Reklama

Niedziela w Warszawie

Przyjdź na Miodową, zobacz mieszkanie kardynała

W weekend 25 i 26 maja można będzie zwiedzać Dom Arcybiskupów Warszawskich przy Miodowej

Niedziela warszawska 20/2013, str. 4

[ TEMATY ]

kardynał

kard. Kaziemierz Nycz

Artur Stelmasiak

Pierwsze piętro Pałacu. Znajduje się tu balkon z którego warszawiaków pozdrawiał Prymas Wyszyński i Jan Paweł II

Pierwsze piętro Pałacu. Znajduje się tu balkon z którego warszawiaków pozdrawiał Prymas Wyszyński i Jan Paweł II

Dom przy ul. Miodowej od 160. lat należy do arcybiskupów warszawskich. Jednak jego historia jest o wiele dłuższa. - Dlatego varsavianiści nazywają go też Pałacem Borchów. My jednak będziemy opowiadać głównie o kościelnej historii tego miejsca - mówi Michał Karpowicz, kierownik działu edukacji i promocji Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. To właśnie Muzeum, które powstaje w Centrum Opatrzności Bożej, jest organizatorem dni otwartych w Domu Arcybiskupów. - W tym miejscu pracował i mieszkał sługa Boży kard. Wyszyński, ale także bywał tu częstym gościem bł. Jan Paweł II. Pałac jest więc mocno związany z bohaterami naszego Muzeum.

Trasa zwiedzania z przewodnikami będzie wiodła poprzez pomieszczenia oficjalne, jak Sala Tronowa z portretami kolejnych gospodarzy pałacu, czy sala konferencyjna, w której odbywały się obrady Episkopatu pod przewodnictwem Prymasa Wyszyńskiego. To miejsce związane jest również z bł. Janem Pawłem II. Papież zapamiętał szczególnie swoją pierwszą wizytę w tym domu, gdy w 1958 r. został pilnie wezwany do Warszawy. Wówczas 38-letni ks. dr Karol Wojtyła musiał przerwać studencki spływ kajakowy na Mazurach. Na Miodowej Prymas Wyszyński oświadczył mu, że „ma zostać biskupem”. W 1979 r. odbyło się tu kolejne historyczne spotkanie tych dwóch duchownych. Tym razem Prymas Tysiąclecia gościł ks. Wojtyłę już jako Jana Pawła II.

Reklama

Zwiedzający zobaczą prywatny gabinet Prymasa Wyszyńskiego i jego kaplicę. - Gabinet nie został zmieniony od śmierci kard. Wyszyńskiego. Ma taki sam wystrój i te same meble, co w 1981 r. - tłumaczy Karpowicz.

Pałac przy Miodowej jest bardzo ważnym świadkiem historii Warszawy i całej Polski. Przez cały PRL miejsce to było solą w oku władz komunistycznych. Adres ten był non stop obserwowany i podsłuchiwany przez aparat inwigilacji i represji. To tu w 1953 r. kard. Wyszyński został aresztowany, a gdy trzy lata później powrócił, na jego cześć wiwatował tłum warszawiaków. - Teraz chętni będą mogli wyjść na ten historyczny balkon, na którym uwolniony Prymas witał się z tysiącami wiernych. Można będzie też zobaczyć biurko, przy którym kard. Wyszyński zwykł pracować, a Karol Wojtyła odebrał nominację biskupią - zachęca Karpowicz.

Zwiedzający zobaczą również sławne prymasowskie ogrody, w których pierwszy raz zostanie udostępniony rokokowy pawilon. Ta jedyna w swoim rodzaju budowla przetrwała wszystkie nawałnice XIX i XX wieku. Dzięki temu unikalny budynek zachował się w oryginale do naszych czasów.

Reklama

Podczas dni otwartych warszawiacy będą mieli okazję poznać zebrane w pałacu dzieła sztuki oraz pamiątki rządów biskupich czy prymasowania kolejnych gospodarzy tego wyjątkowego miejsca. Przypomnieć wystarczy, że obok kard. Wyszyńskiego i Glempa, mieszkał tu św. Zygmunt Szczęsny Feliński oraz ostatni Prymas Królestwa Polskiego kard. Aleksander Kakowski. To właśnie w czasie jego posługi na Miodowej bywał abp Achilles Ratti (późniejszy Papież Pius XI) oraz młody ksiądz Giovanni Battista Montini (później Paweł VI). - My, pracownicy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, dołożymy starań by ciekawie i obszernie opowiedzieć o historii tego miejsca, a nie być ciężarem dla kard. Kazimierza Nycza, który do zwiedzania udostępnia swoje mieszkanie - podkreśla Michał Karpowicz.

Czy zwiedzający zobaczą głównego domownika przy Miodowej? - Tego nie mogę zagwarantować, bo takiego spotkania nie mamy w programie. Jednak w zeszłym roku spotkaliśmy kardynała w jego domu - odpowiada kierownik działu edukacji i promocji Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

2013-05-16 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: i dziś nie brakuje faryzeuszy

[ TEMATY ]

kard. Kaziemierz Nycz

Katarzyna Artymiak

Nie brak współczesnych faryzeuszy, którzy robią wszystko, by maksymalnie osłabić obronę najważniejszych wartości – powiedział dziś kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. w warszawskiej archikatedrze św. Jana. Podkreślając, że Kościół prowadzi dialog także z niewierzącymi i agnostykami, metropolita warszawski skrytykował wczorajszy Marsz Ateistów, który, jak zaznaczył był "pełen prowokacji i bluźnierczych elementów". Kard. Nycz przewodniczył Mszy św. na której modlili się m.in. uczestnicy IX Marszu Świętości Życia, który po liturgii wyruszył na ulice Warszawy. Pochód ruszył z dwóch kierunków - po Mszach świętych odbywających się o tej samej porze w archikatedrze św. Jana Chrzciciela i katedrze św. Floriana na Pradze. Następnie, po połączeniu się na Placu Zamkowym, uczestnicy obydwu pochodów wyruszyli Krakowskim Przedmieściem do Bazyliki Świętego Krzyża.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jerzy Jastrzębski, a koncelebrowali: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. Tadeusz Sowa, ks. Eugeniusz Leda i ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Henryk Hoser SAC ponownie trafił do szpitala. Jego stan jest poważny.

2021-07-30 22:11

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

razem.tv

O modlitwę w intencji powrotu do zdrowia swojego poprzednika prosi bp Romuald Kamiński.

Ordynariusz warszawko-praski w liście skierowanym do księży, sióstr zakonnych, osób konsekrowanych i wszystkich diecezjan podkreślił, że abp Hoser jest hospitalizowany i znajduje się w poważnym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję