Reklama

Felietony

Co wolno władzy, to nie tobie, obywatelu

„Wyroków sądów nie wolno komentować”. To zasada, której nigdzie w prawie nie ma, ale powtarzana była przez polityków obecnej władzy przez ostatnie lata jak mantra. „Politycy nie powinni komentować wyroków sądów” – mówiła w trakcie ostatniej kampanii prezydenckiej, ówczesna kandydatka Platformy Obywatelskiej (później co prawda podmieniona, ale wtedy nią była) Małgorzata Kidawa-Błońska.

2024-10-02 07:00

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zmieniła się władza i dziś rząd postawił na inną opcję: decyzji sądów, które mu nie pasują, zwyczajnie nie realizuje. Ty obywatelu – gdy sąd wyda w Twojej sprawie wyrok – musisz orzeczenie wykonać go co do dnia, grosza i przecinka, ale władza to co innego. Władza nie musi. Przepisów prawa polscy obywatele mają się trzymać, dura lex, sed lex, no chyba, że należą do obozu rządzącego, to wtedy wyciągają magiczną kartę „demokracja walcząca” i już prawo ich nie zobowiązuje. Nadzwyczajna kasta ludzi, po prostu.

Sąd Najwyższy ogłosił uchwałę, że nie było podstaw do odwołania ze stanowiska Prokuratora Krajowego prokuratora Dariusza Barskiego, a więc powinien on wrócić do pracy. Gdy stawia się w przez PK, na miejscu blokują mu wejście funkcjonariusze Służby Więziennej, czyli mamy naprzeciwko siły prawo – prawo siły. „Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?” Skutki takiego podejścia z punktu widzenia praworządności są ogromne, ale też bardzo konkretne jeśli chodzi o konsekwencje dla zwykłych obywateli. W tej konkretnej sprawie nie chodzi o tą polityczną debatę, czy prawne dywagacje kilku tęgich głów, ale realny chaos, który będzie dotyczyć wszystkich spraw, w których choć paluszek zamoczyli prokuratorzy wybrani przez nową władzę. Mówimy tu o sprawach karnych, cywilnych, które dotyczą tysięcy, jeśli nie setek tysięcy Polaków i ich rodzin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Władza ponad prawem, Polak pod butem

Reklama

To jest rzeczywistość, która rysuje się na naszych oczach, a którą opozycja wciąż niezbyt skutecznie prezentuje. W mediach, w programach publicystycznych politycy mówią dużo o przepisach, o Konstytucji, sędziach, prokuratorach i paragrafach, ale obywatele wciąż nie dostają klarownych informacji o skutkach blokowania legalnego Prokuratora Krajowego i utrzymywaniu w kierownictwie PK uzurpatorów. O realnych skutkach dla zwykłych mieszkańców naszego pięknego kraju. Ten przekaz opozycji na najwyższym diapazonie przypomina linię narracyjną Platformy Obywatelskiej w 2016 i 2017 roku, który był co prawda fałszywy, bo co by nie mówić o poprzedniej władzy, to ona zmieniała prawo zgodnie z zasadami, nowelizując ustawy, ale jeśli chodzi o formę – był bardzo podobny.

Mówiąc dużo o przepisach, Konstytucji, praworządności i skandalu, za mało szuka się odpowiedzi na najstarsze pytania świata: kto, co, dlaczego? Szczególnie to ostatnie potrzebuje odpowiedzi, która będzie zrozumiałą i przekonującą opowieścią dla mas. Dlaczego blokowany jest legalny Prokurator Krajowy? Dlatego, że patrzyłby na ręce władzy, a nie jak teraz: zamykał sprawy Grodzkiego, Gawłowskiego, czy Giertycha. Dużo lepiej dla rządu mieć na stanowisku PK człowieka uwikłanego w bezprawie 13 grudnia, niż kogoś, kto będzie od niego niezależny. Jest jeszcze jedna przyczyna nie tylko nierespektowania Sądu Najwyższego, ale całego ciągu zdarzeń, jakie obserwujemy od ponad 9 miesięcy, a jest nią polityka rozedrgania i ciągłego podgrzewania emocji społecznych. Donald Tusk marzy o quasi wojnie domowej, która owszem stoi w kontrze do potrzeby „świętego spokoju”, którą mają w sobie liczni wyborcy rządzącej koalicji, ale związują elektorat prostackim szantażem: albo my, albo oni. To ciągłe prezentowanie polityki jako bycie na jakieś wojnie z tymi innymi, pozwala wydłużać w nieskończoność stan, w którym na pytania „po co?”, czy „gdzie zmierzamy?” nikt nie będzie miał czasu i ochoty.

Nieprzypadkowa iluzja i ciągłe odwracanie uwagi

Ta władza wywołuje kolejne awantury i dzieli Polaków, bo chce wojny domowej, może nie dosłownej, z zabójstwami na ulicy, ale takiej, która pozwoli zapomnieć o niezrealizowanych obietnicach, wyciekających pieniądzach publicznych, pogarszającej się sytuacji gospodarczej Polaków. Te złe emocje, codziennie podgrzewane są po to, by obywatele zajęli się zżeraniem siebie nawzajem, a nie rozliczaniem Donalda Tuska, który jak stary oszust-iluzjonista wchodzi do mieszkania, odwraca naszą uwagę albo wypuszcza sztuczny dym, a gdy ten opada, widzimy puste ściany. Ale za to uśmiechnięte.

Jeśli zaś spojrzymy na sferę komunikacji i przekazu, to jemu zawsze chodzi o trzy małpki: te z zasłoniętymi oczami, uszami i ustami. Oczy to igrzyska, zadyma i odwracanie uwagi, uszy to sądy pod butem, czyli sędziowie okazujący rządowi „czynny żal” i przejęta prokuratura, a zakryte usta to przejęte media publiczne, zastraszane prywatne i ściganie obywateli za wpisy na Facebooku. Dlatego tak ważne w komunikacji opozycji powinno być odniesienie do człowieka. Każda sprawa, skandal, afera i bezprawna decyzja powinna być tłumaczona „po ludzku”, żeby obywatel wiedział co to oznacza realnie dla niego, a nie dla jakichś politycznych, czy prawniczych tęgich głów. Inaczej wyborcy będą patrzeć na opozycję jak na jedno z dwójki dzieci kłócących się w piaskownicy i pomyślą sobie „a co mnie to interesuje, tam każdy jest trochę winny, kłócą się tylko o swoje, a mnie mają w nosie”. Bez zrozumienia, że kluczem do przekonania wyborców jest pokazanie im, jak działania władzy wpływają na ich codzienne życie, opozycja przegra kolejną walkę o serca i umysły. Polityczne igrzyska i wojny na paragrafy nie poruszą ludzi tak skutecznie, jak realne konsekwencje nieprzestrzegania prawa przez tych, którzy powinni je egzekwować.

Ocena: +11 -5

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uśmiechniętym wyborcom non fit iniuria

[ TEMATY ]

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Wszystkim zszokowanym tym co o składce zdrowotnej mówi Szymon Hołownia i Ryszard Petru, przypominam, że razem z nimi w partii jest również Joanna Mucha, która już w wieku 35 lat postanowiła podzielić się swoimi pomysłami na służbę zdrowia. W 2011 roku, jako ówczesna posłanka Platformy Obywatelskiej stwierdziła nie widzi sensu w robieniu operacji biodra u 85-latka i w ogóle uważa, że starsi ludzie to kłopot, bo „chodzą do lekarza co dwa tygodnie dla rozrywki”. Wiedząc co nieco o powstaniu, finansowaniu, patronach oraz tej trójce „Polska 2050” nie sposób odmówić tej ekipie konsekwencji. Można tylko powiedzieć, że wyborców żal. Ale od początku.

Pamiętacie 2020 rok? Rok pandemii, ale też rok gdy na ustach wszystkich była służba zdrowia. Nie pierwszy i nie ostatni pewnie raz, ale potrzeba wsparcia lekarzy i szpitali stała się wówczas oczywistością dla nas wszystkich. Ten pogląd szybko zweryfikowała dyskusja, by nie powiedzieć histeria, która opanowała media w lutym 2021 roku, gdy Prawo i Sprawiedliwość, a konkretnie ministerstwo finansów przedstawiło projekt ustawy o tak zwanej „składce reklamowej”, której celem miało być dofinansowanie Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzenie Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów. Miał to być podatek od reklamy w internecie, w mediach tradycyjnych (telewizjach, radiach, prasie) oraz w kinach. Media prywatne, a konkretnie te antypisowskie wpadły w amok i już nie mówiły o potrzebie wsparcia służby zdrowia, tylko krzyczały o „MEDIACH BEZ WYBORU”. Padały naprawdę ciężkie oskarżenia, a – jak zwykle w takich wojnach – na zakładników wzięto odbiorców, którym robiono sieczkę z mózgu. „Nowy podatek reklamowy spowoduje on osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru i dostępu do rzetelnej wiedzy.” To tylko jeden z cytatów z setek artykułów, jakie można było przeczytać w tym okresie.
CZYTAJ DALEJ

Francja: pożar w kościele z grobem św. Hilarego

2024-10-04 15:11

[ TEMATY ]

pożar

Francja

św Hilary z Poitiers

wikipedia.org

Św Hilary z Poitiers, biskup i doktor Kościoła

Św Hilary z Poitiers, biskup i doktor Kościoła

Kolejny pożar zabytkowego kościoła we Francji. Tym razem w Poitiers. W ogniu stanęła średniowieczna świątynia wzniesiona nad grobem św. Hilarego, Ojca Kościoła z IV w., pierwszego biskupa tego miasta. Według wstępnych ustaleń przyczyną pożaru było podpalenie.

Kościół św. Hilarego został zbudowany w X w. To jeden z najcenniejszych zabytków w Poitiers. W 1998 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pożar udało się ugasić. Nie ma ofiar w ludziach. Są jednak poważne zniszczenia materialne, uszkodzone zostały cenne dzieła sztuki, lecz sama struktura kościoła, jak i jego dach nie zostały naruszone.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Stanisław Dziwisz wprowadził relikwie św. Siostry Faustyny do kościoła św. Klemensa w Wieliczce

2024-10-05 08:37

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Dominik Chobot/diecezja.pl

Kard. Stanisław Dziwisz wprowadził relikwie św. Siostry Faustyny do kościoła św. Klemensa w Wieliczce

Kard. Stanisław Dziwisz wprowadził relikwie św. Siostry Faustyny do kościoła św. Klemensa w Wieliczce

- Nie trzeba nikogo przekonywać, jak bardzo współczesny Kościół i świat potrzebuje miłosierdzia - mówił w parafii św. Klemensa w Wieliczce kard. Stanisław Dziwisz. W wigilię liturgicznego wspomnienia św. Siostry Faustyny wprowadził jej relikwie do wielickiej świątyni i zawierzył modlącą się w niej wspólnotę parafialną Bożemu Miłosierdziu.

Na początku homilii metropolita krakowski senior przypomniał, że uroczystość wprowadzenia relikwii i zawierzenia parafii Bożemu Miłosierdziu odbywa się w roku obchodów jubileuszu dwustulecia konsekracji wielickiej świątyni oraz, że przypada w wigilię liturgicznego wspomnienia Apostołki Bożego Miłosierdzia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję