Reklama

Niedziela Rzeszowska

Międzynarodowe Studenckie Centrum Kultury Chrześcijańskiej

Niedziela rzeszowska 17/2013, str. 7

[ TEMATY ]

młodzi

chrześcijaństwo

Archiwum MSCKC

W siedzibie Międzynarodowego Studenckiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej

W siedzibie Międzynarodowego Studenckiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej (do niedawna funkcjonujący pod nazwą: Regionalne Centrum Informacji Europejskiej) to jeden z szesnastu punktów w Polsce współpracujących z Ministerstwem Spraw Zagranicznych - mających na celu informowanie środowisk lokalnych o działalności Unii Europejskiej i polityce międzynarodowej Polski. Przypomnijmy, że Międzynarodowe Studenckie Centrum Kultury Chrześcijańskiej zostało powołane wraz z erygowaniem parafii w sierpniu 2006 r.

„Zadaniem Centrum jest budowanie na wzór królowej Jadwigi jedności między narodami, ponieważ w tym miejscu spotykać się będą młodzi ludzie z różnych krajów i różnych religii, którzy studiują w Rzeszowie. Mamy przecież studentów nie tylko z krajów europejskich, ale także z Afryki czy Azji - opowiada ks. Janusz Kosior, proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej. Trzeba pomóc im zintegrować się w środowisku, tak zupełnie innym od tego, z którego pochodzą. Pomysł zrodził się ze spotkań w działającym przy parafii Duszpasterstwie Akademickim „Emaus”, gdzie wyraźnie widać, że młodzi potrzebują wsparcia duchowego, wskazówek, porady, często po prostu rozmowy. To ma być „kościół dobroci” - mówi ks. Janusz Kosior - który wpatrując się w postać św. Jadwigi chce uczyć jak dążyć do majątku, sławy, popularności i nie deptać w tym dążeniu drugiego człowieka, umieć pozostać człowiekiem w każdej sytuacji. Służyć temu mają sympozja, wykłady, spotkania z ciekawymi ludźmi, naukowcami, biznesmenami”.

W ramach działalności Centrum od kilku lat realizowany jest cykl wykładów, tzw. „Wieczory Jadwiżańskie”, podczas których, zaproszeni prelegenci - profesorowie, nie tylko podejmują tematykę związaną z działalnością św. Królowej Jadwigi, lecz również akcentują współczesne problemy życia z dziedziny pedagogiki, socjologii czy prawa. Godnym przypomnienia jest również fakt, że 2 lutego br. odbył się Bal charytatywny na rzecz Centrum pod patronatem prof. dr. hab. Aleksandra Bobko rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego przy współpracy parafii, Duszpasterstwa Akademickiego „Emaus” oraz Rycerzy Kolumba.

Reklama

W ramach działalności Międzynarodowego Studenckiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej ks. Paweł Gnat 8 kwietnia przedłożył wykład na temat „Koncepcja chrześcijańska w konfrontacji z ideologią społeczeństwa pluralistyczno-postmodernistycznego” w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej działającym przy WSIiZ w Rzeszowie.

6 kwietnia bp Kazimierz Górny dokonał poświęcenia części obiektu Centrum Kultury Chrześcijańskiej. W oddanym budynku znajduje się m.in. sala spotkań, kancelaria parafialna oraz mieszkania duszpasterzy.

2013-04-23 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pakistan: uniewinnienie Asii Bibi nie oznacza jej bezpieczeństwa

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

chrześcijanin

Asia Bibi

www.christiansinpaan.com

Na 22 lipca wyznaczono termin rozprawy Asii Bibi przed Sądem Najwyższym w Lahaurze. Jej obrońcy liczą, że tym razem odkładana w nieskończoność rozprawa się odbędzie. Trybunał ten jest ostatnią instytucją odwoławczą w Pakistanie i ma zadecydować o tym, czy chrześcijanka niesprawiedliwie oskarżona o bluźnierstwo zostanie uniewinniona i będzie mogła wyjść na wolność. Ekstremiści islamscy naciskają jednak, by uznać ją za winną i domagają się wykonania kary śmierci przez powieszenie.

„W razie uniewinniania nie będzie ona mogła czuć się do końca bezpieczna ponieważ islamiści wyznaczyli nagrodę za jej głowę” – mówi Radiu Watykańskiemu Paul Bhatti. Były pakistański minister do spraw mniejszości religijnych, a obecnie przewodniczący stowarzyszenia mniejszości religijnych w Pakistanie od początku walczy o uwolnienie chrześcijanki.

CZYTAJ DALEJ

Bielskie Wieczory Uwielbienia u salwatorianów

2023-01-30 19:12

[ TEMATY ]

salwatorianie

uwielbienie

Marcin Zieliński

Andrzej Omyliński

Podziękowania dla małżonków składających świadectwo.

Podziękowania dla małżonków składających świadectwo.

W salwatoriańskiej parafii NMP Królowej Polski odbywają się Bielskie Wieczory Uwielbienia.

Na spotkania składa się Msza św., świadectwo zaproszonych gości i adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję