Reklama

23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”

„To, co niewypowiedzialne, należy wyśpiewać lub wyrazić muzyką”

Największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w dniach 1-5 maja 2013 r. odbywał się już po raz 23. Liturgiczna inauguracja Festiwalu miała miejsce 2 maja w Bazylice Jasnogórskiej. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Podczas Liturgii usłyszeliśmy prawykonanie „Missa in memoriam Beati Georgii Popiełuszko” Łukasza Urbaniaka w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przygotowanego przez ks. prof. Kazimierza Szymonika, oraz Orkiestry „Nova et vetera”. Dyrygował Michał Sławecki. Zebranych przywitał krajowy duszpasterz muzyków kościelnych o. Nikodem Kilnar. Powiedział: - Piękno jest kluczem tajemnicy i wezwaniem transcendencji. Niech różnorakie drogi, którymi podążamy, prowadzą nas wszystkich do owego oceanu piękna, gdzie zachwyt staje się podziwem, upojeniem, niewymowną radością.

Abp Depo wyjaśnił w wygłoszonej homilii, że „Missa in memoriam Beati Georgii Popiełuszko” powstała dla upamiętnienia postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który w październiku 1984 r. został odnaleziony w wodach Wisły, zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. W przyszłym roku będzie więc obchodzona 30. rocznica jego śmierci.

Reklama

Zwracając się do twórców i organizatorów Festiwalu „Gaude Mater”, Metropolita Częstochowski nawiązał do słów Benedykta XVI, który w jednym ze swoich wystąpień powiedział: „Żeby modlić się słowem Bożym, nie wystarczy je wymawiać, konieczna jest muzyka”. Przypomniał, że jeszcze jako kardynał stwierdził on: „Co niewypowiedzialne, należy wyśpiewać lub wyrazić muzyką. I muzyka bowiem, i śpiew pochodzą z nieba”.

Dzień wcześniej, 1 maja, w Bazylice Jasnogórskiej odbył się pierwszy koncert 23. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Wykonano „Misa flamenca” - utwór napisany w 1991 r. na zespół flamenco i klasyczny chór. W Częstochowie wystąpił m.in. Paco Peña - hiszpański gitarzysta, kompozytor, producent, któremu towarzyszyli śpiewacy, muzycy oraz tancerz. Partię chórową wykonał Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. Dyrygowała Anna Szostak.

Wśród wielu muzycznych wydarzeń festiwalowych zorganizowano 10 koncertów z udziałem artystów z 14 krajów. W programie mogliśmy usłyszeć gospel, muzykę cerkiewną, muzykę ze zbiorów jasnogórskich i wawelskich, były śpiewy chorału gregoriańskiego oraz światowe prawykonania.

Reklama

Na koncercie finałowym w Bazylice Jasnogórskiej bardzo wymownie w Roku Wiary wybrzmiało „Credo” Krzysztofa Pendereckiego. Tym koncertem uczczono też 80. rocznicę urodzin Mistrza. Grała Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Z solistami śpiewały trzy połączone chóry.

W tym roku Festiwal po raz pierwszy został zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół „Gaude Mater”, które - jako właściciel marki „Gaude Mater” - uratowało projekt, gdy lewicowe władze Częstochowy wycofały się z finansowania Festiwalu. Po raz pierwszy Festiwal odbywał się nie tylko w Częstochowie, ale również w Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Radomsku i Lublińcu. Więcej o „Gaude Mater” - w następnym numerze „Niedzieli”.

2013-05-06 14:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:40

Norbert Polak

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Na placu św. Jana Pawła II u ojców cystersów w Krakowie-Mogile 19 września odbyła się Msza św. z okazji trwającego tam odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.

Była to centralna uroczystość tygodniowego wydarzenia. Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. W nauczaniu podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego pana do ciebie. Odkrywasz, że on czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję