Reklama

Jasna Góra

„Gwiazda Kazachstanu” zaświeci w Oziornoje

Ołtarz Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu „Gwiazda Kazachstanu” 3 maja 2013 r. został przekazany przedstawicielom Episkopatu Kazachstanu, którzy przybyli na Jasną Górę na czele z abp. Tomaszem Petą. W lipcu 2013 r. Ołtarz zostanie umieszczony w katedrze w Astanie, a po wybudowaniu Kaplicy Adoracji będzie przeniesiony do Sanktuarium Narodowego Królowej Pokoju w Oziornoje i tam zostanie na stałe. To na prośbę abp. Tomasza Pety, metropolity archidiecezji Świętej Maryi w kazachskiej Astanie, sanktuarium w Oziornoje zostało włączone do Dzieła Apostolstwa Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Będzie to kolejne na świecie miejsce wieczystej adoracji w intencji pokoju przy ołtarzu, który powstał w ramach idei „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”.

Dzieło budowy ołtarzy wieczystej adoracji i stworzenia specjalnych miejsc modlitwy o pokój na świecie podjęło Stowarzyszenie Communita Regina della Pace, którego istotą jest apostolstwo modlitewnej adoracji Chrystusa Eucharystycznego oraz wspieranie inicjatyw podejmowanych na rzecz budowania pokoju i pojednania między ludźmi.

Reklama

Ołtarz „Gwiazda Kazachstanu” to plastyczna refleksja o Bożym Miłosierdziu. Jak przyznaje jego twórca, gdański artysta bursztynnik Mariusz Drapikowski, inspiracją przy tworzeniu tego pięcioskrzydłowego dzieła był „Tryptyk rzymski” bł. Jana Pawła II, a szczególnie jego trzecia część, dotycząca Abrahama, będącego obok Maryi Królowej Pokoju patronem Kazachstanu. Monstrancja nawiązuje kształtem do wizerunku Matki Bożej tulącej do swojego serca Jezusa Eucharystycznego. Postać Maryi spowija rybacka sieć z różańcem z czerwonych paciorków, ułożonym w kształcie serca. Odnosi się to do modlitwy różańcowej Polaków deportowanych z Ukrainy w latach trzydziestych XX wieku i wymodlonego w Oziornoje w 1941 r., w święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, cudu, dzięki któremu ludzie zostali wtedy uratowani od śmierci głodowej, gdyż wyschłe jezioro wypełniło się wodą z dużą ilością ryb.

W Kazachstanie - niegdyś drugiej pod względem wielkości republice radzieckiej - żyje ok. 150 tys. katolików. Ok. 70 proc. spośród 16-milionowej ludności Kazachstanu stanowią muzułmanie. Oziornoje jest małą wioską na północy Kazachstanu, liczącą ok. 450 mieszkańców, ale terytorialnie to ogromna Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju, która stała się narodowym sanktuarium maryjnym dla całego Kazachstanu. Przybywają tutaj pieszo i samochodami ludzie z różnych stron kraju, szczególnie 25 czerwca, na odpust Królowej Pokoju. Od 1999 r. z inicjatywy Wspólnoty Błogosławieństw odbywają się w sierpniu w sanktuarium kilkudniowe spotkania młodych z całego kraju.

Ołtarz Miłosierdzia Bożego „Gwiazda Kazachstanu” przez dziewięć miesięcy peregrynował po katedrach i sanktuariach polskich, gdzie trwała przy nim adoracja Najświętszego Sakramentu, połączona z modlitwą o pokój. Ołtarz już w 2012 r., na początku swojej peregrynacji, nawiedził Jasną Górę, a także był omadlany m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach, Gnieźnie.

2013-05-06 14:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekologiczni rolnicy pielgrzymowali na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rolnicy

Bożena Sztajner/Niedziela

Ponad pół tysiąca przedstawicieli biodynamicznych gospodarstw rolno-ogrodniczych i przedsiębiorstw przetwórczych z całego kraju zgromadziło się po raz 13. na Jasnej Górze. Na co dzień rolnicy ekologiczni sprzeciwiają się wszelkim modyfikacjom i ingerencjom w naturę. Promują zdrową, pełnowartościową żywność.

Jak podkreślił Mieczysław Babalski właściciel gospodarstwa ekologicznego w Pokrzydowie i działacz stowarzyszenia „Ekoland” ten sektor rolnictwa przywraca także zapomniane prymitywne odmiany zbóż jak np. płaskurka czy samopsza. Są one bardzo korzystne dla ludzi np. chorych na celiakię czy choroby przewodu pokarmowego. – Myślę, ze warto wrócić do tych starych gatunków, ponieważ one lepiej pasują do człowieka i nie potrzebują nawożenia chemicznego – zapewnia Babalski.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do walki z handlem ludźmi: zamiast wyzysku troska

2021-07-30 16:02

[ TEMATY ]

handel ludźmi

papież Franciszek

Vatican News

W Światowym Dniu Walki z Handlem Ludźmi papież Franciszek zaapelował o podjęcie wspólnych działań na rzecz ofiar tego haniebnego procederu. Zachęcił, by przekształcić ekonomię handlu ludźmi w ekonomię troski i opieki. Trwa też wspierana przez Watykan kampania medialna #CareAgainstTrafficking – opieka kontra handel. Przytacza ona historie kobiet, którym udało się uwolnić z sieci seksualnego niewolnictwa.

Siostra Gabriella Bottani jest koordynatorką międzynarodowej organizacji Talitha Kum, która zajmuje się niesieniem pomocy ofiarom handlu ludźmi. Zaangażowanych jest w nią 3 tys. zakonnic w 90 krajach świata. W ubiegłym roku udzieliły wsparcia 17 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Abp Henryk Hoser SAC ponownie trafił do szpitala. Jego stan jest poważny

2021-07-30 22:11

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

razem.tv

O modlitwę w intencji powrotu do zdrowia swojego poprzednika prosi bp Romuald Kamiński.

Ordynariusz warszawko-praski w liście skierowanym do księży, sióstr zakonnych, osób konsekrowanych i wszystkich diecezjan podkreślił, że abp Hoser jest hospitalizowany i znajduje się w poważnym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję