Reklama

Religijne trele

Niedziela warszawska 49/2000

W Przeglądzie Piosenki Religijnej w Legionowie w dniach 11-12 listopada wzięło udział 38 zespołów z diecezji warszawsko-praskiej. Po raz pierwszy wystąpił również zespół z Centrum Kształcenia Policji.

"Policjantki" były lekko stremowane. Nic dziwnego. Przyszło im debiutować przed liczną publicznością. Zespół jest tak młody, że jeszcze nie ma nazwy. Nazwę "Policjantki" wymyśliło jury na poczekaniu. Nie do końca odpowiada ona prawdzie, ponieważ w zespole jest jeden policjant. Występ na scenie był jednak bardzo udany. "Policjantki" otrzymały wyróżnienie w kategorii zespołów młodzieżowych.

Jury przeglądu oceniało uczestników w trzech kategoriach wiekowych: soliści dziecięcy, zespoły dziecięce i zespoły młodzieżowe. Pierwszą nagrodę w kategorii soliści dziecięcy wyśpiewała Agnieszka Królak z parafii w Płudach. Na sali zrobiło się świątecznie, kiedy dźwięczny, dziecięcy głos Agnieszki lekko roztrącał ciszę kolędą. Wśród zespołów młodzieżowych najwyżej uplasowała się, podobnie jak w roku ubiegłym, schola z parafii w Porajach. Występ dopracowany był nie tylko od strony muzycznej, ale również choreograficznej. Zanim schola pojawiła się na scenie, zza kulis popłynęły pierwsze frazy średniowiecznego kanonu o tematyce pasyjnej. Chórzystki ubrane w czarne stroje wkraczały na scenę z zapalonymi świecami. Następny utwór pochodził z kręgu klasycznej muzyki francuskiej - obydwa były trudne wokalnie. Pierwszej nagrody nie przyznano więc na wyrost.

Niestety, nie wytypowano pierwszego miejsca w kategorii zespołów dziecięcych ani drugiej w kategorii solistów dziecięcych. - Te nieprzyznane nagrody świadczą o dużym zróżnicowaniu poziomu zespołów - mówi ks. Dariusz Bala, dyrektor organizacyjny przeglądu. Bardziej wyrównany poziom występów zaprezentowali soliści. Ks. Bala akcentuje, że impreza rządzi się zasadami przeglądu, a nie festiwalu. Chodzi więc bardziej o wspólną zabawę, zaangażowanie jak największej liczby uczestników w imprezę aniżeli o profesjonalizm. - Bardzo radosnym i obiecującym jest widok 52 śpiewających na scenie maluchów. Jedne śpiewają lepiej, inne gorzej, ale wszystkie na chwałę Pana Boga - mówi ks. Bala.

Największe uznanie publiczności i Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury otrzymał zespół "Bones Fides". Grupa stanowi połączone siły kilku parafii. Ela pochodzi z parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa z Legionowa, Konrad - Matki Pięknej Miłości z Porajów, Krzysztof i Zbyszek - św. Faustyny na Bródnie, Rafał - Świętych Jana i Pawła na Gocławiu. Na rockową nutę "Bones Fides" zaśpiewał pieśń o Maryi. Drugim utworem była Pieśń o słońcu niewyczerpanym. Muzykę do słów wiersza Jana Pawła II skomponował Rafał. Aplauz na sali był tak duży, że zespół musiał bisować. W nagrodę "Bones Fides" odbędzie demonstracyjne nagranie utworów w studio radiowym. - Nie spodziewaliśmy się - takiego finału - mówi solistka zespołu Ela. Zespół zaczął kompletować się w marcu, a ostatnia osoba trafiła tu przed dwoma tygodniami. Grupę scalał ks. Mirosław Gawryś.

W drugim dniu przeglądu laureaci otrzymywali nagrody, głównie sprzęt radiofoniczny, z rąk ich fundatorów: senator Ligii Urniaż-Grabowskiej, starosty Powiatu Legionowskiego Romana Smogorzewskiego, prezydenta Miasta Legionowo Andrzeja Kicmana. Głównym fundatorem nagród był Prezydent Legionowa. - Tak już utarło się w tradycji, że jako gmina staramy się w ten sposób pomagać propagować ideę imprezy - powiedział Andrzej Kicman. - Pamiętam czasy, kiedy byłem prezenterem na I Przeglądzie Piosenki Religijnej - wspominał starosta Smogorzewski. Stwierdził, że identyfikuje się z pomysłem, który ma w zamyśle ożywiać życie miasta, integrować społeczność lokalną i oczywiście przyczyniać się do chwały Pana Boga. Legionowski Starosta od razu zwraca uwagę, że przydałaby się w mieście sala koncertowa. Są jednak pilniejsze potrzeby, jak budowa biblioteki powiatowej, nowej szkoły czy zaopatrzenie niektórych już istniejących w sale gimnastyczne. Niewykluczone więc, że w przyszłym roku przegląd odbędzie się w sali Urzędu Powiatowego, która poszczycić się może dobrą akustyką.

Ze szczególnym sentymentem uczestniczył w tegorocznym przeglądzie ks. prałat Lucjan Szcześniak. Właściwie wygląda to tak, jakby przegląd wędrował za proboszczem - z parafii Miłosierdzia Bożego do parafii św. Jana Kantego. Pierwsza z parafii była miejcem narodzenia się przeglądu, z inicjatywy ks. Sylwestra Gaworka. Od trzech lat impreza ma miejsce w parafii św. Jana Kantego. Ponieważ warunki akustyczne w kościele nie są najlepsze, przegląd odbywa się w Liceum Salezjańskim znajdującym się na terenie parafii.

Jednym z ważniejszych problemów podczas organizowania przeglądu jest kwestia znalezienia sponsorów. - Łatwiej znaleźć dobroczyńców, jeśli chodzi np. o fundusze na cele charytatywne - mówi ks. Bala. - Wydaje mi się, że to, co robimy, jest niedoceniane, a przecież staramy się tworzyć z myślą o młodzieży środowisko chrześcijańskich wartości. Na takie cele nie szkoda żadnych ofiar ani wysiłków.

Nagrodzeni w IX Przeglądzie Piosenki Religijnej w Legionowie:

W kategorii "Soliści dziecięcy": wyróżnienie - Magdalena Osuch (parafia Miłosierdzia Bożego w Grodzisku Mazowieckim); III nagroda - Ewelina Stefaniak (parafia św. Michała Archanioła w Piastowie); I nagroda - Agnieszka Królak (parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płudach).

W kategorii "Zespoły dziecięce": wyróżnienie - "Dzwoneczki" ( parafia Najświętszej Maryi Panny w Michałowie); III nagroda - "Avetki" ( parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płudach); II nagroda - "Trąbki Jerychońskie" (parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Legionowie).

W kategorii "Zespoły młodzieżowe": wyróżnienie - zespół z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie; wyróżnienie - zespół "Magda i Oni" (parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie); III nagroda - Ola Rybińska (Legionowo); II nagroda zespół "Oremus" (parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie); I nagroda - schola z parafii Najświętszej Maryi Panny Pięknej Miłości w Porajach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Andrzej Apostoł

[ TEMATY ]

św. Andrzej

TER

Św. Andrzej, patron kościoła

Św. Andrzej, patron kościoła

Andrzej był rybakiem, bratem św. Piotra, pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim. Razem z bratem i jego rodziną mieszkał w Kafarnaum. Jezusa i Jego naukę poznał dzięki Janowi Chrzcicielowi, którego był uczniem.

Stał się Pierwszym Powołanym, jednym z dwunastu Apostołów; poszedł za Jezusem zaraz po Jego chrzcie w Jordanie i namówił do tego również Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Zostało mało czasu. Pomagają ciężko choremu Oliwierowi

2022-11-30 20:57

[ TEMATY ]

kiermasz

akcja charytatywna

SMA

Agnieszka Smaza

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Wierni kilku parafii diecezji pomogli ciężko choremu Oliwierowi Komanowi z Wadowic.

W parafii Narodzenia NMP w Inwałdzie odbył się kiermasz ciast oraz haftowanych obrazów z motywami religijnymi.

CZYTAJ DALEJ

Papież do laureatów Nagrody Ratzingera: jego myśl teologiczna nadal owocuje i działa

2022-12-01 14:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Fr Ameer Jaje

Papież Franciszek w Iraku

Papież Franciszek w Iraku

Myśl teologiczna Josepha Ratzingera nadal owocuje i działa. Wszyscy czujemy duchową obecność Papieża Seniora i jego towarzyszenie modlitwą całemu Kościołowi. Papież Franciszek mówił o tym w czasie ceremonii wręczenia Nagrody Ratzingera. W tym roku jej laureatami są francuski jezuita i patrolog, ojciec Michel Fédou, oraz amerykański prawnik, prof. Joseph Halevi Horowitz Weiler, który jednocześnie jest pierwszym żydem otrzymującym to prestiżowe wyróżnienie.

Franciszek wspomniał o swych braterskich i serdecznych spotkaniach z papieżem seniorem. Nawiązując do jego wybitnej myśli teologicznej przypomniał, że Benedykt XVI nie tylko osobiście uczestniczył w Soborze Watykańskim II i wniósł wielki wkład w przygotowanie najważniejszych dokumentów soborowych, ale i aktywnie realizował jego postanowienia, najpierw u boku Jana Pawła II, a następnie jako pasterz Kościoła powszechnego. Jego nauczanie publikowane jest w różnych językach w serii „Opera Omnia” i wciąż stanowi solidną podstawę teologiczną drogi Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję