Reklama

Sztuka

„Proboszczowie” do tańca i do różańca

W drugą rocznicę beatyfikacji Papieża, który uwielbiał śpiewać, w Białym Kościele zagrali „Proboszczowie”. W składzie zespołu są księża, którzy wstąpili do seminarium w roku wyboru Karola Wojtyły na następcę św. Piotra. Swoimi występami ewangelizują, łamią stereotypy, a jednocześnie nie przestają być sobą!

Niedziela małopolska 20/2013, str. 7

[ TEMATY ]

muzyka

Małgorzata Cichoń

W pierwszym rzędzie od lewej: ks. Wawrzyniec Gut, ks. Marek Bandura, ks. Michał Cichoń. Stoją od lewej: ks. Marek Wcisło, ks. Roman Świerkosz, ks. Piotr Pławecki, s. Ewelina Feliszek, o. Roland Pancerz OFM i Grzegorz Górkiewicz

W pierwszym rzędzie od lewej: ks. Wawrzyniec Gut, ks. Marek Bandura, ks. Michał Cichoń. Stoją od lewej: ks. Marek Wcisło, ks. Roman Świerkosz, ks. Piotr Pławecki, s. Ewelina Feliszek, o. Roland Pancerz OFM i Grzegorz Górkiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyjechali do podkrakowskiego Białego Kościoła na zaproszenie tamtejszej parafii św. Mikołaja (z proboszczem ks. Markiem Wcisło) oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi. Gdy rozpoczynają pierwszomajowy koncert, są poważni, stateczni, skoncentrowani. Na sobie mają sutanny i habit, a w rękach - gitary, pałeczki do perkusji, skrzypce. Po chwili słyszymy starą piosenkę oazową w nowej aranżacji: „Zobaczcie jak wielką miłość Ojciec ofiarował nam”. Kolejne utwory (m.in. „Pan radością mą”, „Wielbić Pana chcę”, „Chrystusie”, pieśni maryjne) przeplatane są krótkimi wprowadzeniami. Wykonując „Barkę”, kapłani nawiązują do historii własnego powołania. Pod koniec występu opowiadają anegdoty i żartują z zebraną w kościele publicznością.

Nowa ewangelizacja

Parafianie spotykają swoich proboszczów nie tylko przy ołtarzu, ale także na koncertach, widzą ludzi z pasją, którzy mówiąc o Bogu, wykorzystują swoje talenty. To musi robić wrażenie! - Ostatnio na koncercie padło z jednych czy drugich ust takie zdanie: „To teraz poznaliśmy nowe oblicze księdza”. Ja sądzę, że ksiądz powinien mieć jedno oblicze, oblicze modlitwy, ale także troski o drugiego człowieka. Ta troska przejawia się także w tym, że taki zespół powstał - mówi lider grupy, ks. Marek Bandura.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Gramy od prawie 4 lat - kontynuuje lider i wokalista „Proboszczów”. - Pierwszy zamysł to było przygotować kolędy. Zaczęliśmy prezentować ten program najpierw w swoich parafiach, a potem, gdy ktoś się o nas dowiedział, to nas zapraszał. Później zrobiliśmy program, można powiedzieć, uniwersalny, pod Jana Pawła II, z pieśniami maryjnymi. Są to pieśni oazowe z lat 70.-80., zaaranżowane na „lekki rock”. Dobrze się go słucha, niezależnie od wieku, a my chcemy tą prostą muzyką dotrzeć do każdego - i starszego, i młodego. Ks. Marek dodaje, że zespół za występy nie pobiera żadnych profitów: - Gramy na chwałę Bożą. To jest forma ewangelizacji. Myślę, że to Duch Boży nas tak natchnął, że się zebraliśmy i, oprócz słowa mówionego z ambony, chcemy przekazać coś wiernym poprzez treść tych pieśni.

Reklama

Górnik w sutannie

W ich składzie są m.in.: były górnik - ks. Wawrzyniec Gut (perkusja, vocal) oraz eks-kierowca PKS - ks. Roman Świerkosz (gitara solowa) - dziś proboszczowie diecezji krakowskiej. Pierwszy opiekuje się parafią Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biórkowie Wielkim, a drugi - parafią Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Stanisławie Górnym. Ks. Marek Bandura, lider zespołu (śpiew i gitara prowadząca), w diecezji bielsko-żywieckiej jest proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego w miejscowości Buczkowice k. Szczyrku. Do ekipy muzyków doszli również: o. Roland Pancerz OFM (gitara basowa), bernardyn z Kalwarii Zebrzydowskiej, na co dzień wykładowca greki, łaciny i patrologii w tamtejszym seminarium, a także ks. Piotr Pławecki (skrzypce), proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego z Zakopanego-Chramcówek. Od 2 lat gościnnie z „Proboszczami” występuje poznany niegdyś na oazie w Kalwarii instrumentalista klawiszowy, kompozytor i wokalista Grzegorz Górkiewicz, który od ponad 25 lat gra ze „Skaldami”, a wcześniej współpracował m.in. z Ewą Demarczyk. On z kolei mieszka w Warszawie.

Niełatwo zebrać tak rozproszoną ekipę na próby i występy, a także pogodzić obowiązki duszpasterskie z graniem w zespole, dlatego „Proboszczowie” dają rocznie ok. 12-14 koncertów, głównie w diecezjach krakowskiej i bielsko-żywieckiej, choć przychodzą zaproszenia również z innych stron Polski. Na rok 2013, mają już wszystkie terminy zajęte!

Dzielą pasję z JPII

Co ciekawe, w składzie zespołu są księża, którzy wstąpili do seminarium w tym samym roku, gdy papieżem wybrano Polaka (rocznik 1978/79). Jako klerycy spotykali się wieczorami, żeby coś przegrać, przygotować specjalne programy, np. na święta. - Ciągnęło nas do muzyki, ale nie zawsze była taka okazja i możliwości, bo seminarium to miejsce bardziej pod kątem wychowawczym i naukowym - mówią dzisiejsi „Proboszczowie”.

Reklama

Po koncercie z okazji 2. rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II, wspominając Papieża, który uwielbiał śpiewać, lider zespołu nie kryje podziwu: - To niesamowity pasjonat pieśni, a także młodzieży. Ks. Marek wraca pamięcią do spotkania z kard. Karolem Wojtyłą: - Byłem na oazie II stopnia w miejscowości Grobek Matki Bożej k. Kalwarii Zebrzydowskiej. 22 godzina, my już prawie w piżamach, a tu wiadomość, że Kardynał przyjechał. Wpadł do nas z Krakowa, a może wracał po wizycie u innych grup. Zaśpiewał z nami.

Muzykujący kapłani czerpią z papieskiego charyzmatu: - Jak już jest ponad 55 lat, to niektórzy mówią „A to już tacy proboszczowie, co pewnie im się nic nie chce”. Trzeba przyznać, że jest trochę obowiązków, zależy jaka jest parafia, jakie ma problemy, nie tylko jeśli chodzi o kwestie duszpasterskie, ale i remonty. Jednak z Bożą pomocą dajemy radę i dzięki bł. Janowi Pawłowi II możemy na chwałę Bożą dalej grać i śpiewać. A jak długo? Nie wiemy! - dodaje z uśmiechem wokalista „Proboszczów”.

2013-05-16 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nuty dla Pana Boga

Ponad 140 adeptów śpiewu zjawiło się w parafii św. Barbary w Czechowicach-Dziedzicach, aby w dniach 14-16 września uczestniczyć w Warsztatach Muzyki Liturgicznej „Per Crucem ad Lucem” (Przez Krzyż do Światła). Do obsługi zaangażowano młodzież parafilaną. Na inicjatywę ks. Marka Różyckiego odpowiedzieli ludzie nie tylko z Podbeskidzia, ale i z Pszczyny, Wrocławia, Krakowa czy Poznania. Największą grupę wśród nich stanowiły osoby między 20., a 40. rokiem życia. Mężczyzn było około 30 proc.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: takiej szopki tu jeszcze nie było

2023-12-05 16:59

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Karol Porwich/Niedziela

Takiej szopki jeszcze w Watykanie nie było. Dzieciątko Jezus będzie w tym roku trzymać nie Maryja czy Józef, lecz św. Franciszek. Dokładnie tak samo jak przed 800 laty, kiedy Biedaczyna z Asyżu po powrocie z Ziemi Świętej postanowił zainscenizować pierwszy w historii bożonarodzeniowy żłóbek - opowiada Radiu Watykańskiemu Enrico Berssan, odpowiedzialny za realizację świątecznej scenerii na placu św. Piotra.

Szopka zostanie odsłonięta 9 grudnia. Jak mówi Berssan, twórcy szopki świadomie nawiązują do sceny, który rozegrała się w Greccio 25 grudnia 1223 r. Chcą, aby pielgrzymi podjęli refleksję nad tym, dlaczego św. Franciszek wprowadził do naszej tradycji bożonarodzeniową szopkę.

CZYTAJ DALEJ

Włochy/„Psalmy Pokoju i Dziękczynienia” - koncert w Rzymie upamiętnił błogosławioną rodzinę Ulmów

2023-12-06 20:31

[ TEMATY ]

Ulmowie

Episkopat News

W Rzymie odbył się w środę koncert „Psalmy Pokoju i Dziękczynienia” w dowód wdzięczności za wrześniową beatyfikację rodziny Ulmów, zamordowanej przez Niemców w Markowej w 1944 roku za ukrywanie Żydów. W Audytorium koło Watykanu wystąpili żydowscy i polscy artyści, wśród nich znany kantor z Nowego Jorku i Golec uOrkiestra.

Koncert w prestiżowym Auditorium della Conciliazione zorganizowała w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych Fundacja imienia Rodziny Ulmów SOAR. Współorganizatorami byli Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i województwo podkarpackie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję