Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wdzięczna pamięć Dzieci Zamojszczyzny

Niedziela zamojsko-lubaczowska 19/2013, str. 6, 8

[ TEMATY ]

dzieci

Zamość

Anna Litwin

Modlitwa poświęcenia tablicy na stacji kolejowej w Mrozach

Modlitwa poświęcenia tablicy na stacji kolejowej w Mrozach

Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci Moich najmniejszych, Mnieście uczynili
Mt 25, 40

Do stacji kolejowej w Mrozach 28 lutego 1943 r. przybył transport liczący 1064 osoby wysiedlone z Zamojszczyzny w ramach zbrodniczej polityki niemieckiego okupanta. Wśród wysiedlonych znajdowało się 462 dzieci poniżej 10. roku życia. Z natychmiastową pomocą wysiedlonym pospieszyli mieszkańcy Mrozów, Kałuszyna i okolicznych gmin: Cegłów, Chrościce, Jakubów, Kuflew, Rudzienko (Dobre). (...) Za okazane serce, bezinteresowną pomoc i patriotyczną postawę, dzięki którym ratowano życie wysiedlonym z Zamojszczyzny, podziękowania i hołd składa środowisko Dzieci Zamojszczyzny z gminy Grabowiec (powiat zamojski)”.

Słowa te umieszczono na tablicy upamiętniającej 70. Rocznicę Ocalenia w Mrozach Dzieci Zamojszczyzny, która została odsłonięta i poświęcona 20 kwietnia br. w miejscowości Mrozy (powiat miński) podczas odbywających się tam uroczystości. Przybyła na nie ok. 50-osobowa delegacja mieszkańców gminy Grabowiec; nie zabrakło reprezentacji tych, którzy w lutym 1943 r. doświadczyli pomocy ze strony mieszkańców gościnnej ziemi mińskiej.

Reklama

Wzruszające spotkanie po latach rozpoczęło się Eucharystią w miejscowym kościele parafialnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, której przewodniczył warszawsko-praski biskup pomocniczy Marek Solarczyk. Przybyłych gości, a wśród nich m.in.: ministra Czesława Mroczka - sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Janinę Ewę Orzełowską - marszałek Województwa Mazowieckiego, przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, burmistrzów, wójtów, na czele z wójtem Mrozów Dariuszem Jaszczukiem, Dzieci Zamojszczyzny z ich duszpasterzem ks. Zygmuntem Żółkiewskim i włodarzami gminy Grabowiec powitał miejscowy proboszcz ks. Eugeniusz Jankowski. Poprosił Biskupa o modlitwę w intencji żyjących i zmarłych Dzieci Zamojszczyzny oraz ich dobroczyńców.

W okolicznościowej homilii bp Marek Solarczyk zachęcał zebranych do pochylenia się nad wydarzeniami sprzed 70 lat, by przywołanie ich było nie tylko historycznym wspomnieniem, ale i złożeniem hołdu ofiarom zbrodniczej polityki okupanta, a także tym, którzy ofiarnie nieśli pomoc wysiedlonym. Wzywał do budowania wspólnoty i pielęgnowania pamięci historycznej, do przywoływania mocy Ducha Świętego nad wydarzeniami przeszłymi, teraźniejszymi i przyszłymi.

Po Mszy św. jej uczestnicy udali się na teren stacji kolejowej, gdzie 70 lat temu dotarł transport wysiedlonych przez hitlerowskiego okupanta dzieci i dorosłych mieszkańców Zamojszczyzny, głównie z gminy Grabowiec. Tam odbyło się odsłonięcie tablicy ufundowanej przez społeczność Dzieci Zamojszczyzny i władze samorządowe gminy Grabowiec. Aktu odsłonięcia dokonali m.in.: minister Czesław Mroczek, bp Marek Solarczyk, starosta miński Antoni Jan Korczyński, przedstawiciel Dzieci Zamojszczyzny Mieczysław Nowogrodzki, wójt gminy Grabowiec Tadeusz Goździejewski, burmistrz miasta i gminy Kałuszyn Marian Soszyński, wójt gminy Cegłów Marcin Uchman, wójt gminy Mrozy Dariusz Jaszczuk. Ks. Biskup poświęcił tablicę pamiątkową, odegrano hymn państwowy a delegacje złożyły wieńce. Słowa wdzięczności za akt odsłonięcia i poświęcenia tablicy, za doświadczoną przed laty pomoc ze strony społeczności gminy Mrozy i sąsiednich gmin wypowiedział Mieczysław Nowogrodzki. Następnie uczestnicy uroczystości wyruszyli trasą, którą w 1943 r. przeszły Dzieci Zamojszczyzny; przemarsz poprowadził przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów 70. Rocznicy Ocalenia w Mrozach Dzieci Zamojszczyzny Zbigniew Pawlukowski. W miejscowej Szkole Podstawowej im. Romualda Traugutta goście i mieszkańcy gminy wysłuchali okolicznościowych referatów. Pierwszy z nich: „Ratować dzieci! Losy dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny do dystryktu warszawskiego w latach 1942-1943” wygłosiła dr Beata Kozaczyńska z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, drugi: „Mieszkańcy Mrozów w obronie Dzieci Zamojszczyzny” - mgr Ewa Grabarczyk ze Szkoły Podstawowej w Mrozach. Wzruszającym momentem tej części uroczystości byly świadectwa Dzieci Zamojszczyzny; o swoich przeżyciach związanych z dramatem wysiedlenia, pobytem w obozie przejściowym w Zamościu, pomocą doświadczoną po przybyciu transportu wysiedleńców do miejscowości Mrozy opowiadali: Mieczysław Nowogrodzki, Henryk Kozar, Weronika Surma, Anna Surma, Maria Popek. Nie zabrakło wystąpień zaproszonych gości. Ostatnim akcentem uroczystości był wspólny obiad i koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej im. Jana Pawła II z Kałuszyna.

Po zakończeniu uroczystości w Mrozach delegacja z gminy Grabowiec udała się na cmentarz w Kałuszynie, by przy mogile Dzieci Zamojszczyzny pomodlić się za zmarłych, złożyć wieniec i zapalić znicze. Ostatnim punktem wizyty na ziemi mińskiej było nawiedzenie kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kałuszynie, w którym wysiedlone Dzieci Zamojszczyzny przyjmowały sakrament I Komunii św.

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każde dziecko ma prawo do sukcesu!

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 44/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

szkoła

dzieci

Archiwum Akademii Przyszłości

Tutorka Agnieszka z kołem ratunkowym

Tutorka Agnieszka z kołem ratunkowym

Po raz dziesiąty w Polsce, ale po raz pierwszy w Zielonej Górze działalność rozpoczęła - zainicjowana przez Stowarzyszenie „Wiosna” -Akademia Przyszłości. W tym roku w ramach projektu opieką i wsparciem objętych będzie 1420 dzieci z 23 miast uczęszczających do 86 szkół

Akademia Przyszłości jest całorocznym projektem edukacyjno-wychowawczym realizowanym przez Stowarzyszenie „Wiosna”. Inicjatywa adresowana jest głównie do uczniów szkół podstawowych, którzy na co dzień doświadczają niepowodzeń szkolnych. Istotą Akademii jest wiara w to, że każdy ma prawo do sukcesu i potencjał, by wzrastać.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję