Reklama

W drodze

W DRODZE

Głupota i zła wola

Przez lata byłem zwolennikiem wspierania mediów publicznych, płacenia abonamentu rtv i takich tam. Dziś zaczynam nabierać wątpliwości, czy miałem rację? I przyczyną tego nie jest, jak zapewne Państwo sądzicie, horrendalna stronniczość polityczna tych mediów i ich brak profesjonalizmu. Tym, co przelało czarę goryczy, jest przystąpienie Polskiego Radia do programu Piano, czyli do systemu p ł a t n e g o udostępniania treści danego medium w Internecie.

Oczywiście, różni prywatni, komercyjni wydawcy prasy, nadawcy radiowi i telewizyjni mają prawo sprzedawać swoje wytwory, w jaki tam sposób chcą, i nic nam, obywatelom, do tego. Dlatego fakt, że w tym systemie funkcjonuje np. „Gazeta Wyborcza”, to jej problem. Rozumiem, że ma to zapobiec spadkowi sprzedaży, gdyż zamiast kupić gazetę w kiosku, czytelnik sięgnie do bezpłatnego wydania internetowego. A tu niespodzianka: trzeba zapłacić.

Ale, mówię, prywatni, komercyjni niech sobie robią, co chcą. Problem w tym, że za media publiczne już obywatele zapłacili, bo uiścili abonament. Robili tak zresztą przez lata i to z ich pieniędzy te media powstały, rozwinęły się i istnieją. Dziś mało kto płaci? Owszem, ale to z powodu wezwania pana premiera Donalda Tuska i partii rządzącej ładnych parę lat temu, żeby obywatele dali sobie spokój z abonamentem, bo to zły podatek jest. I niepotrzebny.

Reklama

Cel był jasny: zniszczyć materialnie media publiczne. Zbankrutować je.

Na razie – i na szczęście – tego się nie udało zrobić. Cóż, rządowi nic się, jak widać, nie udaje. Ale przynajmniej można te media podniszczyć. Przy jednoczesnym zapewnianiu, że to ich dobro ma się na celu. Dlatego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podnosi kolejny lament, że abonament rtv powinno płacić 10 mln gospodarstw domowych, a płaci tylko 1 mln. I ta sama rada nie ma nic przeciwko temu, żeby Polskie Radio przystąpiło do p ł a t n e g o  udostępniania treści. W tym wypadku lepszej jakości dźwięku. Jeśli zatem, drogi słuchaczu radia publicznego, chcesz mieć lepszy dźwięk, płać! Wprawdzie już zapłaciłeś abonament, ale to nie wystarczy. Za abonament będziesz dostawał coś gorszego. Więc może, rzeczywiście, lepiej nie płacić abonamentu? Wielu ludzi tak pomyśli, bardzo wielu.

Powie ktoś, głupcy w Polskim Radiu sami sobie strzelili w stopę, bo przecież oni wszyscy żyją tylko dzięki abonamentowi? A tacy sami głupcy w KRRiT ich popierają? Może to i głupota, nie będę przeczył. Ale i zła wola też to być może. Takim dziwnym trafem wychodząca naprzeciw nieskrywanemu marzeniu pana premiera Tuska i partii rządzącej o likwidacji mediów publicznych.

2013-04-29 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rada Mediów Narodowych podjęła uchwałę o odwołaniu Jacka Kurskiego

2020-03-10 11:38

[ TEMATY ]

telewizja

telewizja

Youtube.com

Rada Mediów Narodowych odwołała Jacka Kurskiego ze stanowiska Prezesa Zarządu Spółki "Telewizja Polska" Spółka Akcyjna. Jej uchwałę opublikowano na stronach Sejmu.

W komunikacie RMN opublikowanym na stronie Sejmu we wtorek, podano, że RMN uchwałą z dnia 9 marca 2020 r. "odwołuje Jacka Kurskiego ze stanowiska Prezesa Zarządu Spółki +Telewizja Polska+ Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie".

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Rada Nadzorcza Spółki TVP S.A. powołała Macieja Łopińskiego na pełniącego obowiązki prezesa zarządu TVP S.A. zamiast dotychczasowego prezesa Jacka Kurskiego, oraz zawiesiła w czynnościach, na okres 3 miesięcy, Marzenę Paczuską-Tętnik, członka zarządu spółki - poinformowano na stronie TVP.

Centrum Informacji TVP we wtorek poinformowało, że "10 marca 2020 r. Rada Nadzorcza Spółki TVP S.A. zawiesiła w czynnościach, na okres 3 miesięcy, panią Marzenę Paczuską-Tętnik, Członka Zarządu Spółki. Na miejsce odwołanego w dniu 09.03.2020 dotychczasowego Prezesa Zarządu Jacka Kurskiego, Rada Nadzorcza TVP S.A. delegowała pana Macieja Łopińskiego, jako pełniącego obowiązki Prezesa Zarządu".

Jacek Kurski był prezesem Zarządu Spółki Telewizja Polska S.A. od 8 stycznia 2016 r. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z Jasnej Góry

2020-03-30 13:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Transmisje liturgii Triduum Paschalnego z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze przeprowadzi Telewizja Polska. Liturgie w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę rozpoczną się o godz. 18.00. Transmisje zostaną przeprowadzone na antenie TVP3 w paśmie ogólnopolskim.

W sobotę, 4 kwietnia, przed Niedzielą Palmową, w TVP1 o godzinie 20:00 zostanie nadane Orędzie okolicznościowe abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W Wielki Piątek, 10 kwietnia, TVP1 o godz. 20.50 przeprowadzi transmisję Drogi Krzyżowej z udziałem papieża Franciszka.

W Niedzielę Wielkanocną, 12 kwietnia o godz. 7.00 TVP1 będzie transmitować Mszę św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, a o godz. 11.00 - Mszę św. Zmartwychwstania Pańskiego i błogosławieństwo Urbi et Orbi z Watykanu.

W Poniedziałek Wielkanocny, 13 kwietnia, o godz. 7.00 w TVP1 będzie transmitowana Msza św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, o godz. 11.00 Msza św. z Jasnej Góry, a o godz. 12.00 na tej samej antenie - modlitwa Regina Coeli z Watykanu.

W Wielką Sobotę 11 kwietnia, o godzinie 20.00 w TVP1, Orędzie Wielkanocne wygłosi abp Stanisław Gądecki.

W Niedzielę Wielkanocną o 9.00 w TVP1 pokazany zostanie program "Ziarno", zatytułowany "Z miłości za nas wszystkich!" a o 9.30 - reportaż "Wielkanocna radość śpiewania z Arką Noego".

Redakcja Programów Katolickich TVP rekomenduje także inne pozycje. W Wielką sobotę w TVP1 o godz. 9.00 pokazane zostaną świąteczne wydania Studia Raban i Rodzinnego Ekspresu - kolejno o 9.00 i 9.30 - oraz dwa filmy fabularne: o godz. 10.00 "Bernadetta. Cud w Lourdes" a o 21.30 - "Niebo istnieje naprawdę".

CZYTAJ DALEJ

Diecezja radomska: udana zbiórka na zakup respiratorów dla szpitali

2020-04-03 08:44

[ TEMATY ]

koronawirus

respirator

Adobe Stock

Zaledwie trzy dni trwała zbiórka środków na zakup respiratorów dla szpitali w Radomiu i Opocznie. Zbiórkę prowadzono w ramach ogólnopolskiej akcji Zanurzeni w Miłości, którą prowadzi fundacja "SMS z Nieba" w Koszalinie we współpracy z Caritas Diecezji Radomskiej. Każdy z respiratorów to koszt ok. 105 tys. złotych.

- Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy przekazali swoje wsparcie na zakup respiratorów dla szpitali. Darowizny na rzecz respiratora w Opocznie przekazało 1100 darczyńców, a dla Radomia 1450 darczyńców. Wszystkim serdecznie dziękujemy - powiedział ks. Robert Kowalski, dyrektor radomskiej Caritas.

W ramach akcji Zanurzeni w Miłości udało się już zebrać pieniądze na zakup respiratorów dla szpitali m.in. w Koszalinie, Szczecinie, Wałbrzychu, Siedlcach, Lublinie i Bielsku Podlaskim.

Radomska Caritas podejmuje też działania mające na celu zakup respiratorów i urządzenia do dezynfekcji karetek.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję