Reklama

Niedziela Legnicka

Śpiewajmy Panu

Niedziela legnicka 20/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

festiwal

Krzeszów

Grzegorz Żurek

Uczestnicy 20. edycji festiwalu

Uczestnicy 20. edycji festiwalu

Na jubileuszowy Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej, który odbył się w Krzeszowie w sobotę 4 maja zgłosiło się 21 zespołów i solistów. Na scenie Wiejskiego Domu Kultury w Krzeszowie zaprezentowało się kilkaset osób z diecezji legnickiej, Dolnego Śląska oraz innych miejsc Polski. Zmagania młodszych i starszych artystów oceniało jury pod przewodnictwem legnickiego muzykologa ks. Piotra Dębskiego. - To wielkie święto muzyki, przez które chcemy uczcić Boga i naszą ojczyznę. To także wspaniała forma modlitwy i wychowania młodego pokolenia - powiedział główny organizator ks. Marian Kopko.

Festiwal rozpoczął się Mszą św. w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której przewodniczył sekretarz Biskupa Legnickiego ks. Mariusz Majewski. Po wspólnej modlitwie uczestnicy przenieśli się do domu kultury. Jubileuszowe spotkanie rozpoczął gospodarz i główny organizator ks. Marian Kopko. - Jubileusz to okazja do wspomnień i podsumowań. Ten festiwal już 15 razy odbył się w Polkowicach w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, w której został powołany do istnienia, stąd jego wymiar jest religijny i patriotyczny. W Krzeszowie odbywa się po raz 5., gdzie obecnie pełnię posługę kustosza naszego diecezjalnego sanktuarium - wspominał ks. Kopko.

Reklama

Tak wielkie przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia wielu ludzi, którzy czy to jako organizatorzy, czy sponsorzy wspierają to dzieło. Dlatego każdemu z nich ks. Marian wręczył statuetkę oraz dyplom z podziękowaniem za dar serca. - To tylko drobny wyraz wielkiej wdzięczności, jaką kieruję do wszystkich przyjaciół festiwalu - powiedział dyrektor festiwalu. Warto zaznaczyć, że takie podziękowanie otrzymała również „Niedziela Legnicka”.

Z okazji jubileuszu została wydana również książeczka pamiątkowa zawierająca wspomnienia i fotografie wszystkich edycji festiwalu. Zamieszczone są w niej nazwiska uczestników i organizatorów, nazwy zespołów oraz gwiazd zaproszonych na podsumowanie muzycznego święta. - Na festiwalach gościliśmy gwiazdy, takie jak: Natalia Niemen, Mietek Szcześniak, Roman Kołakowski, zespół „Oweyo” i tym razem - zespół „Trubadurzy” - powiedział ks. Kopko.

Po uroczystym rozdaniu podziękowań rozpoczęło się muzyczne święto. Zmagania konkursowe odbyły się w różnych kategoriach: zespoły dziecięce, młodzieżowe i grupy folklorystyczne. Każdy z uczestników zaprezentował dwa utwory nawiązujące do tematyki patriotycznej i religijnej. Były utwory własne oraz aranżacje znanych pieśni i piosenek. Organizatorzy zapewnili dowolność gatunków muzycznych. Była więc muzyka dawna, śpiewy chóralne, gospel, a także hip-hop, rap i elementy muzyki góralskiej. - Dzięki tej różnorodności festiwal jest ciekawy i nikt ani z uczestników, ani ze słuchaczy nie nudzi się. Chcemy śpiewać w rytm takiej muzyki, jakiej słuchają młodzi. Na różne więc sposoby wyrażamy nasz patriotyzm i naszą wiarę - mówił opiekun grupy młodzieżowej Pax et Bonum z Legnicy Artur Kot.

Jury nie miało łatwego zadania. - Najwyżej oceniamy utwory własne, muzykę własną oraz walory wokalne i sceniczne - podkreślił przewodniczący jury ks. Piotr Dębski. Zwycięzcami tegorocznego jubileuszowego festiwalu zostały: zespół „Małe Janicki” - parafia Czarny Bór, młodzieżowa schola „Ave” - Bielawa, zespół góralski „Janicki” - Czarny Bór. Na zakończenie dla uczestników, słuchaczy oraz turystów i pielgrzymów przybyłych do krzeszowskiego sanktuarium zagrał zespół „Trubadurzy”.

Więcej informacji, zdjęć i relacji audio na stronie www.legnica.fm

2013-05-16 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka Żywego Różańca do Krzeszowa

[ TEMATY ]

Krzeszów

diecezja legnicka

pielgrzymka różańcowa

ks. Waldemar Wesołowski

Pielgrzymka Żywego Różańca to jedna z największych i najliczniejszych w kalendarzu duszpasterskim diecezji legnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję