Reklama

Niedziela Częstochowska

Dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI

Niedziela częstochowska 20/2013, str. 3

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

abp Wacław Depo

Beata Pieczykura

Inicjatorem spotkania był abp Wacław Depo

Inicjatorem spotkania był abp Wacław Depo

Nie zdziwiłbym się, gdybyśmy za jakiś czas czcili Benedykta XVI jako doktora Kościoła, bo to jest teologia tej rangi - taką opinię wyraził ks. prof. Jerzy Szymik 26 kwietnia br., w dzień wdzięczności za posługę Piotrową Benedykta XVI, który odbył się w Częstochowie z inicjatywy abp. Wacława Depo.

Z tej racji w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: przedstawiciele Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, władze, wykładowcy i studenci Wyższego Instytutu Teologicznego oraz reprezentanci Akcji Katolickiej i Unii Laikatu Katolickiego.

Reklama

W homilii abp Depo powiedział, że w Chrystusie odkrywamy tajemnicę naszego życia i związania się z Bogiem oraz przytoczył słowa Benedykta XVI: - Życie nie jest sumą ludzkich słabości, lecz darem, który otrzymujemy w ręce, aby z niego zdać sprawę i gdziekolwiek ono się realizuje i w jakimkolwiek stanie, jest przede wszystkim darem Boga. Następnie słowo wprowadzające wygłosił ks. dr hab. Marian Duda - dyrektor WIT, który przypomniał, że każdy dar zobowiązuje, im większy dar, a tym większe zobowiązanie. - Wśród darów, którym Bóg nas obdarzył w swoim Kościele, jest dar Piotra. Jeszcze nie odwdzięczyliśmy się Bogu za dar bł. Jana Pawła II, a tu kolejny wielki powód wdzięczności za pontyfikat Benedykta XVI. Jest za co dziękować - mówił Ksiądz Dyrektor, witając zebranych.

Po Mszy św. ks. prof. Jerzy Szymik z Uniwersytetu Śląskiego podjął temat: „Bóg jako «unun necessarium». O teologii Benedykta XVI”. Prelegent stwierdził, że Benedykt XVI jest jednym z największych darów Boga dla świata, on mówił do nas i za nas. - We wszystkich katechezach, encyklikach i homiliach ta prawda: Bóg jest i jest Bogiem - brzmi jak refren. Absolutny prymat Boga w myśleniu człowieka i urządzaniu świata stanowi centrum nauczania Benedykta XVI - podkreślił i dodał, że nie jakiegokolwiek boga, ale Boga z Synaju, Boga z Krzyża, Boga wskrzeszającego Jezusa, Boga dającego Pocieszyciela, Boga Kościoła. Pierwszeństwo Boga głosił radykalnie przez 8 lat papiestwa i wcześniejsze lata pastersko-teologicznej aktywności. Ta myśl prawie nie była obecna w mediach. Jedynym z powodów był lęk przed nawróceniem, bo tak naprawdę chodziło o Boga. Prelegent przypomniał także, że w nauczaniu Benedykta XVI występowały te elementy, które stanowią o integralności katolickiej doktryny, m.in.: wiara, nadzieja i miłość, prawda, wolność i sakramenty, modlitwa, cierpienie i radość.

Ks. prof. Szymik spostrzegł, że Benedykt XVI jest porównywany do św. Augustyna, a to dlatego, że św. Augustyn jest jednym z jego głównych nauczycieli. Wyjaśniając tę opinię, Ksiądz Profesor powiedział: - Wielkość tego świętego polegała m.in. na tym, że on fenomenalnie zdiagnozował epokę, w której żył. Benedykt XVI jest wiernym uczniem św. Augustyna i w tym sensie jest genialnym diagnostykiem naszego czasu.

Podsumowując dzień wdzięczności, abp Depo stwierdził, że przybliżanie nauczania Benedykta XVI wynika z wierności nauce Kościoła wypływającej ze źródeł biblijnych i tradycji. - Być może trudność w pojmowaniu Benedykta XVI polega na tym, że pochylamy się nad Pismem Świętym, ale boimy się czytać Ojców Kościoła, a to są dwa skrzydła, dwa zwierciadła, które pokazują czystość nauki objawionej - powiedział.

2013-05-16 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI wydał niepublikowane homilie

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI postanowił wydać drukiem niepublikowane dotąd homilie z Pentling. Papież Senior mieszkał na stałe w tym miasteczku w latach 1969-1977, kiedy był profesorem teologii na uniwersytecie w sąsiedniej Ratyzbonie. Przyjeżdżał tam również i później ponieważ do dzisiaj istnieje tam jego prywatny dom, w którym po zakończeniu posługi w Kongregacji Nauki Wiary zamierzał spędzić emeryturę.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Episkopat Włoch: Msze i nabożeństwa bez paszportów covidowych

2021-08-03 18:27

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich /Niedziela

We Włoszech trwają ostatnie przygotowania do wejścia w życie w piątek obowiązku posiadania paszportu covidowego w wielu miejscach użyteczności publicznej. Episkopat Włoch zapewnił, że nie będzie on wymagany do udziału w Mszach, nabożeństwach i procesjach religijnych.

Tzw. Green Pass wchodzi w życie, gdy szczepienia zakończyło ponad 60 proc. Włochów. Sondaże mówią, że aż dwie trzecie społeczeństwa popiera wprowadzenie covidowych przepustek. Obowiązywać one będą m.in. przy wejściu do restauracji i barów w zamkniętych pomieszczeniach, teatrów, kin, muzeów i hal sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję