Reklama

Kongres Rodzin Diecezji Legnickiej „Rodzina solą ziemi”, Krzeszów, 18 maja 2013

Nie ma przyszłości bez rodziny

W Mediolanie w 2012 r. podczas VII Światowego Spotkania Rodzin Ojciec Święty Benedykt XVI przypomniał, że rodzina jest powołana, by stawać się obrazem Boga w świecie. Na pierwszej audiencji po powrocie z Mediolanu Benedykt XVI zwrócił uwagę, że ludzkość nie ma przyszłości bez rodziny. Rodzina potrzebuje wsparcia i należy czynić wszystko, by ukazywać wartość rodziny, która dziś jest znieważana i zagrożona.

Konieczna równowaga

Papież podkreślał, że rodzina, praca i święto to trzy wymiary naszej egzystencji, które muszą znaleźć właściwą równowagę. Zharmonizowanie czasu pracy z potrzebami rodziny, życia zawodowego z ojcostwem i macierzyństwem, pracy ze świętem - ma ważne znaczenie dla budowania społeczeństwa o ludzkim obliczu. Niech zawsze na pierwszym miejscu będzie „być” przed logiką „mieć”: pierwsza z nich buduje, druga prowadzi do destrukcji.

Promocja rodziny

Reklama

W tej sytuacji Kościół nie może pozostać bezczynny. Jako odpowiedź na słowa Ojca Świętego i zaistniałą sytuację w świecie, a przede wszystkim w Polsce, Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Legnickiej postanowiło zorganizować 18 maja 2013 r. w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie Kongres Rodzin. Celami tego święta rodzin są: zawierzenie rodzin diecezji legnickiej Matce Bożej Łaskawej i św. Józefowi, promocja życia rodzinnego, głębsze związanie rodziny z Bogiem, wyrażenie jedności rodzin diecezji legnickiej, wspólny apel o wsparcie rodziny i ukazanie, że rodzina jest drogą Kościoła.

Przygotowania do kongresu rozpoczęły się już 2 lata temu, gdy zainaugurowano regularne spotkania liderów grup pracujących z rodzinami w diecezji legnickiej. Wówczas zrodził się pomysł zorganizowania święta rodzin. Wyznaczono datę. Została założona strona internetowa Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Legnickiej, wydano specjalny informator, Biskup Legnicki skierował do diecezjan list pasterski „Rodzina solą ziemi”, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zorganizowało cykl prelekcji na temat wartości rodziny, została zorganizowana konferencja „Poznaj prawdę o in vitro”, ulicami Legnicy przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. To wszystko służy obronie wartości rodziny, a podsumowaniem będzie kongres „Rodzina solą ziemi”.

Każdemu zależy na szczęściu

Zapraszamy serdecznie wszystkie rodziny na spotkanie w Krzeszowie w sobotę 18 maja. Każdemu zależy na szczęściu, a trudno o szczęście bez rodziny. Dlatego nie pozostawajmy bierni, ale wszyscy razem powiedzmy w Krzeszowie: RODZINA JEST SOLĄ ZIEMI. Niech nie zabraknie nikogo.

Reklama

Kongres rozpocznie się o godz. 10 prelekcją dr. Andrzeja Ładyżyńskiego z Wrocławia „Małżeństwo i rodzina - obrazy z życia świętych”. Po przerywniku muzycznym w wykonaniu chóru „Millennium” z Wałbrzycha i kapeli góralskiej „Janicki” z Czarnego Boru swoje świadectwo złoży aktor Dariusz Kowalski wraz z małżonką. O godz. 12 rozpocznie się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego, podczas której zostanie pobłogosławione małżeństwo, a po Komunii św. rodziny zostaną zawierzone Matce Bożej Łaskawej i św. Józefowi. Po Mszy św. będzie okazja do świętowania na pikniku rodzinnym. W tym czasie zaprezentują się ruchy i stowarzyszenia pracujące z rodzinami w diecezji legnickiej, będzie działał punkt informacji o naprotechnologii i naturalnym planowaniu rodziny. Koncertować będzie kapela góralska. Dzieci będą miały możliwość zabawy na specjalnie dla nich przygotowanym placu. Na scenie występować będzie grupa akrobatyczna „Ocelot”. Po radosnym spotkaniu udamy się do bazyliki, by o godz. 15 modlić się przed Najświętszym Sakramentem Koronką do Miłosierdzia Bożego. Po modlitwie nastąpi godzina świadectw, które złożą małżeństwa zaangażowane w ruchy: Domowy Kościół, Ruch Szensztacki, Ekipy Notre Dame, Spotkania Małżeńskie. O godz. 16.30 rozpocznie się koncert gwiazdy kongresu - Eleni. Szczegółowy plan zamieszczony jest na stronie: www.drdl.diecezja.legnica.pl.

Planowana jest także internetowa transmisja na żywo z przebiegu kongresu na stronach Tygodnika Katolickiego „Niedziela”: www.niedziela.pl.

2013-05-06 14:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję