Reklama

Świat

Irak: premier potępia wypędzenie chrześcijan z Mosulu

W Iraku podnoszą się głosy potępiające wypędzenie chrześcijan z Mosulu przez bojowników Państwa Islamskiego (IS). Premier Iraku, a także sunniccy mieszkańcy i przywódcy szyiccy tego miasta wyrazili solidarność z wyznawcami Chrystusa i potępili działania podjęte przeciwko nim przez islamistów, którzy zajęli Mosul 10 czerwca.

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

Monika Książek

Postawili oni chrześcijanom ultimatum: konwersja na islam, płacenie wysokiego podatku nakładanego na niemuzułmanów lub opuszczenie miasta do soboty 19 lipca. Inaczej groziła im kara śmierci

Od czasu rozpoczęcia ofensywy sunnitów z IS 9 czerwca kraj pogrążony jest w chaosie, zginęły tysiące ludzi, zaś 600 tys. musiało opuścić swe domy.

Patriarcha chaldejski Louis Sako ocenia, że przed rozpoczęciem ofensywy w Mosulu mieszkało 35 tys. chrześcijan. Wszyscy uciekli przed upływem terminu ultimatum.

Reklama

Premier Iraku Nuri al-Maliki wydał komunikat potępiający usunięcie chrześcijan z Mosulu. Jego zdaniem okrucieństwa jakich dopuszcza się IS ujawniają przestępczy i terrorystyczny charakter tego ugrupowania i ukazują jakie niebezpieczeństwo ono stanowi. Zaapelował do wszystkich instytucji państwowych, by zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby wydaleni z Mosulu chrześcijanie mogli godnie żyć.

Jednocześnie wezwał wspólnotę międzynarodową do stworzenia wspólnego frontu przeciwko rebeliantom, z którymi nie może sobie poradzić armia iracka.

Władze świętych dla szyitów miast Kerbala i Nadżaf, które przyjęły już licznych uchodźców szyickich, oświadczyły, że bramy ich miast są otwarte także dla chrześcijan.

Szyicki polityk Ahmed Szalabi, jeden z konkurentów Al-Malikiego do urzędu premiera, skrytykował rząd, który nie dopełnił obowiązku ochrony irackich obywateli, których chrześcijanie są integralną częścią.

Również amerykański Departament Stanu potępił „systematyczne prześladowanie mniejszości” przez IS.

Na zajętych terenach islamiści niszczą kościoły i meczety. Według kubańskiego portalu Juventud Rebelde, w Mosulu spalili oni świątynię chrześcijańską liczącą 1800 lat.

2014-07-20 20:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Istnieje tylko jeden Bóg

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 20

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

Materiał prasowy

Chrześcijaństwo od samego początku wyznawało wiarę w jednego Boga, Ojca Jezusa Chrystusa. Tym samym wiara biblijna pierwotnego Kościoła musiała się zderzyć z greckim rozumieniem Boga jako Absolutu.

Zrodził się dylemat, który młody Joseph Ratzinger w swoim wykładzie na Uniwersytecie w Bonn w 1959 r. określił jako: Bóg wiary i Bóg filozofów. Chodzi tu o pytanie, czy powiązanie przez pierwotny Kościół przekazu biblijnego Objawienia (Boga wiary) z myślą grecką (Boga filozofów) było zasadne, czy też nie.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia

2022-12-04 20:08

[ TEMATY ]

KUL

nagroda

Włodzimierz Stec

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia przyznawana jest przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w każdym roku kalendarzowym osobom za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, zawodowe bądź organizacyjne mające na celu szerzenie zasad katolickich zgodnie z zasadą Deo et Patriae.

Pomysłodawcą i inicjatorem ustanowienia Nagrody jest ks. prof. Mirosław Sitarz, przewodniczący Stowarzyszenia. Dnia 9 maja 2017 r. Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podjął uchwałę, na mocy której uchwalił Regulamin Nagrody. Dotychczas Statuetkę otrzymali m.in.: kard. Gerhard Ludwig Müller, abp Marek Jędraszewski, abp Andrzej Dzięga, marszałek Marek Jurek, mec. Stefan Hambura, prof. Peter Raina, prof. Przemysław Czarnek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję