Reklama

Niedziela Rzeszowska

Święci na szlaku

Niedziela rzeszowska 19/2013, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Niedziela

Irena Markowicz

Czytelnicy „Niedzieli Rzeszowskiej” na ulicach Rzymu

Czytelnicy „Niedzieli Rzeszowskiej” na ulicach Rzymu

Nie od dzisiaj wiadomo, że święci wskazują nam drogę do nieba, miejsca swego pobytu. Bywają też pośrednikami w rozwiązywaniu trudnych życiowych problemów. Nasze relacje z nimi są różnorakie, a odwiedziny miejsc związanych z ziemską wędrówką włoskich patronów wiosną dają możliwość podziwiania przyrody, budzącej się wcześniej niż u nas.

Czternasta pielgrzymka Czytelników „Niedzieli” do Włoch rozpoczęła się 17 kwietnia, rano, w kościele Chrystusa Króla w Rzeszowie, gdzie wędrujących żegnał i błogosławił na drogę biskup rzeszowski Kazimierz Górny. Szczególnie prosił o pamięć o polskich żołnierzach, poległych w czasie zdobywania klasztoru na Monte Cassino, i tych pochowanych w Loreto. Podarował też na drogę symboliczne trzy dukaty boskie, ułatwiające podróżowanie i szczęśliwy powrót.

Reklama

Przystanek pierwszy na pielgrzymiej trasie, w Budapeszcie, połączony z nabożeństwem we wspaniałej bazylice św. Stefana był dla kaznodziei ks. Janusza Sądela okazją do przypomnienia węgierskiego świętego i królowej św. Jadwigi, która w wieku 10 lat wyruszyła do Polski i w ciągu kilku lat zapisała się w historii dziełami pamiętanymi do dzisiaj, na przykład w podkarpackim Bieczu.

Przystanek drugi, w Loreto, stwarzał możliwość poznania bazyliki maryjnej otaczającej domek nazaretański Świętej Rodziny i oddania hołdu żołnierzom polskim poległym w czasie walk w pobliżu Ancony.

W wędrówce po ziemi włoskiej nie brakowało też okazji do krótkiego wypoczynku nad Adriatykiem, a także później, dla niektórych, w ogrodach Tivoli. Należy tu wspomnieć o Mentorelli, gdzie posługują polscy księża zmartwychwstańcy, Castel Gandolfo z papieską rezydencją zapewniającą ciszę i spokój papieżowi emerytowi Benedyktowi XVI, wreszcie Subiaco - pustelnię z grotami, skąd patron Europy św. Benedykt z Nursji wyruszył na Monte Cassino i tam stworzył opactwo istotne dla naszej cywilizacji.

Reklama

Z wyżyn klasztoru rozciąga się widok na cmentarz polski, do którego prowadzi aleja, a obok powstaje centrum informacji i dialogu. To miejsce odwiedziły też inne polskie grupy, które wcześnie rano wyjechały do San Giovanni Rotondo, rozwijającego się dynamicznie pod opieką św. Ojca Pio, a także Gargano z górą i grotami św. Michała Archanioła. Pompeje połączone w historii z niszczycielskim żywiołem Wezuwiusza mają też wizerunek różańcowy dzięki bł. Bartolomeo Longo.

Bagaż poznania starożytnego Rzymu łączył się z niedzielnym doznaniem pamiątek po św. Pawle i wspólną modlitwą z papieżem Franciszkiem na placu Pierwszego Apostoła, szczelnie wypełnionym przedstawicielami z całego świata. W gronie niedzielnych świętych obok rezydentów bazyliki Piotrowej, w tym bł. Jana Pawła II znalazła się też Faustyna, apostołka Bożego Miłosierdzia.

Na ostatni włoski dzień pobytu pozostali święci: Rita, Franciszek, Antoni i wenecki Marek Ewangelista, a także Orvieto w roku jubileuszowym 750-lecia cudu eucharystycznego w pobliskiej Bolsenie, czego pamiątką stała się uroczystość Bożego Ciała. Ale na tym nie koniec. Organizator tej i wcześniejszych pielgrzymek, ks. Józef Kula, postarał się też o końcowy austriacki akcent. Mszę św. w podwiedeńskim Kahlenbergu poprzedziła wizyta w Mariazell.

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lidia Dudkiewicz nowym redaktorem naczelnym Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

redakcja

B. Sztajner

Lidia Dudkiewicz

Lidia Dudkiewicz

Lidia Dudkiewicz została nowym redaktorem naczelnym Tygodnika Katolickiego "Niedziela". Od dnia 1 lipca 2014 r. zastąpiła na tym stanowisku ks. inf. Ireneusza Skubisia, który kierował pismem przez 33 lata. Nową redaktor naczelną mianował abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który przewodniczył dziś Mszy św. w redakcji tygodnika.

Metropolita częstochowski podziękował ks. Skubisiowi za lata pracy w "Niedzieli". Zasłużony kapłan otrzymał tytuł honorowego redaktora naczelnego „Niedzieli”.

CZYTAJ DALEJ

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

2021-07-21 07:55

[ TEMATY ]

pogrzeb

Karol Porwich/Niedziela

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Bliscy, przyjaciele i lokalna społeczność pożegnali we wtorek trzyosobową rodzinę, która zginęła od strzałów 10 lipca w Borowcach koło Częstochowy. 44-letni małżonkowie i ich 17-letni syn spoczęli na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Zielonej.

Rodziców i brata pożegnał 13-letni Gianni, który jako jedyny podczas strzelaniny w domu zdołał się ukryć, a potem uciec. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Jubileusz 800 lat Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

2021-07-24 18:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Franciszkański Zakon Świeckich

800‑lecie

BPJ

Jubileusz 800 lat istnienia świętował na Jasnej Górze Franciszkański Zakon Świeckich. Tercjarze modlili się o radość i odwagę w wyznawaniu Chrystusa, o umocnienie wiary, powołania w duchowości franciszkańskiej. - By z większą mocą nieść Ewangelię w dzisiejszych czasach, tak samo trudnych, skomplikowanych, jak osiem wieków temu – podkreślali.

Do jubileuszu przygotowywano się przez 9 lat. W czasie nowenny rozważano przesłanie św. Franciszka z Asyżu z jego „Listu do wszystkich wiernych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję