Reklama

Ze świata

2013-05-20 15:07


Niedziela Ogólnopolska 21/2013, str. 9

Francja

Represje za poglądy

Przewodniczący grupy chrześcijańskich demokratów w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, Luca Volontè, złożył pisemne pytanie do Komitetu Ministrów Rady w sprawie „wzrostu represji” wobec przeciwników „małżeństw” homoseksualnych we Francji. Chodzi o działania policji wobec uczestników demonstracji przeciw ustawie o „małżeństwie dla wszystkich”.

- Społeczny ruch obrony rodziny, który porusza obecnie Francję, jest przedmiotem wzrastających i niepokojących represji, niedopuszczalnych w państwie członkowskim Rady Europy - napisał Volontè. Jako przykład podał, że w czasie manifestacji z 24 marca br. wielu jej uczestników, w tym małe dzieci, kobiety i osoby starsze były brutalnie traktowane przez siły porządkowe. Ponadto „regularnie przechodnie są zatrzymywani na ulicy i spisywani jedynie z powodu noszenia ubrań ze znakiem ruchu «Manif pour Tous»”, organizującego demonstracje.

Komitet Ministrów skupia ambasadorów 47 państw członkowskich Rady Europy. Nadzoruje poszanowanie przez te państwa demokracji, praw człowieka i państwa prawa. Na pytanie Volontè powinien odpowiedzieć przed końcem maja.

Reklama

Turcja

Udaremniony zamach

Jak podała turecka prasa, tamtejszej policji udało się zapobiec planom zamachu na duchowego przywódcę prawosławia - patriarchę Bartłomieja I. Do zbrodni miało dojść 29 maja br., w 560. rocznicę zdobycia Konstantynopola (Bizancjum) przez Ottomanów w 1453 r. Policja aresztowała jedną osobę, a dwie inne są poszukiwane. Plany zamachowców ujawnił anonimowy list, jaki otrzymał szef prokuratury w Stambule. Przy tej okazji przypomniano, że po raz drugi w okresie minionych pięciu lat turecka policja udaremniła zamach na Bartłomieja I, który od 1991 r. stoi na czele prawosławia.

Irak

Uciekli prawie wszyscy chrześcijanie

Irak porzuciło 80 proc. chrześcijan po upadku reżimu Saddama Husajna w 2003 r. - szacuje iracki redemptorysta ks. Paul Sati, który opiekuje się iracką diasporą w Antwerpii. W tych dniach uczestniczył on w spotkaniu zorganizowanym przez Fundację Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W jego przekonaniu, sytuację w Iraku można określić mianem prawdziwej arabskiej zimy. Kraj, będący kolebką cywilizacji i chrześcijaństwa, stał się miejscem, gdzie chrześcijanie zostali skazani na wygnanie bądź stałe zagrożenie i konieczność ukrywania się - uważa ks. Sati.

Ludzie

Kard. Raymond Burke

Prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej kard. Raymond Burke stwierdził, że uznanie przez państwo związków homoseksualnych w jakiejkolwiek postaci, nie tylko małżeństwa, szkodzi społeczeństwu i rodzinie. Jak można twierdzić, że się jest przeciw tzw. małżeństwom osób tej samej płci, a zarazem zgadzać się na to, by państwo legitymizowało ich czyny sprzeczne z naturą? - powiedział watykański kardynał. W jego przekonaniu, kto tak twierdzi, przyczynia się do rozkładu społeczeństwa. - Zostało to dobrze udokumentowane przez historię. Rodzina tego nie wytrzyma! - dodał kard. Burke. Wskazał również na znaczenie Marszów dla Życia. W niedzielę 12 maja br., jako jedyny kardynał, wziął udział w rzymskim marszu, który został powitany przez papieża Franciszka na Placu św. Piotra.

Cudzysłów

W związku z tym, że Ewangelia życia jest centralnym punktem nauczania społecznego Kościoła, Konferencja Episkopatu Stanów Zjednoczonych prosi katolickie instytucje o niepromowanie urzędników państwowych i polityków opowiadających się za aborcją.
Kard. Sean O’Malley

Krótko

Ludzkie zarodki sklonowano metodą Dolly. Doświadczenie wzbudziło ogromne kontrowersje wśród naukowców.

Barack Obama ma kiepską passę. W ostatnim czasie wyszły na jaw dwie sprawy, które kompromitują jego administrację. W pierwszej chodzi o traktowanie przez fiskusa organizacji prawicowych krytykujących obecnego prezydenta, w drugiej o billingi dziennikarzy pozyskiwane przez Departament Sprawiedliwości.

Donald Tusk jest jednym z potencjalnych kandydatów na przyszłego przewodniczącego Komisji Europejskiej - poinformował szef chadeków w PE Joseph Daul. Chadecy zapewne znów obsadzą stanowisko szefa KE, jeśli wygrają eurowybory w 2014 r.

We Francji powstał Zjednoczony Kościół Protestancki. Stworzyły go Kościoły: reformowany i ewangelicko-luterański, działające we Francji. Ich wspólny synod odbył się w dniach 8-12 maja br. w Lyonie.

W Wielkiej Brytanii w dekadzie 2001-11 osiedliło się więcej imigrantów, głównie z UE, niż w okresie czterdziestolecia 1961-2000. Proporcja wynosi 1,54 mln do 1,2 mln. Mieszkańcy Wysp urodzeni za granicą stanowią 13 proc. ogółu ludności.

W Bułgarii przedterminowe wybory, których przyczyną były masowe protesty, w tym samospalenia, wygrała dotychczas rządząca centroprawicowa partia GERB, ale sama nie ma zdolności koalicyjnych. Bułgarzy prawdopodobnie pójdą po raz kolejny do urn za kilka miesięcy.

Do sieci trafiło szokujące nagranie: jeden z przywódców syryjskich rebeliantów wycina na nim serce martwego syryjskiego żołnierza i zjada kawałek. Niemal cała opozycja odcięła się od okrutnego watażki, zapowiadając, że trafi pod sąd.

Z Chin trafia do Europy najwięcej niebezpiecznych produktów niespożywczych, jak ubrania czy zabawki. W 2012 r. prawie 60 proc. zgłoszeń w tej sprawie dotyczyło importu z Państwa Środka.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Watykan: nowy biskup pomocniczy kijowsko-żytomierski

2019-09-18 13:54

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty mianował dotychczasowego kanclerza diecezji kijowsko-żytomierskiej, 40-letniego ks. Aleksandra Jazłowieckiego biskupem pomocniczym tej diecezji, przydzielając mu jednocześnie stolicę tytularną Tulana.

programkatolicki.org

Biskup nominat urodził się 2 marca 1979 roku w Szarogrodzie w obwodzie winnickim, na wschodnim Podolu.

Przygotowywał się do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym p.w. Ducha Świętego w Gródku Podolskim. 26 czerwca 2004 roku przyjął święcenia kapłańskie i został włączony do prezbiterium diecezji Kamieniecko-Podolskiej. W latach 2004-2006 był wikariuszem w Murafie, a jednocześnie pracował jako formator w Wyższym Seminarium Duchownym w Gródku Podolskim.

W latach 2006-2013 ks. Jazłowiecki studiował na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, uzyskując doktorat z prawa kanonicznego. Następnie był wicerektorem i ekonomem Wyższego Seminarium Duchownego p.w. Ducha Świętego w Gródku Podolskim, zaś w 2014 roku został jego rektorem. W roku 2018 został kanclerzem diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Moja nominacja to wyraz ogromnego zaufania Ojca Świętego do mnie – powiedział biskup-nominat Aleksander Jazłowiecki w rozmowie z ukraińskim portalem katolickim "Credo". Franciszek mianował go 18 września biskupem pomocniczym diecezji kijowsko-żytomierskiej, której ordynariuszem jest bp Witalij Krywicki. Biskup-nominat jest drugim pod względem wieku najmłodszym hierarchą Kościoła katolickiego.

O swym mianowaniu nominacji nominat dowiedział się dwa tygodnie temu. "Rozumiem, że jest to ogromna odpowiedzialność i duże wyzwanie, dlatego pojechałem do sióstr karmelitanek, które posługują w Kijowie, by spędzić tam dzień w ciszy i skupieniu, po czym wyraziłem zgodę. Pomogło mi także wsparcie i słowo mojego ojca duchownego, który zna mnie, szczególnie moje ludzkie słabości. W najbliższym czasie pojadę na parę dni na ćwiczenia duchowne w ciszy do klasztoru Wspólnoty Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia, (zawierzanek) w Częstochowie" – powiedział biskup-nominat. Jednocześnie poprosił krewnych, przyjaciół, bliskich i wszystkich wiernych Kościoła katolickiego o modlitwę w jego intencji. "Bardzo liczę na wsparcie moich świętych patronów, zwłaszcza Tomasza More'a i dusz w Czyśćcu cierpiących" – oświadczył rozmówca agencji "Credo".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Święto we wspólnocie domu

2019-09-18 19:55

Beata Pieczykura

– Bóg wchodzi w nasze życie w momencie chrztu, a my wchodzimy w życie Boga i dlatego mamy być świętymi. Dziś prosimy św. Stanisława Kostkę o szczególnie wstawiennictwo, żebyśmy się nie zagubili na drogach ziemskiego życia, naszej pracy, naszego wysiłku, żebyśmy się nie zniechęcili – mówił abp Wacław Depo do wychowanków, pracowników świeckich oraz sióstr obliczanek „Domu dla Chłopców” im. św. Stanisława Kostki w Częstochowie.

Beata Pieczykura/Niedziela

Specjalny Ośrodek Wychowawczy „Dom dla Chłopców” im. św. Stanisława Kostki w Częstochowie prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza 18 września świętował 10-lecie zamieszkania w nowym budynku pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Z tej okazji Metropolita częstochowski celebrował Mszę św. oraz wygłosił homilię.

Zobacz zdjęcia: Święto we wspólnocie domu

– Wszyscy tworzymy wspólny dom, kiedy są uroczystości i wtedy jest szara codzienność. Życzmy sobie nawzajem pięknych dni, radości i życzliwości, a wówczas kiedy nieco trudniej, żeby zawsze byli obok nas serdeczni, dobry i kochający ludzie – powiedziała s. Małgorzata Pintele, dyrektor ośrodka, do licznie zgromadzonych. Tego dnia tytułem Honorowy Przyjaciel Domu zostały uhonorowane s. Honorata Jaworska, która była odpowiedzialna za budowę nowego domu, oraz s. Łucja Niewińska, długoletnia dyrektorka „Domu”. Wyróżnienie jest przyznawane przez funkcjonującą od 4 lat w „Domu dla Chłopców”  Kapitułę Bonnum. Otrzymują je osoby szczególnie ważne dla ośrodka.

Dzieje ośrodka, powstałego w 1901 r., wpisały się w historię Polski. Na początku siostry obliczanki prowadziły ochronkę dla dzieci, potem przedszkole, a czasie wojny przyjmowały sieroty – ofiary wojny. Od 1 czerwca 1990 r. Zgromadzenie otrzymało osobowość prawną nad prowadzonym dziełem. Odtąd też otrzymało nazwę zakład wychowawczy. 12 października 1992 r. odbyła się uroczystość nadania imienia. Od tego dnia zakład przyjął nazwę Specjalny Ośrodek Wychowawczy „Dom dla Chłopców” im. św. Stanisława Kostki. Czas minia i zmienia się, ale potrzeby dzieci pozostają te same. Niezmiennie pragną one miłości, troski, poczucia bezpieczeństwa, pomocy ze strony rodziców i wychowawców. Dlatego przez te wszystkie lata pracy siostry tworzyły rodzinną atmosferę ciepła, radości i miłości. To wszystko po co, aby podopieczni żyli i wychowywali się w atmosferze najbardziej podobnej do tej panującej w domu rodzinnym. Tak pozostało do dziś. Obecnie w „Domu” przebywa 60 osób z wieloma niepełnosprawnościami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem