspiracji i konkretnych narzędzi. O to zadbali prowadzący. Księża zostali podzieleni na 3 grupy i w takich zespołach realizowali trzyczęściowe warsztaty. Jedną część prowadził dr Jacek Kurzępa. - Pierwszego dnia diagnozowaliśmy wspólnie świat, do którego jesteśmy posłani. Tworzyliśmy portrety psychologiczne współczesnych parafian i grup ludzi w różnych przedziałach wiekowych - opowiada ks. Łukasz. - Drugiego dnia szukaliśmy recepty, co już czynimy i co jeszcze warto czynić, aby być bliżej ludzi i aby dotrzeć do nich z Ewangelią Chrystusa. Trzeciego dnia prowadzący zebrał to w całość i podsumował.

Krzysztof Najdowski poprowadził warsztaty z komunikacji interpersonalnej, a ekipa ks. Artura Godnarskiego poruszyła zagadnienia dźwięku i muzyki w przekazie Ewangelii oraz życiu Kościoła, a także omawiała różne sposoby przygotowywania i prowadzenia rekolekcji dla młodzieży.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ghana: katolicki ksiądz sędzią Sądu Najwyższego

2020-09-18 13:56

[ TEMATY ]

ksiądz

sąd

Kaspars Grinvalds/fotolia.com

Po raz pierwszy w historii katolicki ksiądz został mianowany jednym z 16 nowych sędziów Sądu Najwyższego w Ghanie. Ks. Joseph Adu Owusu-Agyemang jest proboszczem parafii w Kumasi i kieruje wydziałem prawnym kurii tamtejszej archidiecezji.

Choć w Ghanie są prawnicy, będący zarazem księżmi, to nigdy dotychczas żaden z nich nie był sędzią.

Sędziów zaprzysiągł 15 września w Akrze prezydent Nana Akufo-Addo. W swoim przemówieniu szef państwa wezwał ich, by kierowali się uczciwością, dyscypliną i bezstronnością, tak aby Ghańczycy mogli ufać wymiarowi sprawiedliwości. Za kluczową dla rozwoju państwa uznał jakość orzeczeń Sądu Najwyższego, jak również osobistą postawę jego sędziów.

CZYTAJ DALEJ

Dla bezpieczeństwa wiernych

2020-09-24 17:49

ks. Łukasz Romańczuk

Kabina dezynfekcyjna w kościele na wrocławskim Brochowie

Kabina dezynfekcyjna w kościele na wrocławskim Brochowie

W parafii pw. św. Jerzego i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu - Brochowie została zamontowana kabina dezynfekcyjna.

W czasie pandemii wiele osób uważniej troszczy się o swoje bezpieczeństwo.

- Kabina dezynfekcyjna ma pomóc wiernych, przychodzących do kościoła, czuć się bezpiecznie - mówi ks. Jan Kleszcz, proboszcz parafii.

Każda nowość w kościele niesie za sobą różne opinie.

- Nikt nie kontroluje tego, czy ludzie wchodząc do kościoła korzystają z tej kabiny. Jest możliwość skorzystania, a ci, którzy nie chcą, mogą wejść drzwiami obok - zaznacza ks. proboszcz.

Oprócz dezynfekcji, kabina posiada jeszcze inne zastosowania.

- Kabina ta posiada m.in opcję mierzenia temperatury. Gdy ktoś będzie miał więcej niż 38 stopni C, specjalny sygnał dźwiękowy o tym poinformuje - opowiada ks. Jan Kleszcz.

Jak zaznacza ks. proboszcz, kabina ma służyć ludziom i jest bezpieczna.

- Zastosowany płyn jest bezalkoholowy, na bazie jonów srebra, nie niszczy i nie odbarwia odzieży. Jest antygrzybiczny i antywirusowy - uspokaja ks. Jan.

Jak działa kabina dezynfekcyjna, można zobaczyć na krótkim filmiku:

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął zrzeczenie się praw kardynała i urzędu przez prefekta kongregacji

2020-09-24 20:38

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Papież Franciszek przyjął w czwartek rezygnację kardynała Giovanniego Angelo Becciu z urzędu prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz z praw związanych z godnością kardynała - podało watykańskie biuro prasowe. Powody tej decyzji nie są znane.

W krótkim komunikacie Watykan nie podał żadnej motywacji tego kroku.

W pierwszych komentarzach watykaniści oceniają, że jest to "grom z jasnego nieba". (PAP)

sw/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję