Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wdzięczna pamięć Dzieci Zamojszczyzny

Niedziela zamojsko-lubaczowska 19/2013, str. 6, 8

[ TEMATY ]

dzieci

Zamość

Anna Litwin

Modlitwa poświęcenia tablicy na stacji kolejowej w Mrozach

Modlitwa poświęcenia tablicy na stacji kolejowej w Mrozach

Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci Moich najmniejszych, Mnieście uczynili
Mt 25, 40

Do stacji kolejowej w Mrozach 28 lutego 1943 r. przybył transport liczący 1064 osoby wysiedlone z Zamojszczyzny w ramach zbrodniczej polityki niemieckiego okupanta. Wśród wysiedlonych znajdowało się 462 dzieci poniżej 10. roku życia. Z natychmiastową pomocą wysiedlonym pospieszyli mieszkańcy Mrozów, Kałuszyna i okolicznych gmin: Cegłów, Chrościce, Jakubów, Kuflew, Rudzienko (Dobre). (...) Za okazane serce, bezinteresowną pomoc i patriotyczną postawę, dzięki którym ratowano życie wysiedlonym z Zamojszczyzny, podziękowania i hołd składa środowisko Dzieci Zamojszczyzny z gminy Grabowiec (powiat zamojski)”.

Słowa te umieszczono na tablicy upamiętniającej 70. Rocznicę Ocalenia w Mrozach Dzieci Zamojszczyzny, która została odsłonięta i poświęcona 20 kwietnia br. w miejscowości Mrozy (powiat miński) podczas odbywających się tam uroczystości. Przybyła na nie ok. 50-osobowa delegacja mieszkańców gminy Grabowiec; nie zabrakło reprezentacji tych, którzy w lutym 1943 r. doświadczyli pomocy ze strony mieszkańców gościnnej ziemi mińskiej.

Reklama

Wzruszające spotkanie po latach rozpoczęło się Eucharystią w miejscowym kościele parafialnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, której przewodniczył warszawsko-praski biskup pomocniczy Marek Solarczyk. Przybyłych gości, a wśród nich m.in.: ministra Czesława Mroczka - sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Janinę Ewę Orzełowską - marszałek Województwa Mazowieckiego, przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, burmistrzów, wójtów, na czele z wójtem Mrozów Dariuszem Jaszczukiem, Dzieci Zamojszczyzny z ich duszpasterzem ks. Zygmuntem Żółkiewskim i włodarzami gminy Grabowiec powitał miejscowy proboszcz ks. Eugeniusz Jankowski. Poprosił Biskupa o modlitwę w intencji żyjących i zmarłych Dzieci Zamojszczyzny oraz ich dobroczyńców.

W okolicznościowej homilii bp Marek Solarczyk zachęcał zebranych do pochylenia się nad wydarzeniami sprzed 70 lat, by przywołanie ich było nie tylko historycznym wspomnieniem, ale i złożeniem hołdu ofiarom zbrodniczej polityki okupanta, a także tym, którzy ofiarnie nieśli pomoc wysiedlonym. Wzywał do budowania wspólnoty i pielęgnowania pamięci historycznej, do przywoływania mocy Ducha Świętego nad wydarzeniami przeszłymi, teraźniejszymi i przyszłymi.

Po Mszy św. jej uczestnicy udali się na teren stacji kolejowej, gdzie 70 lat temu dotarł transport wysiedlonych przez hitlerowskiego okupanta dzieci i dorosłych mieszkańców Zamojszczyzny, głównie z gminy Grabowiec. Tam odbyło się odsłonięcie tablicy ufundowanej przez społeczność Dzieci Zamojszczyzny i władze samorządowe gminy Grabowiec. Aktu odsłonięcia dokonali m.in.: minister Czesław Mroczek, bp Marek Solarczyk, starosta miński Antoni Jan Korczyński, przedstawiciel Dzieci Zamojszczyzny Mieczysław Nowogrodzki, wójt gminy Grabowiec Tadeusz Goździejewski, burmistrz miasta i gminy Kałuszyn Marian Soszyński, wójt gminy Cegłów Marcin Uchman, wójt gminy Mrozy Dariusz Jaszczuk. Ks. Biskup poświęcił tablicę pamiątkową, odegrano hymn państwowy a delegacje złożyły wieńce. Słowa wdzięczności za akt odsłonięcia i poświęcenia tablicy, za doświadczoną przed laty pomoc ze strony społeczności gminy Mrozy i sąsiednich gmin wypowiedział Mieczysław Nowogrodzki. Następnie uczestnicy uroczystości wyruszyli trasą, którą w 1943 r. przeszły Dzieci Zamojszczyzny; przemarsz poprowadził przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów 70. Rocznicy Ocalenia w Mrozach Dzieci Zamojszczyzny Zbigniew Pawlukowski. W miejscowej Szkole Podstawowej im. Romualda Traugutta goście i mieszkańcy gminy wysłuchali okolicznościowych referatów. Pierwszy z nich: „Ratować dzieci! Losy dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny do dystryktu warszawskiego w latach 1942-1943” wygłosiła dr Beata Kozaczyńska z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, drugi: „Mieszkańcy Mrozów w obronie Dzieci Zamojszczyzny” - mgr Ewa Grabarczyk ze Szkoły Podstawowej w Mrozach. Wzruszającym momentem tej części uroczystości byly świadectwa Dzieci Zamojszczyzny; o swoich przeżyciach związanych z dramatem wysiedlenia, pobytem w obozie przejściowym w Zamościu, pomocą doświadczoną po przybyciu transportu wysiedleńców do miejscowości Mrozy opowiadali: Mieczysław Nowogrodzki, Henryk Kozar, Weronika Surma, Anna Surma, Maria Popek. Nie zabrakło wystąpień zaproszonych gości. Ostatnim akcentem uroczystości był wspólny obiad i koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej im. Jana Pawła II z Kałuszyna.

Po zakończeniu uroczystości w Mrozach delegacja z gminy Grabowiec udała się na cmentarz w Kałuszynie, by przy mogile Dzieci Zamojszczyzny pomodlić się za zmarłych, złożyć wieniec i zapalić znicze. Ostatnim punktem wizyty na ziemi mińskiej było nawiedzenie kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kałuszynie, w którym wysiedlone Dzieci Zamojszczyzny przyjmowały sakrament I Komunii św.

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystartowała "Wakacyjna akcja Caritas"

[ TEMATY ]

dzieci

Caritas

Bożena Sztajner/Niedziela

Ogrody Sióstr Urszulanek przy ul. Obywatelskiej

Ogrody Sióstr Urszulanek przy ul. Obywatelskiej

Ruszyła „Wakacyjna akcja Caritas”. Kilkadziesiąt tysięcy dzieci w Polsce będzie mogło skorzystać z letniego wypoczynku w górach, nad morzem i na Mazurach. Aby wspomóc tę akcję wystarczy SMS lub wpłata na konto Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Górale dotarli po raz 40 przed Czarną Madonną

2021-07-31 16:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

górale

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Po 9 wędrówki, w czasie których pokonali blisko 240 km górale w czterech grupach przybyli przed Czarną Madonną. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Wałach Jasnogórskich uroczystej Mszy św. z udziałem pątników 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Tutaj, przed Matką Boską Częstochowską znajduje się fundament wolności, którą nie można wzgardzić - mówił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Czynienie dobra staje się dobrym nawykiem

2021-07-31 17:01

Małgorzata Pabis

    W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbyła się dziś – 31 lipca – Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego oraz ich rodzin.

    Mszy świętej w bazylice przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Obrona życia ludzkiego miarą człowieczeństwa”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję